МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
право на шофьорска книжка?

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Социални услуги за хора с МС и МГ
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
leno

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Съб Юли 01, 2006 9:04 am    Заглавие: право на шофьорска книжка? Отговорете с цитат

здравейте!вълнува ме напоследък въпроса свързан с правото ни да шогираме!шофьор съм от 11 години и особено в началото на мс като човек без неврологичен недостатък се справях безупречно зад волана!но за съжаление с годините мс се разви при мен "класиически" и сега имам нарушения в походката, координация и други по незначителни!досега съм нямал проблеми в реакцията докато шофирам но повод да пиша е последното ми ходене при лекар в стара загора!тази жена се отнесе много грубо с мен с тона си и това което ми каза!но това както и да е от демите и излезе че нямам право да шофирам даже се чудеше кой ми е дал книжка и ме е допуснал на пътя!отначало слушайки я първоначално ме изби на садизъм но си дадох сметка че може да е лекар но е глупава да ми говори по този начинSadщял съм да убия хора по пътя и все такива но мислейки се на всеки може да се случи всичко даже на мен вниманието ми е повишено многократно и начина ми на шфиране е бавно спокойно да стигна, но наистина поставен ми така проблема започнах да се питам как е уреден въпроса законово!досега полицаи не са ми правили забележка като ме спрат и се наложи да сляза от колата че накуцвам!какво знаете по въпроса?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dovolenn

Местожителство: София - Люлин 1

МнениеПуснато на: Съб Юли 01, 2006 10:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей,
Аз също като теб карах дори и служебна кола, но след като положението ми се влоши и с единият крак вече не можех да натискам педалите, сам взех решение, че е по добре да ме возят, отколкото да рискувам.
Всяка книжка има срок на годност и след това трябва да се презавери в КАТ, там се изисква медицинско, а никой невролог няма да ти даде такова с тази болест.
Върнете се в началото
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Юли 01, 2006 10:54 am    Заглавие: Re: право на шофьорска книжка? Отговорете с цитат

[quote="leno"]

Това, което ще споделя тук с вас няма за основание каквито и да са законови разпоредби по повод разрешение за шофиране, но е съвсем сигурно, че лекарите не раздават правата в това отношение, освен в краен случай. Единствената институция, която разрешава възможността за водач на МПС, е ясно коя е, тя я и отнема. Няма прецедент, при който КАТ да отнема шофьорска книжка, освен при ПТП или друго основание, уредено от тая институция.Въпросът за личните шофьорски умения при всички, е въпрос и на личен морал и решението да сме "на пътя" си е наше.При съмнение от такова естество, можете да се явите по собствено желание на проверовъчен.Ако се наложи издаване на медицинско свидетелство и там лекарската комисия отбележи категорично, че не можете да се справяте, поради засегнатост, сигурно трябва да се установи нивото на тази засегнатост, но тогава и в определения случай може да се помисли за пригаждане на автомобила към вашите възможности - това го правят по цял свят.Заплаха за движението по пътищата са доста фактори, но не и хора с увреждания и нормално поведение на пътя.Ще е безмислено да си говорим, колко такива "неувредени" трепят и себе си и други.Моите мисли тук, са повече да ви предложа своята подкрепа и кураж - аз едва се нося на краката си, но си карам колата, само аз си знам, как.Тя е с автоматични скорости, което ми улеснява шофирането, но който както е свикнал, а е известно, че ние си преодоляваме постепенно по някакъв свой начин проблемите, който на един лекар едва ли му е известно - тях това в институтите не им го преподават. Като ви чета тук, се питам, вие не се ли замислихте, кой и е дал на лекарката ви правото да лекува.Интересно - и тя още е лекар?!На мен наистина ми е чудно, защото не разбирам от лекарските науки и какъв курс е изкарала за да е лекар.Тя обаче, защо си мисли, че трябва да разбира от право на живот и кой има правото да раздава това право /много "права" се натрупаха в едно изречение, но не държа на шестица по граматика Smile /.За да отида до отсрещния магазин, който е на двайсет метра от дома ми, се яхвам на колата си.Как там се оправям, го знаем само аз и продавачката.Ако обаче усетя, че не мога и това да правя, ще спра да шофирам и без КАТ и без лекарите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Юли 01, 2006 11:27 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Напротив, доволен - ще ти даде.Нещо не си подготвен по въпроса.Като ти изследват зрението и нямаш проблеми, съответно няма да имат основание да не ти дадат медицинско.Ако не можеш да се справяш с краката, ще си вдигнеш управлението на волана.Ако и ръцете ти откажат, тогава ще ти дойде на ум, че на сто години може би няма и да си жив и, за какво шофиране говорим.Никой няма право да те спира да живееш, колкото това само ти го умееш.Има куп възможности, които обаче не стоят някъде и чакат само теб да минеш и да си ги вземеш - трябва и да се понапънеш малко срещу някой си и то обосновано. Има и закони в тая държава, а основния е свързан с правото ти на живот.Ако не можеш сам да се справиш с някой и друг доктор, който ще ти решава правата, има други възможности да си ги постигнеш, иначе, мреш мърцина, приятелю.Оплакването е най-лесната форма на оправдание.Да не би сега да вземеш да ми опонираш, че и заради памперса, който носи някой ,ще го спрат да шофира, защото може да подмокри седалката... Laughing А твоите обобщения за диагнозата ни...ти на чия страна си.
Върнете се в началото
leno

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Съб Юли 01, 2006 3:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

благодаря за подкрепата всъщност от случката с докторката имам минати 2-3 хиляди кмSmileпроблеми с натискане на педалите нямам!избягвам шофирането на натоварени и непознати места пазя се но вярно е че бих спрял сам като усетя че не мога!просто без кола съм за никъде но с нея мога да ида тук там!просто все ми е в главата това което лекарката ми наговори а както писах то тогава излезе че едва ли не такива като мен по скоро ги изправи до стената и ги застреляй а не права да им даваш!бях в болница а тя работи там иначе по собствено желание никога не бих отишъл притакъв злобен и прост човек!същата ми е говорила по време на пристъп че лекувайки ме с преднизолон диабета ми е неизбежен а също и трошенето на костите ми!за уточнение съм на 28 години и слушайки перспективата която ми чертае толкова директно и грубо останах без думи!
Върнете се в началото
dovolenn

Местожителство: София - Люлин 1

МнениеПуснато на: Съб Юли 01, 2006 3:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

lucho написа:
Напротив, доволен - ще ти даде.Нещо не си подготвен по въпроса.Като ти изследват зрението и нямаш проблеми, съответно няма да имат основание да не ти дадат медицинско. .

Медицинското се издава на всеки 10 години до 60 годишна възраст, а след това на всеки 5 г. и се представа в КАТ за продължаване на книжката, аз съм го правил досега 4 пъти - имам книжка от 40 години.
Прегледа включва освен очен и други доктори, може да го искараш и само с 20 лв. ако искаш, но който почувства сам, че вече не може да кара по добре да спре докато е време, а не в някое дере Idea Idea
Върнете се в началото
MOETO_SLUNCE

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 8:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

С ваше позволение ще се включа,въпреки че отскоро посещавам форума.Убедена съм,че хората с това заболяване са по-прецизни и внимателни на пътя, от който и да било друг шофьор.Притеснява ме само и единствено факта,че именно тези здрави водачи около Вас-участници в движението,могат да Ви създадат такава стресова ситуация,която да провокира нов пристъп при болният от МС.Знаете,че всеки стрес провокира,отключва пристъпа,а не бих желала да се случва никому.Колкото ремисията е по-дълга,толкова по-добре би се чувствал всеки болен.
Затова нека всеки индивидуално вземе решение дали е време да си откаже от волана.
Върнете се в началото
zeleni polqni

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 9:22 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Извинете, извинете Shocked , но по тази логика да вземем да си стоим само в къщи, никой да не ни притеснява и близките ни постоянно да се притесняват дали не ни пречат, как да не ни стресира нещо, не мисля че е редно.
То човек като не блести с особен умствен потенциал, за да не кажа по-груба дума, дали ще се развика зад волана, или в аптеката, магазина, пазара, на работата, ........, то на такъв вечно нещо ще му пречи, ами да взема да не дишам заради подобен субект Laughing , та дано му подобря настроението за деня?
Върнете се в началото
MOETO_SLUNCE

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 10:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм привърженик на офф-топика,но се налага да отговора на zeleni polqni.Този в обществото,който поради липса на добро възпитание Ви каже груба дума или нещо му пречи,както казвате,няма да причини пристъп,но едва ли едно пътно-транспортно произшествие би пощадило психиката дори и на клинично здравия човек.
Визирах в постинга си именно стреса от ПТП или евентуалните предпоставки за ПТП,причинени Ви като участници в движението.

А ние-вашите близки,знайте че сме по-болезнено чувствителни по отношение на хигиената на заболяването,защото Ви обичаме и сме в помощ винаги.
С добри чувства Laughing
Върнете се в началото
zeleni polqni

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 10:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

С най-добро чувство Ви отговарям и аз.
Можете ли да ни предпазите от срещите с някои особено "любезни" доктори и сестри, можете ли да отивате вместо болния в Касата, когато това се налага?Знаете ли, че преди 2 дена бях в Касата и психически се чувствам като прегазена не от кола, а от ТИР, мислите ли, че това щади здрав. състояние?
Изобщо знаете ли колко тихи пристъпа получава всеки болен с МС, които в крайна сметка водят до неврологичния дефицит?
Аз съм на мнение, че ще правя това, което на мен ми харесва и ме кара да бъда щастлива, когато реша, че ни съм в състояние да карам, ще се откажа, но няма да тръгна да се притеснявам дали по пътя нещо ще ми предизвика пристъп,..................ами то може да ми предизвика и инфаркт, или инсулт, или ............хипогликемична кома, ако не съм яла.
Това е моето мнение, хората са различни и затова всеки сам да прецени какво да прави.
Върнете се в началото
zeleni polqni

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 10:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Дайте малко повече свобода на човека до Вас, имайте му повече доверие, той знае кога евентуално да спре.
Вашата цел е да го подкрепяте с цялата си душа и сърце, но не вземайте решенията вместо него.
Върнете се в началото
MOETO_SLUNCE

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 11:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В продължение на осемнадесет години вече се боря с "любезните" понякога здравни работници и с тежката бюрократична машина.Повярвайте поела съм тези функции аз,за да го пощадя и предпазя от този дискомфорт,който биха му причинили именно институциите,обезпечаващи правата на болните.

А що се касае до свободата-той винаги е бил и днес и е подвластен.Не бих му отнела порива,защото желая да се чувства щастлив!
Върнете се в началото
zeleni polqni

МнениеПуснато на: Вто Юли 04, 2006 1:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

С такъв човек, като Вас той може само да се гордее и да благодари на съдбата, че Ви има и че сте до него.
Дано да осъзнава какъв щастливец е.
Всичко най-добро, успех във всекидневните трудности.
Върнете се в началото
MOETO_SLUNCE

МнениеПуснато на: Чет Юли 06, 2006 10:42 am    Заглавие: Re: Отговорете с цитат

На zeleni polqni, сърдечни благодарности за прекрасните пожелания.
С взаимни усилия и с много оптимизъм надявам се ще продължим и в бъдеще,дано само съдбата е благосклонна Laughing
Върнете се в началото
Kiril Monev

МнениеПуснато на: Пон Мар 19, 2018 10:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте а как се подновява шофьорска книжка при инвалид. Че аз вече много трудно карам но се справим някак. Но ме плашат с разни комисии ТОЛЕК итн. Но си мисля че ако си извадя едно медицинско като здрав човек и пратя някой с пълномощно да ми подаде документите. Сега не се прави отделна снимка тс. няма нужда лично да ходя... Проблема е че ако ида с канадката и придружителя ще оставя впечатление че не мога да шофирам вече, а аз мога. Помагам си с ръчната спирачка, карам много бавно и с ръка си местя краката...[/code]
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Социални услуги за хора с МС и МГ Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети