МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Колко често може да се прави рехабилитация по НЗОК?

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Рехабилитация
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
popo_roro

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 14, 2010 2:21 pm    Заглавие: Колко често може да се прави рехабилитация по НЗОК? Отговорете с цитат

За пръв път откакто съм диагностициран (2001 г.) започнах да ходя на рехабилитация и след 10 процедури започнах да се чувствам осезаемо по-добре. Е, не съм започнал да тичам, но усещам редица малки подобрения, които ми вдъхват увереност, че МОГА! Горещо ви препоръчвам да обърнете внимание на упражненията, но не някакъв комплекс, който вие си измисляте, а направен специално за вас от кинезитерапевт!
И понеже апетитът идва с яденето реших, че ще ходя на рехабилитация, докато мога. За съжаление, личният лекар ми каза, че имам право на рехабилитация веднъж годишно и единственото, което може да направи за мен е да напише направление за рехабилитация на мой близък, което да използвам аз. Тъй като нямам 12 роднини, които да си пожертват клиничната пътека за мен, се разрових в сайта на фондацията за повече информация. Там намерих две противоречащи си информации относно пътека 237.
Според написаното тук:
Цитат:
Процедури по рехабилитация по КП 237 можете да извършвате всеки месец и по населените места - в районните ДКЦ (поликлиники), където има обучени кинезитерапевти, или в регионалните центрове по МС.

Прекрасно! Обаче в този документ пише:
Цитат:
НЗОК заплаща клиничната пътека еднократно годишно за лечение на един пациент.

Имате ли представа на кое да вярвам?

П.С. Лично аз вярвам, че подобрението на ivan в голяма степен се дължи на рехабилитацията, която провежда!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanka61

Местожителство: гр.Добрич

МнениеПуснато на: Чет Окт 14, 2010 2:57 pm    Заглавие: рехабилитация Отговорете с цитат

popo roro,аз мисля,че за санаториум нзок дава направление веднъж,но за рехабилитсция може всеки медец с направление от личния лекар или лекуващия.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dovolenn

Местожителство: София - Люлин 1

МнениеПуснато на: Чет Окт 14, 2010 3:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА РЕХАБИЛИТАЦИЯ БАНКЯ АД-БАЗА ЯСЕН

Категория: Медицина, Здраве и Красота » Болници

Телефон: 02 9977279

Аз бях там и са много добри, първо една лекарка те преглежда и с твое съгласие определя процедурите. Бях с направление от НОИ, но имаше и приходящи, които не спяха в базата, може да провериш по телефона, номера е Софийски Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivan

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 14, 2010 3:38 pm    Заглавие: Re: рехабилитация Отговорете с цитат

stanka61 написа:
popo roro,аз мисля,че за санаториум нзок дава направление веднъж,но за рехабилитсция може всеки медец с направление от личния лекар или лекуващия.
Това е точно така. Има разлика между рехабилитацията в санаториум, която е веднъж годишно и другата, която се води амбулаторно в ДКЦ и ползваш 10 процедури всеки месец (всъщност моето дж п ми ги пуска на 45 дни). Абсолютно прав си popo_roro даже в идеалния случай трябва да се занимаваш с един и същи рехабилитатор, който да познава състоянието ти и да променя и адаптира програмата от упражнения - един ден може да си недоспал, друг пътнещо друго да не ти е наред и пр.. В началото е добре да се ходи всеки ден, но след това ритъм от три пъти седмично е предостатъчен. Така с едно направление изкарваш цял месец без 2-3 процедури, плащането на които е поносимо. В началото правих ЛФК и УВЧ, но в последствие се отказах от тока, защото смятам, че активната рехабилитация при мен има много по-добър ефект от пасивната като УВЧ, масажи и пр. Аз усетих ефекта от рехабилитацията след третия месец и то защото се наложи да не ходя две седмици )рехабилитаторката ми излезе в отпуск). Станах Пинокио за нула време.
popo_roro

МнениеПуснато на: Чет Окт 14, 2010 5:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за бързите отговори!
На мен ми се вижда странно по една клинична пътека да има два варианта - един път годишно или всеки месец, но щом е така... Личният лекар обаче, няма нужда от убеждаване, а от нещо което е написано черно на бяло. Някаква идея къде да го намеря?
Върнете се в началото
ivan

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 14, 2010 5:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

не знам дали пътеката е една и съща. в единия случай говорим за хоспитализация, а в другия си амбулаторен болен. Съвсем скоро ще си взема поредното направление и ще видя кой е номера на пътеката
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Окт 14, 2010 8:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Я, да ви кажа аз и на двамата, дето си мислите, че не ви обичам: ЗЛАТНИ СТЕ! Но човек трябва да чете повечко.
/става НА въРпрОсТ за ivan и popo_roro, не за други - `Се пак съм ограничен любовчия, извЕнетИ/
Още утре ще си помоля джи-пито и личен психо-манипулатор, да се разрушка съвсем точно за всички подробности и ще ги постна тук, та да не се чудим, макар че popo_roro е прав за компетентността на личния лекар, но нека и ние да сме по-осведомени, че...наистина си знаем "системата", навременната и съобразителност и изсилените и желания да ни помага. Все пак интересът си е наш и трябва да ги и юркаме компетентно ако те нещо се колебаят. Допускам разлика във времето на "излъчване" на вариантите, но в момента не ми се рови - ще натоваря с това онзи горния - тва му е раб`тата, все пак Laughing
Още веднъж - АШКООЛСУН, момчета!
/ предпоследното - ами аз съм от интернационалистите Laughing , така че в случая не ми връзвайте кусур за езика, моля Wink /
Върнете се в началото
lucho

МнениеПуснато на: Нед Окт 17, 2010 9:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В цитираният по-горе от popo_roro документ

КП № 237 ФИЗИКАЛНА ТEРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ НА БОЛЕСТИ НА ЦЕНТРАЛНА НЕРВНА СИСТЕМА ,

е записано:

Минимален болничен престой – 7 дни

и по-нататък:

ІІ. ИНДИКАЦИИ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЯ И ЛЕЧЕНИЕ
1. ИНДИКАЦИИ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЯ:......

Забележка:
НЗОК заплаща клиничната пътека еднократно годишно за лечение на един пациент.

...така че само повтарям прочелите внимателно съответния документ ivan и stanka 61.

Няма да споделя нещо, кой знае колко различно от написаното от ivan, но все пак ще допълня с това, което ми съобщи лекуващия лекар.
Направлението за извън болнични физиотерапия и рехабилитация, е разписано да се предоставя на хората с МС, при нужда, от личният лекар всеки месец, с направление за горните лечения, при което ви се полагат 20 бр. посещения /20 дни/, с указания за съответните за вас процедури в ДКЦ/Физотерапевтичен кабинет, отделение, частна клиника, работеща с НЗОК/ от практикуващия там лекар-специалист. Тук възможността да бъдете всеки месец по 20 дни на съответното лечение, е малко условна и е нужно да се съобразява следното: направления за всякакво изследване и лечения/прегледи при специалист в това число/, се отпускат на вашето джи пи от НЗОК в началото на всяко тримесечие, а решилите да посетят джи пи-то в последния месец от тримесечието, рискуват да не получат такова, поради ограничения брой направления, които в последния месец могат и да не са налични при лекаря ви, поради изчерпване. Може и да не ни харесва, но досегашната практика е приблизително такава, така че ако искаме да се лекуваме, ще е по-добре да търчим за направления, за каквото и да е, още в началото на тримесечието. И тъй като през последния месец възможността да получим направление /в случая за физиотерапия и рехабилитация/ е твърде несигурна, добре е постъпил този, който си взема направление за полагащите се 20 дни навреме. Но това си е лична пресметливост, а разбира се, от друга страна има и още нещо - направление за един и същи вид специалист не може да се издава по-често от 45 дни, защото толкова е продължителността на действие на направлението, така че осигуряването на следващите 45 дни, трябва да е непосредственно след изтичане на първите, за да не се "хване" края на тримесечието.
Но тук има едно съвсееем мъничко "но" - не се притеснявайте, колебайте да си направите вашите разчети съвместно с джи пи-то си, за да постъпите лично за себе си съвсем целесъобразно Wink
Главното е, че ни се полагат процедури за 20 дни за всеки месец по НЗОК, с направление от личния лекар.
Това е, което можах да науча и се извинявам ако съм повторил някого или...ако съм досадил с изписване на страницата.

И няма "разлика" и никакви "варианти", а просто и аз не бях прочел нужното.
Върнете се в началото
popo_roro

МнениеПуснато на: Вто Окт 19, 2010 1:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Звъннах на НЗОК да ги питам къде да намеря информация за това черно на бяло и оттам потвърдиха, че става дума за два вида различни форми на рехабилитации. За извънболничната рехабилитация ме насочиха към Националния рамков договор:
НРД 2010 написа:
Чл. 136. (1) За физиотерапевтичен курс на лечение на определено заболяване се приема комплексно лечение, включващо първоначален преглед на лекаря - специалист по „Физикална и рехабилитационна медицина” с оценка на обективното състояние на пациента с назначен общ брой процедури до 20 в курс от група 1 и/или 2, или 3 по преценка на лекаря - специалист, промените на лечението за даденото лице, както заключителен преглед с оценка на резултатите от проведеното лечение.
(2) Във физиотерапевтичен курс на лечение се включват следните групи процедури:
1. група 1 - процедури с физикални фактори от апаратната терапия;
2. група 2 - процедури с кинезитерапевтични техники;
3. група 3 - процедури с физикални фактори от апаратната терапия и кинезитерапевтични техники;
4. заключителен преглед с оценка на резултата от проведеното лечение и отразен броя на проведените процедури.

Накрая нещо смотолевиха, че имам право на рехабилитация по този начин веднъж на 2 месеца, което доста се доближава като срок до това, което споделят lucho и ivan. Това би трябвало да е достатъчно като информация за личния ми лекар.
Върнете се в началото
mitko1752

МнениеПуснато на: Пет Сеп 02, 2016 3:51 pm    Заглавие: Рехабилитация по КП Отговорете с цитат

Здравейте!
След април месец 2016 г. отново има промени и сега доколкото разбирам КП 237 вече е КП 262. Но мисля, че за МС срокът не е един месец след епикризата с това заболяване, а изискването е 2-кратно всяка година, в рамките на 24 месевца.
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Рехабилитация Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети