МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Дерматологични проблеми и мс

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други въпроси за МС
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ivan

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пон Яну 16, 2012 5:48 pm    Заглавие: Дерматологични проблеми и мс Отговорете с цитат

Напоследък този въпрос много ми се върти в главата. Всичко започна от поредното ми посещение при дерматолог. Казано накратко докторът, която е доста уважаван специалист ми заяви, че 90 процента от хората с мс имат дерматологични проблеми, изострена себорея, невродермит, дерматит и т.н.. Ще кажете откъде-накъде се намесиха дерматолозите. Отговарям - майката на въпросната лекарка е с мс от много години и има наблюдение както върху дерматологията, така и върху мс. Случайно или не при мен първите отчетливи симптоми съвпаднаха по време с едно микотично петно, което ми се появи от нищото. Освен това имам невродермит и при промяна на времето лицето ми става бедствена зона. Според традиционната китайска медицина пък мс е свързана с повижена вътрешна температура и това се проектира върху кожата /естествено китайците не фрмулират мс като неврологично или автоимунно заболяване, но твърдението за температурата си е това/. Любопитно ми е дали някой друг има наблюдение за поява или обостряне на дерматологични проблеми паралелно с влошаване на мс.
Мими

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Яну 16, 2012 11:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Иван, мисля, че има логично обяснение за това, което описваш.
Ще пиша по-подробно и в другата тема, но сега ще се опитам накратко да изложа аргументите си. От това, което намерих досега, възможно е при МС да става въпрос за хормонален дисбаланс, породен от първоначален дисбаланс на андрогените, придружен от недостиг на ензима 17-бета-хидростериддехидрогеназа, който превръща дехидроепиандростерона в андростендиол, андростендиона в тестостерон и естрона в естрадиол. Само да отбележа, че метаболитите на андрогените са доста, така че може да има и други фактори, но нас в случая ни интересува андростендиола – и по-точно една от формите му, за която бях писала преди, защото именно този хормон предпазва мозъка от възпаления. Хиперандрогенията, според една от теориите, възниква по време на предпубертетния период – т.нар. адренархе-период, поради повишена надбъбречна функция, в резултат от което се увеличават андрогените в периферията – най-вече в подкожната мастна тъкан. Тези периферни андрогени променят нормалните съотношения на хормоните по оста хипоталамус-хипофиза-надбъбреци,а през пубертета този дисбаланс се засилва дори и без да е необходимо вече надбъбреците да произвеждат в повече андрогени. Според привържениците на вирусната теория МС се инициира от вирус най-вероятно в детството, остава латентен до следпубертетния период и под въздействието на определени средови фактори, се активизира. Но тъй като конкретен вирус засега поне не е уличен, си мисля, да не е пък някой ето такъв хормонален фактор в предпубертетния период. Проверих, че проявленията при хиперандрогенията са много различни и причината за това е именно, че твърде често се съпровожда с недостиг или свръхактивност на определени ензими в процеса на стероидогенезата. Но така или иначе именно периферните, подкожните хормони твърде често са причина за дерматологични проблеми. Едно странично потвърждение на подобна теория е, че витамин Д е андрогенен антагонист /така поне се обяснява ефективността му при рак на простатата/.
Пак не успях съвсем накратко, но в заключение само да допълня, че основно проверявах за жените, но и при мъжете е аналогично, основната разлика е в доминирането на различни полови хормони при двата пола. В смисъл, при жените тестостеронът напр. е в многократно по-малки количества, но пък въздействието на тези минимални количества е многократно по-силно.
При дъщеря ми и при двата пристъпа избиха доста дребни пъпчици, но тъй като и двата пристъпа бяха туширани с кортикостероиди, не знам дали е страничен ефект от тях, или проява на МС.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Katusha57

Местожителство: Lozen-Sofia

МнениеПуснато на: Пет Окт 19, 2018 5:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

След толкова много години научих, че дерматологичните проблеми на хора с МС, се дължът на вируси и по-точно на епсент бар вируса. Аз го нямам този проблем. Кожата ми беше като прозрачен лист хартия, без видими вени и кпиляри.
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други въпроси за МС Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети