МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Ребуси, гатанки и др.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Юли 28, 2012 2:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Надявам се, че писанията ни тук, все носят полза някому, но съм тотално объркан от последното: е, аз ся...да ям ли алфа липоева киселина или да не ям? And what kind of плъх ем ай, и дали няма да ме лепне някой енцефалит, или може би, щото преди две години завърших три годишен курс с нея, без да ми става, ама никак лошо, вече ме е лепнал и ми е причинил мозъчна Енсуфициенция, та за това не вдявам, ако ма рррррръзбииш, Мими Smile )))
Ама много сложно се изразяваш и по цял ден търся речници, за да ти фана мислата. Тцъ - ни ми помагаш! И, извинявай, ама няма да ти повярвам, че щерка ти се е повлияла зле от тая киселина, докато лично тя не се появи тук и да го декларира на глас, и толкоС! Нъц, пък! Инак ти нарочно ли пак я тровиш с таС пущина или пък, щото с твойто си мишле можеш да опитваш на воля?
Very Happy Very Happy Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мими

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Юли 28, 2012 8:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Лъчо, първо пробвам на мама мишка, после давам на мишлето. И да ти кажа, 600мг. алфа-липоева на гладно между две кафета хич и не ги усещам, но на мишлето му ставаше лошо и сега отказа да пие 600 мг., та аз ще си доизпия цялата опаковка, няма да я хвърлям я... И в листовката на тиоктацида пише в странични явления – чести, от страна на храносмилателната система – гадене.
На мен и от витамините добре ми става... покрай щерките току-виж ми поникне някой и друг нов зъб.
Аз не се съмнявам дали витамините и добавките са от полза за дъщеря ми. Но не знам доколко процесите са обратими, ще ми се да вярвам, че са. Защото, според мен, като връщам лентата назад, при дъщеря ми поне, нещата са започнали доста отдавна: на 13-14 години се оплакваше от пробождащи болки между ребрата, лекарите казаха „интеркостална невралгия”, че и вирусна бронхопневмония откриха заедно с нея, ей-така, без други оплаквания, изпи си поредната доза антибиотици и с това се приключи; няколко години по-късно имаше загуба на чувствителността на част от лицето, било простуда, с 2-3 инжекции и това отмина, чак след още няколко години загуби зрение и я диагностицираха с МС. Като тръгна на ясла, на 2 годишна възраст, от септември до пролетта изпи толкова антибиотици,че зъбките й пожълтяха, накрая теглих една майна на работата, взех си отпуски платени и неплатени и я заведох при баща ми на село на чист въздух и здрава храна и за два месеца де оправи детето и престана да боледува толкова често. Ама тия малки стомахчета дали не се скапват от антибиотиците, се питам, тогава никой не изписваше пробиотици, киселото мляко с антибиотиците се отричаше, Б витамини не се предписваха. При децата дефицитът на Б витамини се проявява с доста неясни симптоми, вероятно поради високите компенсаторни възможности на растящия организъм.
Отивам вече да събирам багажа, пък наесен - с песен.
Smile
Върнете се в началото
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Юли 28, 2012 10:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Четем различни книжки и слушаме шашави доктори, мамо Цър-р-р-цър, а витамини и добавки едного влияят, другаво - хич, но си има стройна схема при специфични случаи, при които не са за изхвърляне съвсем. Alpha lipoid acid ли се пишеше и ако е дори само ацид, значи - с внимание към стомахчето, и ти най-добре си го знаеш. А аз реших, че друго лошо става с тая алфа липоева, та за това. Аз и язва имам, и двуостър гастрит/Wink/, но и мен не ме хваща, макар че два-три часа след прием, преди храна, нещо ми искри стомахченцето, така че, не е лошо да се "подложи" преди това. Но - само толкова за това сега.
За да върнеш лентата, трябва да се пренесеш в "онова" време, с всичко сегашно на гърба като товар, а това хич не е възможно. От раждането си, до 7 годишна възраст, съм лежал в болница с тежки простудни инфекции за по повече от седмица, 12 пъти и цифром, и словом. На 7-ми Април 1964 г. ми извадиха накуп и трите сливици /щото между другото съм се сдобил и с трета/, и от тогава, до сега съм пушка-многоцевка - по-сериозни от този род инфекции съм имал само една-две и съм се оправял набързата. Когато усетех, че нещо настинкаво вземе да ме напъва, пиех превантивно ден-два 3х2 аналгин-хинин и купища вит С. За нерви, невралгии-междуребрени и язвени екзацербации да не говорим, защото на времето се правех на умен бурма ефенди на параход , и се пазех само от...технически спирт, вместо водка. Това безсъния, гладуване, ветрове и дъждове, а - и снегове в тъмна нощ-шубе-бахар, небе, звезди и тук-таме луни - да не ги смятаме. Така че ако взема да се връщам и да мисля, от къде съм я прихванал, само ще си изгубя времето за живеене. А, сигурно е от онзи непрекъснат стрес, след като НИ омръзна да сме женени и началото на пустата "демокрация". Обаче станалото-станало и не трябва да го превръщам в свой враг. Аз собствено се чудя, че при все шантавия ми живот, ме лепна твърде късно...да не чуе дявола: ммуц-щип-чук-чук Smile. И след като и това чудо ми дойде до главата на 38г., в началото роптах и ритах срещу него и света, но постепенно реших, че ми се живее и - продължавам и до днес. Не се хваля, че съм здрав, но ползувам инвалиден стол Wink, но и не се оплаквам, а си върша онова, което имам за вършене, и ползувам помощта и обичта на добрите хора около себе си, макар че живея сам...и никога антибиотици, без кисело мляко не приемам. Не знам, по кое време си живяла, Мими и от кога, но аз - макар и млад - приемам вит.Б от както се помня, а имам спомени за мен, Асьо и Лида, в нашата маза в Рудозем, на Първа, в първи блок от 1960-та година Wink
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2012 1:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко преди да заминем на почивка, пуснахме едни изследвания, т.нар. фецес диагностика за състоянието на храносмилателния тракт. Преди седмица излязоха резултатите и доста неща са извън референтни граници. Ето какво по-конкретно. Намалена полезна флора, увеличени кандида, геотрихум и някакви „bacillus”, тепърва ще уточняваме какви. Силно редуцирани жлъчни киселини. Силно увеличени дефензин, хистамин и в по-малка степен серотонин. Силно намалени секреторен имуноглобулин А1 и А2, съответно в тънко и дебело черво. Увеличени общо мастни киселини. Дисбаланс на късоверижни мастни киселини. Хеликобактерът сме го изчистили трайно миналата година, отрицателен резултат.
Предстои да направим консултация с лекаря в центъра, в който правихме изследванията. Междувременно се консултирахме и с един от най-добрите гастроентеролози у нас. Той обърна по-специално внимание върху намалените жлъчни киселини и увеличените общо мастни киселини. Жлъчните киселини участват в усвояването на мастноразтворимите витамини – А, Е, Д и К,а според доктора и в усвояването на витамин Б12 и други нутриенти. Препоръча едно лекарство, което се взима доста дълъг период – няколко месеца, преди това обаче трябва да се направят малко допълнителни изследвания. Високият хистамин във фецеса според доктора няма голямо диагностично значение, въпреки това смятам да се проверим за хранителни непоносимости и алергии от забавен тип. Каза, че е добре кандидата да се контролира, но не препоръча конкретно лечение. Още докторът каза, че фецес диагностиката е много добър диагностичен метод, но че у нас не само че не се въвеждат нови диагностични методи, но се ограничават и досега използваните, за да се намаляват разходите по клиничните пътеки.
Изчетох доста неща във връзка с резултатите от изследването. Мнозина лекари гастроентеролози са на мнение, че за да е успешно лечението на което и да е заболяване, трябва да се приведе в ред храносмилателният тракт. Изключително важно е това както за поддържане на имунната система, така и за усвояването на хранителните вещества. Специално за кандидата, и преди съм писала, че лекарите от т.нар. холистична медицина я смятат за водещ фактор за автоимунните заболявания и в частност за МС, поради което смятам да я вземем на мушка. Кандидата, както и всички гъбични заболявания, се обострят през лятото, както и при всички стресови за организма условия – рязка промяна в климата, отслабване на организма, пренапрежение и пр. Кандидата бързо нараства след антибиотично лечение. Традиционните лекарства от рода на нистатин и флуконазол обаче натоварват много черния дроб, така или иначе има и билки, и други антимикотични средства, които могат да се използват паралелно с подобряване на полезната чревна микрофлора. Регулирането на чревната флора би трябвало да доведе до нормализиране на имунната защита, т.е. на показателите за имуноглобулините А1 иА2.
Вярвам, че направихме важна крачка в правилната посока.
Върнете се в началото
Katusha57

Местожителство: Lozen-Sofia

МнениеПуснато на: Пон Авг 20, 2012 5:56 pm    Заглавие: Blagodaria Отговорете с цитат

Mnogo,mnogo ti blagodaria za otgovora i truda,koito si dala, za da napishesh i osvedomish vsichki nas.Mimi, az otdavna si mislia za hranosmilatelnata sistema, no tuk doktorite sa strahotna mafia i sa povarzani edin s drug.
Predi 2 godini otidoh na takav doktor, no idiota ne napravi dori izsledvane za kandida, a me podplashi i izprati na kolonoskopi, koeto togava stuvashe 4 ooo dolara.
Togava mu kazah, che miastoto mi NE e pri nevrolog, a pri nego i poradi tova moe mnenie, idiota ne si pomradna prasta.E na tova mu se kazva MEDICINSKA SOLIDARNOST.

Ot togava se rovia za hranosmilatelnata sistema i stignah do probiotici, kiselo mliako i coconut maslo, koeto ubiva kandida,opravia holesterola i sadarja kasi i sredni verigi maznini.

Blagodaria ti oshte vednaj za vsichko,koeto pravish za dashteria ti i nas vsichki.

Zdrave za vsichki vas i priatna avgustova sedmica.
Мими

МнениеПуснато на: Вто Дек 11, 2012 11:47 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Отдавна не съм писала. Не че няма какво. Сега ще разкажа накратко какво ново научих през последните месеци за МС, а малко по-нататък ще пиша и по-подробно.
Добрата новина е, че МС засега не ни е безпокоила, но се появи друг проблем. Някъде от края на лятото дъщеря ми започна да се оплаква, че й се влошава зрението на лявото око. Първо помислихме, че е пристъп, но после тя забеляза, че през деня зрението се влошава, а привечер се оправя и така всеки ден. Четох, рових и открих, че подобни симптоми има понякога при катаракта, когато удебелението е в централната част на лещата. Отиде на офталмолог, който наистина забеляза удебеление на задната капсула на лещата, но много незначително. Успокоихме се, че не е пристъп, а аз добавих повечко антиоксиданти към добавките й. В края на ноември обаче отидохме и на невролог, който доста ни изплаши, че може и да е стволово увреждане, макар от общия преглед заключението му да беше, че е налице пълна ремисия. Изпрати ни и на невроофталмолог, който не забеляза удебеление на лещата, че изписа и куп противовъзпалителни лекарства, в т.ч. кортикостероиди. Тогава решихме да отидем на още един офталмолог, в добра клиника, с много съвременна апаратура. Заключението оттам е: задна субкапсуларна катаракта на лявото око. Прибрах се много разтревожена и се чудих и питах къде греша – в някоя от добавките, които взима ли, каква е причината. После попаднах на ето тези странични ефекти от кортикостероидите:
 Хематологични и имунологични: левкоцитоза; лимфопения; еозинофилия; склонност към тромбози;
 Гастроинтестинални: пептична язва; мастен черен дроб; панкреатит; гадене; повръщане;
 Метаболитни: хипергликимия; загуба на протеини;хиперлипидимия; затлъстяване;
 Мускулно-скелетни: миопатия; забавен растеж;
 Остеопения;
 Очни: задна субкапсуларна катаракта; повишено вътреочно налягане;
 ЦНС:инсомния; депресия; невроза; психоза;
 Електролитни: ретенция на натриеви и загуба на калиеви йони;негативен калциев баланс;хипертензия; отоци;
 Ендокринологични: супресия на хипоталамо-хипофизната ос; инсулинов антагонизъм;
 Кожа: изтъняване на кожата; пурпурни стрии; екхимози; акне;хирзутизъм; хиперпигментация
 Общи: синдром на Cushing; синдром на отнемане и др.

Цитирам ги изцяло, както се вижда, от страна на очите – съвсем точно е описана нашата диагноза. Дотук добре. Обаче. Трябва ли при това положение да се изписват още кортикостероиди, които, най-вероятно, само ще влошат зрението и ще ускорят катарактата. Надявам се,че нашият опит може да бъде от полза и за други хора, тъй като всички знаем, че при диагноза МС какъвто и друг здравословен проблем да изникне, всичко се приписва единствено и само на нея.
Катарактата е пак късата клечка за нас, в смисъл, медицината смята, че е необратим процес и единствената перспектива за запазване на зрението е операцията. Допълнително ще пиша повече за алтернативното лечение на катарактата, ако някой се интересува, намерила съм резултати от изследвания, множество научни статии и разработки за лечението и пълното й излекуване й с добавки, упражнения и капки. Хубавото е, че повечето от добавките, да не кажа всичките, са също така много полезни и за МС. Най-важното, което научих за катарактата, е, че се причинява от свободните радикали. По тази причина доста рових за оксидативния стрес и връзката му с МС. Научих, че първично-прогресивната и пристъпно-ремитентната форми на МС съществено се различават по състоянието на антиоксидантните системи на организма: при ПП те са неефективни, а при ПР са действащи и силно активизирани; преминаването на пристъпно-ремитентната във вторично-прогресираща се съпровожда от изчерпване на антиоксидантите системи, особено тези, свързани с глутатиона. Ако представлява интерес, ще пусна линк към изследването за повече подробности. Намерих място – лаборатория в Германия, където може да се изследват генетичните особености на антиоксидантните системи, но още не са ми отговорили на въпросите за това изследване.
Друга посока на ровенията ми е свързана с една молекулка, открита през 2000 г. – зонулин, която, както се оказва, има съществено влияние за отварянето на кръвно-мозъчната бариера. Образува се в стомашно-чревния тракт при попадане на определени храни, най-често зърнени – глутенови, и ефектът й се разпространява по сигнален път навсякъде в организма. Учените се насочват главно към възможността чрез отварянето на кръвно-мозъчната бариера посредством тази молекула да доставят там различни лекарства. Е, мен пък ме интересува как да намалим нейното образуване, за да се предотврати отварянето на кръвно-мозъчната бариера. Може би избягването на глутен-съдържащите храни да е едно от възможните решение, във всички случаи здравето на стомашно-чревния тракт се оказва много важно за хората с МС. Образуването на тази молекулка освен от храни се предизвиква от стрес – още една област, в която открих любопитни неща, но ще пиша допълнително.
Това е засега накратко.
Сърдечни пожелания за здраве и весело посрещане на коледните и новогодишни празници, много настроение и надежда за хубави неща.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пет Мар 15, 2013 3:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Привет!
Включвам се с две рецепти, които, по мое мнение, са най-добрата профилактика за МС през пролетта. Съдържат зелени листни зеленчуци: едната в суров вид, другата – в сварен.

Пролетна салата – 1 порция
6-7 чери доматчета, може и парченца от обикновен домат
½ краставица нарязана на парченца
1 шепа салата рукола, нарязана
1 шепа свежи листа спанак, може бейби спанак, нарязани
Магданоз и копър – по около 1/3 от обичайната връзка, нарязани
½ авокадо на парченца
2-3 супени лъжици смляно ленено семе
Зехтин - щедро, сол – на вкус

Крем супа от спанак
1 глава лук, нарязана и задушена в олио или зехтин
Спанак – от около 600 гр. до 1200 гр.
Чаша кисело мляко, 2 жълтъка - за застройка
Почистеният от дръжките и измит спанак се слага при задушения лук и се долива малко гореща вода, вари се не повече от 10 минути, после леко се смачква с пасатора. Накрая се застройва със застройката.
Може да се добави после натрошено сирене.

Сега малко по-подробно за ползите от тези рецепти.
Зелените листни зеленчуци са богати на витамините А, С, Е, К, селен, цинк – важни антиоксиданти. Съдържат флавоноиди, които заедно с витамин С подпомагат укрепването на кръвоносните съдове. Съдържат също магнезий и калий, които синергично с витамините предотвратяват спазмите на кръвоносните съдове, отпускат ги.
В спанака се съдържат неоксантин и и виолаксантин, които имат противовъзпалително действие, а също така лутеин и зеаксантин, които подпомагат зрението като предпазват очите от катаракта и макулна дегенерация.
В спанака, както и в другите листни зеленчуци, се съдържа витамин К, който изпълнява важна роля в кръвосъсирването – с негово участие се образуват няколко от факторите на кръвосъсирването, както и антикоагулантите протеин S и протеин С. Витамин К противодейства на калцифицирането на кръвоносните съдове и тъканите, спомага за укрепване на кръвоносните съдове. Витамин К е много важен и за поддържането на нервната система, тъй като участва в синтеза на сфинголипидите – градивни елементи на миелиновата обвивка.
По-рано се е смятало, че топлинната обработка разрушава витамин К, но по-нови изследвания показват, че при топлинна обработка витамин К се освобождава от свързана форма и многократно нараства усвояването му.
За да се възползваме максимално от полезните свойства на зелените листни зеленчуци, е добре да ги употребяваме както в суров вид, така и сготвени.
Пролетта е критичен период за МС, тъй като под въздействието на слънчевите лъчи и следвайки годишен биологичен ритъм, кръвта се премества постепенно от периферията към централните кръвоносни съдове. Здравината и еластичността на кръвоносните съдове е особено важна през този период, за да се противостои на факторите, водещи до разрушаване на кръвно-мозъчната бариера, последното, както знаем, е необходимо условие за активизиране на МС. И още нещо важно, витамин К е може би витаминът, който е по-добре да се приема с храната, а не като добавка, защото синтетичните форми много по-слабо се преобразуват в тази форма, която ни е необходима на нас, а по-точно - менаквинон 4. Макар да е мастноразтворим витамин, запасите от него са ограничени за не повече от 10-ина дни, максимум месец, затова трябва редовно да се набавя с храната.

Зелените листни зеленчуци имат един недостатък – съдържат оксалати, които може да са проблем за хора, предразположени към камъни в бъбреците. За да се намали въздействието на оксалатите е добре към зеленилките да се добавят млечни продукти – кисело мляко и сирена.
Още нещо, което е важно за здравината на кръвоносните съдове и което не се съдържа в големи количества в зелените зеленчуци, е рутинът – него пък го има в жълтите, оранжевите и червените плодове и зеленчуци.
Не мога да забравя нашата съфорумка Живка от Испания, която, ако и вие си спомняте, беше писала, че около година хапвала зелени салати и риба по няколко пъти седмично и накрая беше останала без... лезии, т.е. без МС.
Пожелания за много пролетно настроение:
http://www.youtube.com/watch?v=5F0Vkym2kiA
Върнете се в началото
dovolenn

Местожителство: София - Люлин 1

МнениеПуснато на: Пет Мар 15, 2013 4:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мими написа:
Привет!
Включвам се с две рецепти, които, по мое мнение, са най-добрата профилактика за МС през пролетта. Съдържат зелени листни зеленчуци: едната в суров вид, другата – в сварен.

Пролетна салата – 1 порция
6-7 чери доматчета, може и парченца от обикновен домат
½ краставица нарязана на парченца
1 шепа салата рукола, нарязана
1 шепа свежи листа спанак, може бейби спанак, нарязани
Магданоз и копър – по около 1/3 от обичайната връзка, нарязани
½ авокадо на парченца
2-3 супени лъжици смляно ленено семе
Зехтин - щедро, сол – на вкус

Крем супа от спанак
1 глава лук, нарязана и задушена в олио или зехтин
Спанак – от около 600 гр. до 1200 гр.
Чаша кисело мляко, 2 жълтъка - за застройка
Почистеният от дръжките и измит спанак се слага при задушения лук и се долива малко гореща вода, вари се не повече от 10 минути, после леко се смачква с пасатора. Накрая се застройва със застройката.
Може да се добави после натрошено сирене.

Сега малко по-подробно за ползите от тези рецепти.
Зелените листни зеленчуци са богати на витамините А, С, Е, К, селен, цинк – важни антиоксиданти. Съдържат флавоноиди, които заедно с витамин С подпомагат укрепването на кръвоносните съдове. Съдържат също магнезий и калий, които синергично с витамините предотвратяват спазмите на кръвоносните съдове, отпускат ги.
В спанака се съдържат неоксантин и и виолаксантин, които имат противовъзпалително действие, а също така лутеин и зеаксантин, които подпомагат зрението като предпазват очите от катаракта и макулна дегенерация.
В спанака, както и в другите листни зеленчуци, се съдържа витамин К, който изпълнява важна роля в кръвосъсирването – с негово участие се образуват няколко от факторите на кръвосъсирването, както и антикоагулантите протеин S и протеин С. Витамин К противодейства на калцифицирането на кръвоносните съдове и тъканите, спомага за укрепване на кръвоносните съдове. Витамин К е много важен и за поддържането на нервната система, тъй като участва в синтеза на сфинголипидите – градивни елементи на миелиновата обвивка.
По-рано се е смятало, че топлинната обработка разрушава витамин К, но по-нови изследвания показват, че при топлинна обработка витамин К се освобождава от свързана форма и многократно нараства усвояването му.
За да се възползваме максимално от полезните свойства на зелените листни зеленчуци, е добре да ги употребяваме както в суров вид, така и сготвени.
Пролетта е критичен период за МС, тъй като под въздействието на слънчевите лъчи и следвайки годишен биологичен ритъм, кръвта се премества постепенно от периферията към централните кръвоносни съдове. Здравината и еластичността на кръвоносните съдове е особено важна през този период, за да се противостои на факторите, водещи до разрушаване на кръвно-мозъчната бариера, последното, както знаем, е необходимо условие за активизиране на МС. И още нещо важно, витамин К е може би витаминът, който е по-добре да се приема с храната, а не като добавка, защото синтетичните форми много по-слабо се преобразуват в тази форма, която ни е необходима на нас, а по-точно - менаквинон 4. Макар да е мастноразтворим витамин, запасите от него са ограничени за не повече от 10-ина дни, максимум месец, затова трябва редовно да се набавя с храната.

Зелените листни зеленчуци имат един недостатък – съдържат оксалати, които може да са проблем за хора, предразположени към камъни в бъбреците. За да се намали въздействието на оксалатите е добре към зеленилките да се добавят млечни продукти – кисело мляко и сирена.
Още нещо, което е важно за здравината на кръвоносните съдове и което не се съдържа в големи количества в зелените зеленчуци, е рутинът – него пък го има в жълтите, оранжевите и червените плодове и зеленчуци.
Не мога да забравя нашата съфорумка Живка от Испания, която, ако и вие си спомняте, беше писала, че около година хапвала зелени салати и риба по няколко пъти седмично и накрая беше останала без... лезии, т.е. без МС.
Пожелания за много пролетно настроение:
http://www.youtube.com/watch?v=5F0Vkym2kiA

Всичко е добре което пишеш, но това което съм сложил в червен цвят не го разбрах, защото аз съм учил, че кръвта е в непрекъснато движение от сърцето през артериите в разлините органи и от тях през вените отново в сърцето и пак отначало, та затова ако можеш да поясниш от къде го измисли това или има нещо което не знам, човек се учи до като е жив Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мими

МнениеПуснато на: Пет Мар 15, 2013 7:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За пръв път срещнах това схващане в една статия на д-р В.В.Волков, пускам линк към интернет-страницата му, този въпрос е разгледан в книгата му за биологичните ритми на човека. Макар като цяло теорията му за живота да е малко странна, в смисъл, че борави с понятия различни от обичайните, с които сме свикнали, вътрешно е съвършено логична и свързана.
http://www.doctorvolkov.ru/01rus.html
После се опитвах да намеря потвърждение конкретно на това положение: че пролет водата в човешкия организъм се насочва от периферията навътре, а есен – обратно, като съответно централното кръвообращение се повлиява от това. Например, за мен е безспорно, че през лятото големите кръвоносни съдове се изпълват - човек го забелязва по изпъкването на вените по ръцете си и това не зависи много от количеството изпити течности. В умерените ширини учениците ходят на училище от септември до май – през есенно-зимния период, а през лятото почиват – според мен защото през зимата е много по-добре кръвоснабдена мозъчната тъкан, в клетките има повече вода и храненето им съответно е по-добро, а всичко това е свързано с паметта, концентрацията и т.н. Ако погледнем природата – през пролетта листата на дърветата са зелени, а в края на лятото, колкото и да ги поливаме в основата или дъжд да ги вали, пожълтяват и опадат, подчинявайки се на биологичния ритъм. И още много такива потвърждения намерих. Напускането на водата от клетките в извънклетъчното пространство е свързано с отделянето на хистамин, който пък е медиатор на възпалението и затова редица болести се обострят в преходните сезони – пролет и есен.
Да, напълно си прав, така е: кръвта е в постоянно движение през сърцето по централните артерии и вени, които от своя страна са свързани с по-малки артерии и вени, следват артериолите и венулите и накрая капилярите – най-малките кръвоносни съдове, които изпълват всички тъкани. Според горната теория през лятото кръвта е съсредоточена повече в централните артерии и вени за сметка на забавяне на кръвообращението в периферните тъкани.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пет Мар 07, 2014 4:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, приятели,
Не съм писала близо година, но и не е имало нещо кой знае какво за писане, в смисъл, че нито по доктори сме ходили, нито кой знае какви нови прозрения са ме спохождали. Намирам за твърде вероятна новата теория, че причина за МС е стомашно-чревна бактерия в съчетание с други фактори. Дъщеря ми взима почти постоянно добавки, като редуваме пробиотици и пребиотици, антиоксиданти - витаминни и от растителен произход, Б-витамини, допълнително Б12, както и витаминно-минерални комплекси. Чувства се много добре, а катарактата или е намаляла, или дъщеря ми е свикнала с нея, но така или иначе не я притеснява. Кани се да отиде на очен преглед, но все отлага.
Много се надявам, че МС ни е забравила.
Но поводът да ви пиша е една духовна победа на дъщеря ми над болестта. Миналата седмица тя изкачи връх Ухуру в Килиманджаро, който е на 5 895 м. Не че това е най-високия връх на света, но пък и тя не е нито алпинист, нито катерач, нито дори обикновен турист по планините, дори бих казала, че твърде рядко ходи на планина. А това изкачване е било по един от най-трудните маршрути и си е било сериозно физическо и психическо натоварване. Последните два дни са минали почти непрестанно в преход, с две почивки за сън от по 2-3 часа, с 14-16 часа преходи между тях. От голямата група само шестима са продължили нагоре към върха, а от тях петима са го достигнали.
Моето предположение защо МС не е посмяла да си подаде носа при такава провокация е, че преди достигането на върха дъщеря ми е мобилизирала силите и волята си, което явно се съпровожда и с лечебен ефект, а след победата ендорфините пък са дошли на помощ и са туширали неблагоприятните ефекти на разредения въздух. Така или иначе, вярвам, че дъщеря ми в психологичен план направо я е размазала МС-ката, смачкала я е, стъпкала я е и я е натирила далеч в миша дупка вдън горите тилилейски. Мисля си също, че тя сега вярва в способността на духа да лекува тялото и ще съумее да използва и в бъдеще този си опит.
На всички във форума пожелавам смелост да набелязват и постигат своите върхове, да ги покоряват и никога да не престават да вярват в себе си.
http://www.youtube.com/watch?v=q1qNnNNpuC4
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Вто Яну 06, 2015 11:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, честита Нова година,
Желая на всички здраве и много успехи в борбата.

Отдавна не съм писала, а и не бях влизала във форума дълго време, но тези дни ще почета каквото съм пропуснала.
Дъщеря ми е все така добре, да чукна на дърво. От септември е в Сан Франциско, записа магистратура "Социално предприемачество". Сега беше във ваканция за Коледа и пак замина. Програмата й е много натоварена и се притеснявам, че й е малко сънят, а той е от най-важните профилактични средства - според мен. Приготвям й оттук добавки за около месец, месец и половина, после тя оттам си купува каквото й "предпиша". Залагам на укрепването на стомашно-чревния тракт - сладък корен, цинк-карнозин, глутамин, задължително включвам пробиотиците. Избягва колкото е възможно нестероидните противовъзпалителни от рода на аспирини, парацетамоли, аналгини. Включвам общи витамини, омега-3, витамин Б12, както и различни антиоксиданти. Стават доста неща, но пък тя не ги пие всеки ден, прави си почивки по усет.
Минаха почти 5 години от първия пристъп и почти три от втория, който стана след една ябълкова диета на морето. При втория много бързо взехме мерки и не остана дефицит, но пък имаше наченки на катаракта. Катарактата като че ли изчезна, може би помогна добавката ДиЕмДжи - диметилглицин, както и другите де. От първия пристъп обаче е останало малко нещо на окото, поне тя така си го чувства, макар че отдавна е свикнала с него.
А аз вече не се тревожа толкова много, както в началото, не знам дали свикнах с мисълта за МС или съм окуражена, че нещата могат да се овладеят и да не я допускаме да се вихри. А и нали казват всяко зло за добро, вярвам, че злото ще си отиде, а ще остане само доброто.
Е, направих нещо като обзор на нашия досег с болестта, пуста да опустее.
На всички желая още веднъж много здраве, много борбеност и вяра.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пет Мар 17, 2017 8:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Пиша, за да се похваля, че преди броени дни станах баба на сладко момиченце с красиво име!
А дъщеря ми е щастлива майка и кърми малката си хубавица. За отбелязване е и че таткото е истински принц, от най-истинските. Спирам да се хваля, за да не разваля магията.

През последните години МС не ни е тревожила особено, ако се изключи едно изтръпване на крайчетата на три пръста на дясната ръка, което се задържа, макар че ту изчезва, ту се появява. Миналата година правихме резонанс, на който има незначителни промени на досегашните лезии, но се видяха и две в гръбначен мозък.
Дъщеря ми и преди бременността беше намалила добавките, а по време на бременността съвсем отказа да взима каквито и да било, освен тези, които й предписваха лекарите - фолиева киселина в началото и малко желязо и витамин Д в последните месеци. За отбелязване е обаче, че много е подобрила храненето си, стараеше се и заради бебето, а и сега заради кърменето.
Моите тревоги са свързани с установения факт, че често след раждане се получават пристъпи, но да чукна на дърво, дано се размине.
Изминаха 8 години от диагностицирането и 12 или 13 от вероятното начало, дотук добре, но знам, че не бива да се успокояваме, предстоят още битки.
Но сега си позволявам малко да си въздъхна, да се потопя в емоцията, да се порадвам на щастието на дъщеря ми и на прекрасната
си внучка.

Желая на всички много здраве, щастие, вяра и успех в битката с МС.
Върнете се в началото
beni

МнениеПуснато на: Сря Май 10, 2017 10:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Чесгито., Мими!!!!
Мила и красива! Умна и добра! Да са живи, здрави и много да им се радваш!
Бени
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Страница 13 от 13

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети