МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Дозировка на кортикостероидите

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други въпроси за МС
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ilistoi

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 12, 2009 10:51 am    Заглавие: Дозировка на кортикостероидите Отговорете с цитат

Здравейте, мъчи ме един въпрос а чета противоречиви мнения за него. Значи през м.09.2008г. получих втори пристъп на мс и бях в болница правиха ми 4х500мл. урбазон и ме изписаха по живо по здраво вярно че още след първата система почувствах облекчение и проблемите ми изчезнаха но .... през м.06.2009г. бях в Александровска болница в Катедрата по Алергология с "Ангионевричен оток" - имам си и алергия на всичкото отгоре но както и да е та там схемата беше 2х80мл. урбазон, 2х60мл.; 2х40 мл. и 1х20мл. след като попитах защо е тази опашка алерголожкта ми отговори че е опасно изведнъж да се спира. Добре де ама това са 80мл. а в Исул ми правиха по 500мл. на ден това е в пъти по висока доза и ми го спряха рязко, четох и за други на които не са им правили "опашка" кое е правилното питам аз и ако някога пак ми се наложи да ходя в болница за лечение на пристъп (дано не е скоро 1г. и 2м. се радвам на цветущо здраве но знае ли човек) и пак ми приложат същата схема как да постъпя ако и кажа на докторката за тази "опашка" .... май няма да реагира много добре.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivan

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Чет Ное 12, 2009 12:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

По принцип подходите с кортизона са два - глайд и пулс. При глайда се прилагат примерно 4 или 5 *500 или 4*500 и 1*250 и толкоз без опашки. При пулсът са 2-3, като могат да стигнат и до 5 много високи дози примерно до 1 г и следва затихване с опашка. Пулсът се прави при пристъп, докато глайдът е по-скоро предназначен за спиране на прогресия и за форми на МС, които са бе ясно изразени пристъпи. Усещането е точно такова както го описваш и дори е възможен лек ефект на пропадането в 2-3 тди след последното вриване при глайда. Общо взето има поддръжници и на двата подхода както в България, така и по целия свят. Има невролози, които държат да те "блъснат" здраво и други, които държат да ти дадат минималното, дори и то понякога да не е достатъчно. За всяко индивидуално състояние си има индивидуален отговор. Двата подхода могат да се редуват стига неврологът ти да е добър и да познава добре състоянието ти (при мен случаят е точно такъв). Количеството, което са ти сложили за алергията не е чак толкова голямо, добре де за нормални хора може и да е ама ние не сме. При упорити алергии кортизонът е нещо, което докторити правят почти първосигнално. При твоята комбинация нямаш кой знае какъв избор иначе е добре при възможност между две вливания на кортизон да има два месеца време. Важно и при двата подхода е да излезеш с рехабилитация
ilistoi

МнениеПуснато на: Чет Ное 12, 2009 12:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

благодаря за отговора Ванка. значи да не се притеснявам тогава щом е възможно рязкото спиране. Те уж лекарите си знаят работата .... но на лекар доверие 100% нямам.
Върнете се в началото
ivan

МнениеПуснато на: Чет Ное 12, 2009 1:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Може да се почувства леко пропадане, като се спрет рязко, затова тръгвай с ехабилитация още с първото вливане. разтягай колкото можеш30-40 мин на ден за да не се сковаваш после. Желая ти успех от сърце
ilistoi

МнениеПуснато на: Чет Ное 12, 2009 2:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси за съвета Ванка. При мен тогава се получи замайване през периода на вливанията, отпадналост и умора нямах схващане, и много странно появиха ми се много гнойни пъпки по лицето като акне а никога през живота си не съм имала акне. отмина за около 1 седмица (става въпрос за големите дози урбазон). лек ден и на теб и успех в нашата борба, дано открият най-после лек за тази гадост.
Върнете се в началото
Gosho Toshev

МнениеПуснато на: Чет Ное 12, 2009 3:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Яж чесън - лекува всичко...... Иначе за кортикостероидите - преди ми помагаха при кризи... Сега като нямам криза има чувството че само ме наливат с тая отрова. Излизам от болницата в точно същото състояние както влизам........... Но имат и странични ефекти (освен че засягат органи) при теб пъпки, една познатъа се окосми от метилпреднизолон - но важно е по малкото зло...........
Върнете се в началото
Gosho Toshev

МнениеПуснато на: Чет Ное 12, 2009 3:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Забравих - много ми е драго да Ви чуя с Ванката. Бяхте поизчезнали тия дни...
Върнете се в началото
ilistoi

МнениеПуснато на: Чет Ное 12, 2009 3:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

и на мен ми е приятно Гошо ти напоследък си доста активен. ами бях малко в болнични че си счупих крака и затова не съм писала скоро. а колкото за кортикостероидите преди 15г. имах много тежка форма на алергия със задушаване, обриви и чудо .... тогава изкарах доста дълъг курс със тези кортикостероиди отделно от вливанията бях и на инженкции и на хапчета но тогава не си спомням да съм имала такива проблеми. даже от кортикостероидите напълнях с 15кг. за 1 година а бях слаба като вейка ...... но както казваш по-малкото зло. мислех че съм се отървала от тази алергия но уви тази година пак се появи след такова голямо затишие ..... след направените ми изследвания се оказа автоимунна ..... не към храни или лекарства или каквито се сетите други алергени. та се чудя нали и мс е автоимунно заболяване ... а забравих да кажа че имам и тиреоид на Хашимото (също автоимунно заболяване) дали няма нещо общо тези три заболявания .. все пак и трите засягат имунната система ... до сега не съм си давала сметка.
Върнете се в началото
ivan

МнениеПуснато на: Чет Ное 12, 2009 4:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Very Happy Very Happy Very Happy Тука съм Гоше, но и аз бях за известно време в болнимен разход. Иначе ilistoi с тия три неща ми ставаш много висока топка. Макар че де да знам може би бих подхвърлил на някои от докторите ти евентуално да ползват дексаметазон примерно при алергията. И той е кортикостероид, но за разлика от кортизона е изцяло изкуствен. Не знам 100% да има някакво редуване. При мен го имаше, макар че атаката ми идваше само от МС-а, та Кметска ми вкара дексаметазона между кортизоните. Така организмът не привиква толкова бързо към кортизона и вливанията още имат ефект. Някои от докторите (от отворените) ползват дексаметазона за опашка на пулса. И Цялостният ефект бил по-силен. Това не съм пробвал и от първо лице не давам оценка. И моите вливания са без опашка.
Итаче пъпките са абсолютно нормални, макар знае ли те човек може втори пубертет да караш Razz Razz Razz . Гошо е прав и за окосмяването в някои случаи опасявам се че е също съвсем в реда на нещата. Гоше не знам точно какъв ти е случая, но за да спре да ти действа трябва да поемаш кортизон много редовно. Примерно 7-8 пъти годишно в продължение на поне 3-4 години. Тази година аз съм поел 5 пъти кортизон, щото се налагаше но не мога да кажа че не ми действа. влияе на прогресията и забавя мс.
ilistoi

МнениеПуснато на: Пет Ное 13, 2009 9:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

еее Ванка как ме разсмя с този втори пубертет ама на дали го карам на 31г. за дексаметазона ще попитам ако пак ми се наложити и за мс-а и за алергията. Благодаря ти много.
Върнете се в началото
ilistoi

МнениеПуснато на: Пет Ное 13, 2009 10:05 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ванка нещо не разбирам
"По принцип подходите с кортизона са два - глайд и пулс. При глайда се прилагат примерно 4 или 5 *500 или 4*500 и 1*250 и толкоз без опашки. При пулсът са 2-3, като могат да стигнат и до 5 много високи дози примерно до 1 г и следва затихване с опашка. Пулсът се прави при пристъп, докато глайдът е по-скоро предназначен за спиране на прогресия и за форми на МС, които са бе ясно изразени пристъпи.
Така както аз го разбирам е че при мен са приложили глайд терапия ( за мс-а т.е. 4х500) за пристъп, ти казваш обаче че пулс терапията се прави при пристъп - т.е. в моя случай беше именно пристъп а защо схемата е на глайд терапията но казваш че глайд терапията е при прорегресия не при пристъп нещо се обърках.
Върнете се в началото
ivan

МнениеПуснато на: Пет Ное 13, 2009 2:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ilistoi написа:
Ванка нещо не разбирам
"По принцип подходите с кортизона са два - глайд и пулс. При глайда се прилагат примерно 4 или 5 *500 или 4*500 и 1*250 и толкоз без опашки. При пулсът са 2-3, като могат да стигнат и до 5 много високи дози примерно до 1 г и следва затихване с опашка. Пулсът се прави при пристъп, докато глайдът е по-скоро предназначен за спиране на прогресия и за форми на МС, които са бе ясно изразени пристъпи.
Така както аз го разбирам е че при мен са приложили глайд терапия ( за мс-а т.е. 4х500) за пристъп, ти казваш обаче че пулс терапията се прави при пристъп - т.е. в моя случай беше именно пристъп а защо схемата е на глайд терапията но казваш че глайд терапията е при прорегресия не при пристъп нещо се обърках.
Обикновено е така, дори някои западни невролози действат по схемата еднократко влеване на 1г или на половинка на всеки два месеца при пациенти, които са само на кортизон но в крайна сметка изборът е на невролога. Исках да кажа, че терапията ти е ок, ама нещо се омотах. Най-важното е ти да си добре, за което стискам палци
ilistoi

МнениеПуснато на: Пет Ное 13, 2009 2:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Чувстам се отлично (да не чуе дявола) нямам проблеми но най-важното което разбрах е че са ме лекували правилно. то май ние по-добре познаваме болеста от лекарите. че нещо с обърках с тази злександровска болница и лечението ми там и това което каза докторката за "опашките" затова реших да пиша тук да попитам вас как ви лекуват. Ванка дано всички се оправим по-скоро.
Върнете се в началото
красимир

МнениеПуснато на: Вто Апр 20, 2010 11:40 am    Заглавие: дозировк на кортикостероиди Отговорете с цитат

На мен в клиника Свети Георги Монтана ми вливаха по500 през ден и 2от 250 за опашка.
Върнете се в началото
ivan

МнениеПуснато на: Вто Апр 20, 2010 11:58 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност си без опашка. При опашка трябва да си на постепенно намаляващи дози да стигнеш до инжекции и накрая до таблетки
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други въпроси за МС Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети