МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Brain port / PoNS

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други алтернативи
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
qwer

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Сря Мар 29, 2017 11:33 am    Заглавие: Brain port / PoNS Отговорете с цитат

Здравейте, някой посещавал ли е "Нейро рехабилитацион" ООД в Наречен, където има апарат Brain port за подобряване на състоянието на болни от МС. Ще се радвам да получа отзиви, ако някой е бил там.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
popo_roro

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Мар 30, 2017 11:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Лятото бях там в продължение на месец. Brain port и PoNS са едно и също нещо.
Преди повече от година, една история излъчена по БТВ ми даде надежда, че моята МС няма да върви все в посока към влошаване. Става дума за историята на Монтел Уилямс, който успява да сложи под контрол болкова симптоматика при МС с помощта на устройство, наречено PoNS. Шест месеца по-късно, съвсем случайно ми предложиха да го изпробвам в „Нареченски бани”. Запознах се с един от създателите на устройството и той ми разказа за успехите с използването му при други хора. Историите варираха от „чудо” – драстично подобряване на различни видове симптоми в рамките на 1-2 седмици, до бавно, но сигурно (по думите му) подобрение след месеци и години.
Принципът на работа с устройството за двигателни нарушения е следният: лапваш една позлатена пластинка, която подава електрически импулси на езика ти и в продължение на 20 минути тренираш онези движения, които са ти проблематични (ходене, пазене на равновесие, фини движения на пръстите и т.н.). Теорията е, че устройството подпомага невропластичността (т.е. реорганизирането на нервните пътища в мозъка), която протича и в нормални условия, но далеч по-бавно. Очевидно, терапията не е подходяща за хора, които са с много ограничена подвижност. За да има успех, тренировките трябва да се регулярни и да се работи всеки ден в продължение на два или три часа.
В продължение на месец два пъти дневно правех занимания с PoNS – ходене на бягаща пътека, пазене на равновесие, трениране на фини движения на пръстите, медитация. Дали имаше ефект? Имаше, макар и не голям. Осъзнавах, че не съм идеалният пациент за устройството, тъй като възможностите ми за ходене не са особено големи – в никакъв случай не бих могъл да вървя в продължение на 20 минути и се налага да правя чести почивки. Първите дни успях да „навъртя” 200 крачки на пътеката за 20 мин., а след 2 седмици вече правех около 500. Това постижение се запази почти до края. Не бях сигурен на какво да отдам ефекта – вероятно регулярно натоварване, дори без PoNS, би имало подобен ефект. Въпреки че устройството все още не е лицензирано за продажба, а се ползва само за изследователски цели, предложиха ми да си го купя и да продължа да тренирам вкъщи.
Четири месеца по-късно, не мога да се похваля с кой знае какви успехи. Признавам обаче, че не изпълнявам упражненията съвсем стриктно, а ги нагаждам според физическите си ограничения и дневния си режим. Медитациите са ми доста трудна материя, а поради липса на време (някои биха го нарекли мързел) се отказах от тренировките за равновесие и движенията на пръстите. Мой познат с МС, който също си купи устройството, ми разказа по телефона, че сега се придвижва с бастун, при положение че преди използваше ролатор. Явно той е от късметлиите, които преживяват „чудото” по-бързо.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други алтернативи Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети