МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Честита Баба Марта!

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Поздравления и пожелания
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Алекс

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 02, 2008 12:58 am    Заглавие: Честита Баба Марта! Отговорете с цитат

Честита Баба Марта!
На 1 март празнуват Марта, Мартин, Евдокия.

Смята се, че на този ден студът влиза четиридесет метра в земята и вещае настъпването на пролетта.
От месец март може да се очаква всичко. И добро и лошо, и слънце и сняг, дни на пречистване и подреждане, но и дни на объркване и опасности. Първите дни на март наричат Заемници или Броени дни. Те принадлежат сякаш едновременно на два периода - времето преди новото раждане на света, когато все още са хаос и безпорядък, и след това, когато баба Марта, стара жена, като Великата богиня майка ще извърши магическото превъплъщение. Така твърди народната митология.
В предхристиянската култура същинската Нова година започва на първи март.

За българина Марта е персонификация, символ на обновяващото начало. Ако тя е весела, и времето ще е хубаво. На покривите на къщите или на двора на плодно дръвче се слага червено платно и се оставя да стои девет дни. Щом Марта го види, цялата грейва. Посрещането на Баба Марта с червено е магическо неутрализиране на всичко лошо, което върви с нея. Червеният цвят има предпазно действие.

На първи март българката почиства къщата си. Сметта се изхвърля далеч от дома, а старата метла се запалва на двора. Ритуалът символизира изгонването на злото и подготовката за ново начало. Палят се огньове, които всички от къщата прескачат с лице към изгрева за умилостивяване на бедите и всякакви вредители. За прогонването им надалече дворът се обикаля със звънци и заклинания. Марта, която идва от гората /отвъдното/, също трябва да бъде пречистена чрез магията на огъня. Такава е целта на мартенските огньове.

Не се извършва никаква работа извън почистването на дома - да не бие град през лятото. На огъня се слага черно и опушено котле, за да няма главня по житото. Жените не месят, не шият, не перат. Не простират бели дрехи, за да не падат слани и градушки.
Каквото е времето на първи март, такова ще е през пролетта и лятото.

Мартеницата е типичен български обреден символ. Закичва се за здраве и дълъг живот, за плодовитост и изобилие. Изработва се от усукан памучен или вълнен конец. Основните цветове са бял и червен.
Бялото е цвят, символ на чистота и невинност, на радост. За българина бялото е знак за красота и светлина.
Червеното е цвят на жизненост, здраве и любовен огън. То е светлината на изгряващото и залязващото слънце, на течащата кръв, на огъня. Цвят на победата и живота, а също и на воинска огнена храброст. Червеното е магично и защитно, предпазва от зло и носи здраве. Такава е и магическата му сила в мартеницата.

Конецът на мартеницата се усуква задължително наляво. Традиционната българска мартеничка включва различни елементи и символи: черупки от охлюви /за здраве и сила/, скилидки чесън /за предпазване от зли демони/, мъниста /против уроки/, паричка /за благополучие/.

Традиционна храна за празника е: питка с мед, тиквеник, сухи чушки с праз лук и ошав.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Fobos

Местожителство: Перник

МнениеПуснато на: Нед Мар 02, 2008 9:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Честита Баба Марта! Бъдете здрави и румени всички! Very Happy
dovolenn

Местожителство: София - Люлин 1

МнениеПуснато на: Нед Мар 01, 2009 10:57 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Честита Баба Марта и тази година нека ни донесе повече радост и късмет Very Happy Very Happy Very Happy
Върнете се в началото
valeria67

Местожителство: Sv.

МнениеПуснато на: Нед Мар 01, 2009 1:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Честита Баба Марта! Бъдете здрави!
Върнете се в началото
Faith-zfs

МнениеПуснато на: Нед Мар 01, 2009 6:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Честита баба Марта!Бъдете здрави и много,много щастливи!Приемете най-искрени пожелания от мен с едно разказче за ДВА ИЗБОРА :

Джери е мениджър в ресторант. Винаги е в добро настроение. Винаги, когато някой го попиташе как е, отговаряше:
- "По - добре от това не може да бъде"
Голяма част от персонала напусна, когато той реши да си смени работата... и тръгнаха с него... от ресторант в ресторант.Защо? Защото Джери умееше да мотивира хората. Ако някой от колегите му имаше лош ден, Джери винаги беше до него, за да го успокои и да му покаже позитивната страна на ситуацията.
Забелязвайки това, станах любопитен. Един ден отидох при него и го попитах:
-"Не разбирам, никой не може да бъде позитивен целия ден, как успяваш?"
Джери се усмихна и ми каза:
-"Всяка сутрин се събуждам и си казвам, днес имаш два избора- добро или лошо настроение. Винаги избирам доброто настроение. Всеки път като се случи нещо лошо си казвам, имаш два избора- да бъдеш жертва или да учиш от ситуацията. Винаги избирам това да уча. Когато дойде някой при мен и почне да ми се оплаква, имам два избора- да слушам оплакванията му или да му изтъкна позитивната страна на живота. Винаги избирам позитивната страна".
-"Но това не е всеки път така лесно", казах му аз.
-"Напротив, лесно е", каза Джери "всичко в живота се върти около избора, всеки път, когато решаваш нещо, всичко е въпрос на избор. Решаваш как ще реагираш в дадена ситуация. Решаваш как другите ще влияят на твоето настроение. Избираш добро или лошо настроение. Избираш как ще ти протече живота."
Няколко години по- късно чух, че Джери е направил нещо, което е недопустимо в неговата работа. Оставил е отворена задната врата на ресторанта. От там са влезнали няколко въоръжени мъже. Докато опитвал да отвори сейфа, ръцете му треперели и не успявал да улучи правилната комбинация. Тогава един от мъжете се паникьосал и стрелял по Джери. За щастие, бързо открили Джери и го закарали в болницата. След дълга и тежка операция, той бавно се оправил.
Видях го 6 месеца след случката. На въпроса как е, той ми отговори
-"По- добре от това не може да бъде. Искаш ли да ми видиш белезите?"
Отказах, но го попитах за какво е мислил по време на плячката.
-"Първото, което ми дойде на ума е, че трябваше да заключа задната врата. След като ме застреляха, лежейки на земята си мислех, че имам два избора- да живея или да умра. Реших да живея.
-"А не те ли беше страх", попитах го?
-"Лекарите бяха страхотни, през цялото време ми повтаряха, че всичко ще бъде наред. Но като ме вкараха в линейката и като им видях лицата се уплаших. Прочетох им в очите "той е мъртъв". Знаех, че е време за действие. Там имаше една огромна медицинаска сестра, която през цялото време говореше с мен, за да ме държи в съзнание. На въпроса към какво съм алергичен й казах "На куршуми." Всички почнаха да се смеят. Тогава им казах "Избирам да живея, моля ви, третирайте ме като жив, не като мъртъв."
Джери преживя благодарение на много добри лекари, но и заради невероятния си оптимизъм. От него научих, че всеки ден имаш избор- да се наслаждаваш на живота или да го мразиш. Единственото нещо, което си е само твое и което никой не може да ти отнеме е твоето настроение. И ако малко водиш сметка каво е то, всичко в живота е по- лесно.

"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
[/b]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sisi_m

МнениеПуснато на: Нед Мар 01, 2009 7:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Честита Баба Марта на всички!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Fobos

Местожителство: Перник

МнениеПуснато на: Нед Мар 01, 2009 10:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Честита Баба Марта! Бъдете здрави, румени, весели и засмени! Very Happy
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Поздравления и пожелания Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети