МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
От Гергана Брънзова
Иди на страница Предишна  1, 2

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други алтернативи
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
tedi_xtreme

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Мар 26, 2017 8:23 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте , аз правя често пречиствания та на Лидия Ковачева плодово чаения режим след това спазвам диетата вече няколко пъти го правя и когато си спазвам стриктно нещата всичко е окей отминават ми почти всички симптоми и се чувствам много добре но след като започна пак да прекалявам поради почивка или някой празници някаква друга причина отново всичко се връща така че при мен също се вижда огромен Успех от диетата и детоксикацияа. Според мен тов е верния път !!! Успех !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kushka

МнениеПуснато на: Сря Мар 29, 2017 12:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

От 9 месеца и половина спазвам режима на Ан Борок и Гери Брънзова, двта комбинирани по моя лична програма и преценка. Така както сама съм усетила нещата за себе си. Резултатите са много добри. Имам дори някои неврологични подобрения и се надявам да продължава така и за напред. Бих го препоръчала на всички, които мислят, че ще имат волята да се хранят по един различен начин. С много ограничения, но и вдъхващ нови, непознати сили на хората с МС.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ren

Местожителство: гр. София

МнениеПуснато на: Пон Юли 23, 2018 9:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Привет!

Аз съм новичка и доста объркана в момента.

Преди 3 седмици ходих на ЯМР на гръбнак и главен мозък, резултатите показа 7 лезии в главен и още 2 в гръбначен... Когато правих изследването, вече 2 месеца лявата ми част от гърдите до долу беше леко изтръпнала и със загуба за чувствителност към топло и студено - при допир се усещаше само болка, сякаш кожата е натъртена. Тогава невроложката ми предложи хоспитализация, за да направят лумбална пункция (която отказах) и в последствие да вливат кортикостероиди. Реших първо да се консултирам с д-р Кметска, но още чакам да запиша час за нея. Записах и час за още един невролог, но той е чак на 13 август.

Исках веднага да започна режима на Гергана Брънзова и започнах да събирам информация, но преди 2 дни лявата ми половина от шията надолу изтръпна и я чувствам някак чужда (може би към 20 %, сравнено с дясната).

Не искам да влизам в болница за лекарства, но не знам какво да правя...
Имахте ли сериозни симптоми, когато започнахте режима? Били ли сте преди това на лекарства?

Също имам и неясноти по детокса:
- По време на него същите храни като през 3-те месеца ли се консумират или се залага на суровоядството? Можем ли да включваме суперхраните?
- Колко и какви яденета трябва да има на ден?
- Можем ли да открием всички добавки на българския пазар?

Само 47 кг съм (167 см) и се притеснявам да не изгубя много тегло, защото и без това се чувствам слаба и отпаднала.

Много ще съм ви благодарна за съвет!

Поздрави!
Върнете се в началото
Daniela

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юли 23, 2018 2:22 pm    Заглавие: до ren Отговорете с цитат

Режъмът за хранене е хубаво нещо,но не е доказано научно неговата трайна значимост в науката медицина.Има различни типове МС и е желателно все пак да има консултация с лекар невролог.Притеснението само задълбава и многообразието на съвети от друг характер са доста противоречиви.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dani2003

Местожителство: Германия

МнениеПуснато на: Пон Юли 23, 2018 4:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте! Според мен не е нужно при пристъп да чакате толкова дълго за час при др. Кметска. Не се страхувайте от лумбалната пункция. Болката е колкото взимане на кръв от вената. Мнението на невролога е било правилно и трябва бързо да се влее кортизон за да утихне възпалението. Бързината е важна за да не останат увреждания след пристъпа. Като ви назначат терапия може да си правите диети по своя преценка, но научно доказана диета за МС до сега няма.
Върнете се в началото
Pesho

МнениеПуснато на: Пон Юли 23, 2018 9:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Веднага в болница и кортикостероидите. За прекъсване на пристъп няма друго измислено нещо и изобщо не трябва да се чака. След това може да се правят диети, други лечения, но стига да няма активен пристъп. Просто риска да се чака не си заслужава, колкото и да са гадни кортикостероидите не е нещо нечувано и се прилагат за най-различни заболявания. Последствията от тях изчезват, докато тежък пристъп може да е за цял живот щетата.
Върнете се в началото
dream

МнениеПуснато на: Пон Юли 23, 2018 10:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

@ ren

На мен ми правиха пункция. Поне аз не видях нищо страшно. Болката се равнява на убождане от игла. После се лежи по гръб без възглавница колкото време каже лекар. И всичко е ок.

Броя си пункцията за правилно решение, тъй като до колкото разбрах, тя е 100 процента показваща има или не МС. А това е важно за определяне на правилното лечение, предполагам. Повече ме плаши да чета как някои хора с години се лутат без диагноза по лекари, отколкото пункцията.

За диетите съм на едно мнение с Даниела. Аз също четох, че изследванията не потвърждават ефективност. Не спазвам диети. Гледам да се доверявам на невролога си. Има различни форми на МС. Има специфика. Неврологът знае какво да прави.

Присъединявам се и към мненията, че при пристъп не се чака, а се отива веднага в болница. Че бързината е важна.

За да го илюстрирам, споделям моя първи пристъп. Получих го, не схванах сложността на ситуацията, личната лекарка не е невролог и тя не заподозря за какво става въпрос, тъй като МС още не ми беше открита. Забавих се около 15 часа с болницата. Лявата половина на тялото ми се парализира изцяло и половин година от тогава, а още се възстановявам.

Това е моят случай. Но пристъпите не протичат еднакво. Зависи коя част на нервната система е засегната плюс още някои особености.

Усетите ли пристъп, не чакайте. Болница, с неврологично отделение, е един правилен избор в такива случаи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ани

МнениеПуснато на: Вто Юли 24, 2018 3:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, ще намерите много информация в интернет за различни режими на хранене при МС. Четете внимателно и бъдете разумна - слушайте своя лекуващ невролог, дори когато предприемате нещо се съветвайте с него. Всеки невролог, който лекува това заболяване ще ви каже, че при пристъп се прави терапия с кортикостероиди по схема. Това е възможност пристъпът да бъде овладян и да има възстановяване. Трябва да се доверите на своя невролог и за всичко, което ви тревожи да разговаряте с него. МС при всеки е различна.
Върнете се в началото
popo_roro

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2018 3:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

По въпроса за смисъла от прилагането на кортикостероиди е дискутирано тук.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други алтернативи Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети