МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
MС и движение - за и против
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други въпроси за МС
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mitko1752

МнениеПуснато на: Нед Апр 13, 2014 8:33 pm    Заглавие: MС и движение - за и против Отговорете с цитат

Здравейте!
Добавям тази тема с цел да разбера дали има случаи, с доказани негативни последици при прекомерното движение и претоварване на мускулатурата по непредпазливост или самонадценяване.
Моля за мнението на всички, които имат личен опит, свързан с темата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tanq_rs

Местожителство: Ruse

МнениеПуснато на: Пон Апр 14, 2014 8:22 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте.аз лично съм на мнение,че човек трqбва да се движи възможно най-много дори и с проблем,като МС.Знам,че за нqкои това е изключително трудно за съжаление за нqкои даже и невъзмойно,но за тези които са в началото и за тези които са на крака и ходqт,макар и по-трудно,макар и по-често да се измарqт на кратки разтоqниq не спирайте да се движите-не се отказвайте от това.не позволqваъте Мс да ви взема и тази независимост!
Аз се стараq да се движа колкото се може повече и се уча да слушам тqлото си-кога съм прекалила и трqбва почивка и кога мога и още.в дните когато нямам такова движение в къщи с разни уреди се тренирам с цел да поддържам мускулната си сила.границата мей.жду двете неща е тъничка и всеки път е на различно мqсто,но не спирам всеки ден да опитвам ,да q надскоча и знам един ден ще успеq!
всичко наи-добро на всички Smile
mitko1752

МнениеПуснато на: Пон Апр 14, 2014 12:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е много вярно и го подкрепям напълно, но въпросът, чийто отговор търся е доколко е безопасно да се претоварваме и как влияе това на нервната ни система понеже тя в основата си е увредена. Мнозина вероятно страдат и от разнообразни психически симптоми и проблеми в говора дори. Това е важно да се изследва как се повлиява при физическо претоварване.
Митко
Върнете се в началото
France

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юни 02, 2014 11:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също чакам отговор на този въпрос.
Ходя много пеша, но спрях всякакъв спорт, когато се срещнах с болестта си, а бях запалено фитнес момиче.
Върнете се в началото
mitko1752

МнениеПуснато на: Нед Юни 08, 2014 7:37 pm    Заглавие: MС и движение - за и против Отговорете с цитат

Smile

Последната промяна е направена от mitko1752 на Нед Яну 31, 2016 3:47 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
moonwind

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2014 7:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ходя на народни танци. Единственото, което невролога ми каза като го попитах има ли проблем да танцувам, е да внимавам да не прегрявам. Наистина като прегрея не се чувствам много таман, но се преживява Smile
Върнете се в началото
dani2003

Местожителство: Германия

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2014 8:15 am    Заглавие: sport Отговорете с цитат

Аз ходя по един път в седмицата на спорт, но в група и с треньор. Чувствам се добре. Дори да ми е трудно и топло понякога симптомите не ми се влошават. По принцип спорта се препоръчва за МС болните и е много полезен.
Върнете се в началото
stanka61

Местожителство: гр.Добрич

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2014 10:24 am    Заглавие: МС и движение Отговорете с цитат

ИЗВИНЕТЕ МЕ СЕ ВЪЗМУЩАВАМ ОТ ГЛУПАВИ ВЪПРОСИ.ДВИЖЕНИЕТО Е ЗДРАВЕ.КОЙТО МОЖЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДВИЖИ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
moonwind

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2014 10:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не виждам нищо глупаво във въпроса дали е проблем ПРЕКАЛЕНОТО натоварване и ПРЕКОМЕРНОТО движение, а не движението и спорта като цяло. Още повече самите доктори ни съветват да не прекаляваме. Форума е за това - да се споделя от личен опит и няма глупави въпроси. Нищо лично към никой.
Върнете се в началото
mitko1752

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2014 11:38 am    Заглавие: Митко Отговорете с цитат

Smile

Последната промяна е направена от mitko1752 на Нед Яну 31, 2016 3:44 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
dani2003

Местожителство: Германия

МнениеПуснато на: Пон Юни 09, 2014 11:59 am    Заглавие: sport Отговорете с цитат

Това е линк със специални упражнения за МС. В края на страницата има списък с упражнения за различните части на тялото. На немски е, но можете да си го преведете с Гугъл. Аз съм опитвала и с фитнес, но ми става скучно сама на уредите.

http://www.meinalltagmitms.de/ms-uebungen
Върнете се в началото
mitko1752

МнениеПуснато на: Нед Сеп 24, 2017 4:33 pm    Заглавие: MS и дв-е - за и против Отговорете с цитат

Здравейте отново!
Мн често се случва да поставя някой въпрос предимно на медици, получавам грешен отговор или не получавам никакъв и в последствие достигам сам до истината. Така е и сега. Неотдавна бях поместил въпроса си и тук и отново нямаше осъзнато разбиране или поне конкретен отговор. Ето до какъв извод достигнах аз:
1. Най-добрият спорт е ежедневният спорт;
2. Най-добрият момент е настоящият;
3. Натоварването да е такова, че да може да се възвърне състоянието преди момента на натоварване, при положение че се почива толкова време, колкото е било натоварването - това се разбира при редица лични опити, но в никакъв случай изведнъж, защото който бърза далеч не стига;
4. Най-разумният спорт е този, който сме усвоили най-рано в житейския си път! Изобщо не се шегувам! Какво прави пеленачето? Седи с изправен гръб, по едно и също време по няколко секунди, после няколко минути, започва да се върти в легнало положение, вдига си дупето, започва да пълзи, сурка се, влачи се, дърпа, скуби, изправя се; няма сила, но не спира! А защо възрастните след като сме толкова умни забравяме? Защо? Срам ни е да се върнем назад ли?
Мисля, че който е пожелал ме е разбрал, а който не желае може да се пробва пак.
Повтарям главното - всеки ден, постоянно, едно и също със напредък, а не със подминаване или изоставяне.
5. След преумора в никакъв случай не следва медикамент, защото той е отрова и влошава състоянието многократно повече. Нужна е почивка, но както физическа, така и психическа и мисловна и най-вече ТИШИНА - абсолютна и неизменна тишна и спокойствие!
По-здрави,
Митко!
Върнете се в началото
bambina

МнениеПуснато на: Нед Дек 17, 2017 12:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За мен движението е много важно, иначе се чувствам още по-скована. Два са ми основните проблеми обаче - че лесно прегрявам и много бързо мускулите ми стават твърди и болезнени. Затова не са ми подходящи груповите спортове, а гледам да си се движа със свое темпо и да си спортувам самостоятелно.
Точно липсата на движение заради залитането ми направи мускулите доста слаби. То си е характерно за болестта, де, но липсата на физическа активност влияе много зле според мен.
Върнете се в началото
Rummi

Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Пон Дек 18, 2017 7:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Вече повече от година ходя на народни танци два пъти седмично.Натоварването ми идва малко в повече,но се чувствам добре. Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Apocalypse

МнениеПуснато на: Чет Дек 28, 2017 7:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз ходя на фитнес поне два пъти в седмицата и бих казала,че се натоварвам доста. Но също така смея и да твърдя, че се чувствам по-добре така. Разтоварвам се както физически, така и психически там. Дали е полезно - не знам. Понякога изпитвам такова едно вътрешно напрежение, което просто трябва да избие някъде, отивам си във фитнеса или да бягам навън и всичко е 6.
Имало е моменти, в които изпитвам умора, но пак ходя, по-леко минава тренировката, но поне се тонизирам.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други въпроси за МС Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети