МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Антифосфолипиден синдром
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други въпроси за МС
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
rumi

Местожителство: Монтана

МнениеПуснато на: Нед Дек 13, 2009 8:47 am    Заглавие: Антифосфолипиден синдром Отговорете с цитат

Продължение от тема Запушване на вени - причина за МС.

Мен пък цялата тази дискусия ме кара отново да се замисля за АФС.Преди време се опитах да се изследвам,но като дилетант по въпроса и при липса на лекар,който да ми помогне нищо не направих.А са факт от години петната по краката ми,моравите петна на колената ми.Факт е и,че МС ме поразява изключително в краката. Rolling Eyes "Светилата" -в случая личната и невролога ми казват,че това е нормално през зимния период.Да,ама макар и по-слабо го забелязвам и през лятото.И защо,когато взимам душ целите крака стават на още по-ясно изразени наситено лилави и червени петна?
Аз лично вярвам,че всичко идва от кръвта.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MayaN

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Нед Дек 13, 2009 9:35 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не открих във форума тема за АФС и затова си позволявам да припомня тук малко повече за този синдром.
Заболяване на кръвта имитиращо МС – Синдром на Хюдж
Джуди Грахам

Част от болните на които е поставена диагноза МС нямат в същност това заболяване. Те страдат от заболяване наречено Синдром на Хюдж, кръвно заболяване, което до известна степен имитира проявите на МС.Това са открили при нови проучвания водещи специалисти в болница “Св.Томас” в Лондон. Вместо заболяването МС, тези пациенти може би страдат от относително ново заболяване, което наподобава някои от симптомите на МС. Подобно на МС, Хюдж синдром (ХС), може да засегне движението, паметта, говора и нервната система. Разликата е, че ХС може лесно и евтино да се лекува.
Какво представлява ХС?
ХС е общо автоимунно заболяване при което кръвта става по-“лепкава” или гъста и поради това предразполагаща към съсирване в повечето вени и артерии. Липсата на осведоменост за това състояние води често до пропускането и неоткриването й.
Подобно сгъстяване на кръвта може да се срещне еднакво често при стари и млади, мъже и жени и се среща във всички страни. Все още не са ясни причините за това състояние, но се приема че има известна генетична предиспозиция.
Най-нови изследвания сочат, че ХС е отговорен за една пета от инсултите на пациенти под 45 години и една пета от случаите на тромбоза на дълбоките вени. Той се явява причина за един от всеки пет спонтанни аборта. ХС може също така да наподобава болестта на Алцхаймер, може да е причина за мигрена. Ако не се лекува, сгъстяването на кръвта може да ни убие.
МС грешната диагноза?
В болницата “Св.Томас” са открили, че една трета от пациентите приети в клиниката с диагноза МС , всъщност не страдат от това забояване, а от ХС.Лекарите работещи там виждали много пациенти с тази диагноза, приковани към инвалидния стол с невъзможност да използват краката си. След внимателно изследване, била поставяна диагнозата ХС. След седмици, а при някои от тях и дни след започване на лечението с разреждащи кръвта препарати, те ставали от инвалидните си столове и можели да ходят сами.
Подкрепяни от голям брой пациенти, постъпили в клиниката с диагноза МС без да са болни в действителност, екип от лекари от Rayne Institute анкетирали 250 пациенти страдащи от ХС. Те открили, че на около една трета от тях е била поставена диагноза МС.
Д-р Грахам Хюджес, английски лекар, който първи идентифицирал състоянието (носещо неговото име) е обезпокоен от тези открития. Според д-р Хюджес сгъстяването на кръвта е опасна за подценяване диагноза и смята че е необходимо да се повиши познанието за заболяването сред медиците и широката публика.
“Това откритие ни кара да се чувстваме много обнадеждени, че част от пациентите от групата МС имат в същност различно заболяване, което се лекува съвсем различно и успешно. Това ни безпокои, защото не знаем колко много пациенти в широката популация са засегнати и диагностицирани. Ние сме само една група лекари от една болница.
Ако се предположи, че имаме 900 пациенти с ХС синдром, това означава, че на 300 е била поставена диагноза МС.Ако си представите тази картина, скоро ще видите колко голямо може да е въздействието върху голям брой хора. Вярваме, че има остра нужда от взаимосътрудничащо си изследване на двете заболявания.Лекарите трябва да са по-внимателни при отдиференцирането на двете заболявания.”
Как ХС имитира МС?
Симптомите включват проблеми с:
-подвижност – затруднения при вървене, влачене на краката
-зрение – двойно виждане
- изтръпване
- умора
- координация
- реч
- памет
Какви разлики можем да открием между МС и ХС?
Д-р Хюджес дава указания, които биха насочили към ХС
- рецидивиращо главоболие или мигрена
- предходни тромбози
- спонтанни аборти
Ако някой от изброените симптоми е налице, трябва да се направи изследване на кръвта за ХС. Д-р Хюджес и неговия екип са открили два евтини теста приложими в повечето лаборатории, които показват наличието на сгъстяване на кръвта.
Симптоми срещани при МС и ХС
-мравучкане и изтръпване
-световъртеж
-очни проблеми
-атаксия
-загуба на чувствителност
-мускулна умора
-двигателни затруднения
-затруднения при вървеж
-инконтиненция на урина
-умора
-депресия
По-често срещани при ХС
- тромбози
- главоболие /мигрена/
- инсулт /инфаркт/
- загуба на паметта
- спонтанни аборти
- петна по кожата
- сухота в очите
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Мими

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 13, 2009 11:15 am    Заглавие: Отговорете с цитат

И при дъщеря ми има проблеми със сгъстена кръв и намалено оросяване на крайниците, но пък странно, че тези неща не се хващат чрез лабораторните кръвни изследвания – почти всички показатели след пристъпа й бяха в норма, с изключение на леко повишени левкоцити и малко ускорено СУЕ. А един непретенциозен лечител й направи изследване на капка кръв под микроскоп и й е показал, че кръвта й е много сгъстена, дори го имаме на диск - купчинки слепени кръгчета. После й е дал едно прахче за разреждане на кръвта и след половин час пак й е взел кръв и вече картинката е съвсем друга.

МаяН, много е удачен паралелът с изследването на д-р Уелдън, тъй като отговор на въпроса защо, при това защо при толкова млади хора, се получават такива проблеми с вените и кръвообращението, все още няма. Д-р Замбони също не казва, че корекцията на вените чрез балониране или стендиране или дори чрез операция автоматично води до излекуване от МС, но е установил, че проблеми с дренирането на кръвта от мозъка има при повече от 90% от болните от МС. Според мен неговото откритие ще даде тласък на нови изследвания, чрез които да се проучат причините за тези проблеми и да се предложат нови терапии. Но вероятно подобни проблеми не могат да се премахнат с магическа пръчица, а ще е необходимо продължително лечение. Д-р Симка има статия за възможностите за медикаментозно, а не оперативно повлияване на тези състояния при МС, знам в кой сайт е, но нещо не можах да я извадя сега. Ще опитам пак да я потърся и ще я пусна.

Доколкото можах да науча дотук, при по-млади пациенти се разчита на естествената еластичност на вените и се прави балониране, а при по-напреднала симптоматика и при по-възрастни пациенти се поставят стентове в проблемните вени. След терапията са необходими десетина месеца или година, докато се възстанови нормалното кръвообрашение. Естествено, през цялото време трябва да се провежда паралелно и терапия, насочена против възпалителните процеси.

Любопитно е, че неврологът на дъщеря ми й предписа такива добавки, които ме карат да мисля, че е привърженик на тази нова хипотеза, макар официално пред нас да каза, че още нищо не е доказано и вероятно става въпрос по-скоро за изключения, отколкото за правило. В момента дъщеря ми взима по негова препоръка Кю-тен, витамин Е /и Биогайя/, а преди това – алфа-липоева киселина във високи дози, която е и метален хелатор освен че е мощен антиоксидант и повлиява глюкозната обмяна. Витамин Е разтваря кръвни съсиръци и подпомага еластичността на вените, а Кю-тен си е поначало за сърцето и кръвоносната система.

Четох за промените на кръвообращението при бременност, тъй като ме занимава въпросът какво така благоприятно влияе на МС по време на бременност, че тогава почти не се наблюдават пристъпи. Пише, че се увеличава значително обемът на кръвта, а естрогенът влияе на „размекването” на вените, по-точно на съединителната тъкан около тях. В тази връзка, научих, че лененото семе е фитоестроген и своеобразен „блокер” на естрогена и се чудя добре ли е да се взима в такъв случай при МС – е, дъщеря ми вече изпи две опаковки ленено масло на барлийнс, а сега съм й купила направо ленено семе, но се въздържам все още да й го давам. Ако някой знае нещо повече конкретно по този въпрос, ще съм благодарна да сподели.
Върнете се в началото
Margo

МнениеПуснато на: Нед Дек 13, 2009 8:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Интересно е, при пациентите с другата болест, също ли се наблюдават плаки при ЯМР?

Истината е, че в Б-я, според мен, твърде лесно се поставя диагноза МС. Плаки плюс симптомите и си готов! Ама аз не знам за друга болест с плаки и подобни на МС симптоми...
В чужбина им правят доста изследвания преди да са категорични, ама ето че и там грешат..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
MayaN

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Нед Дек 13, 2009 8:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цялата статия ми се стори твърде дълга за постинга и затова спестих втората част в която е публикувано интервю с д-р Хюджес. В нея, някои от въпросите ви биха намерили отговор затова ще постна и продължението
"....Отговори на вашите въпроси:
В: Какво представлява Синдрома на Хюдж (ХС)
О: Състояние при което кръвта се “сгъстява” , повишава се съсирваемостта, което причинява тромбози. Той е познат още като Антифосфолипиден синдром (АФЛ)
В: Може ли да боледуваме едновременно от МС и ХС? Или едното заболяване изключва другото?
О: Обикновено е едно от двете, но те имат много общи прояви, което изисква по-нататъшно изследване.
В: Кое е по-лошо, да страдаш от МС или от ХС?
О: ХС се лекува по-лесно, но ако не се провежда лечение можете да получите тромбози или удар.
В: Трябва ли да се проведе тест за ХС, ако диагнозата МС е много вероятна.
О: Да. Трагедия е, че много хора са погрешно диагностицирани с МС, докато ХС е толкова лесно лечим. За да бъдете изследвани за ХС, трябва да се обърнете към вашия лекар.
В: Как да се изследваме за ХС?
О: Има два прости кръвни теста. Антикардиолипидни антитела и Лупус антикоагулант?. Ако имате ХС, това означава, че вашата имунна система произвежда протеини или антитела, които сгъстяват кръвта повече от обикновено.
В: Резултатите за ХС ясно , рязко очертани ли са
О:Кръвния тест може да даде резултати от слабо позитивен до силно позитивен, но ние не сме срещали някой с леко позитивен резултат. Също така, трябва да отбележим, че е достатъчно само един от двата теста да е позитивен.
В: Кръвният тест ли е единствения начин да се постави сигурна диагоза
О: Да, за сега.
В: Основния начин за диагностициране на МС е с помощта на ЯМР. Наличието на бели плаки не е ли сигурен белег, че това е МС
О: Не.Бели плаки на ЯМР може да има и при ХС. Трудно би било да се отдиференцират МС и ХС по картината от ЯМР. Той само показва анатомични лезии.
В: Добре познат ли е сред лекарите ХС
О: Като се има предвид факта, че този синдром е познат едва от 20 год., все още някои лекари не са чували за него.
В: Ако нашият лекуващ лекар не знае какво да предприеме, когато се установи, че сме позитивни за ХС, какво да предприемем
О: Вашият лекуващ лекар може да се свърже с нас за да получи брошура запознаваща го с ХС, която сме подготвили за общопрактикуващи лекари. Написал съм също и книга са лекари. Пациентите могат да се консултират и в болница Св.Томас
В: Колко процента от пациентите диагностицирани с МС във същност страдат от ХС
О: Ние не знаем точния процент. Скромната преценка е вероятно около 2%. Вероятно и повече.Ние работим с клиниките лекуващи МС за откриване на тези случаи В нашата клиника в болницата Св.Томас в Лондон, 32% от пациентите с ХС първоначално са диагностицирани с МС.
В: Как “вискозната кръв” причинява неврологични проблеми сходни с тези при МС
О:Вискозната кръв е като гориво за колата, което е твърде гъсто и машината прекъсва. Ако кръвта е твърде мътна, мозъкът се уврежда. Същото се случва и с плацентата по време на бременност. Ако мозъкът не получава достатъчно кислород, от който се нуждае, настъпват неврологични симптоми. Ако това е по-тежко, може да получите исхемични лезии които се проявяват на ЯМР. Това със сигурност може да създава проблем с ходенето, например.
В: Кои са основните разлики между МС и ХС
О: При ХС пациентите имат предходни тромбози, повишено съсирване на кръвта, спонтанни аборти, главоболието е често срещано, и петнист обрив по лактите и коленете.
В: Кои са приликите между МС и ХС
О: Клинично, има значително припокриване на симптомите, но причините са различни
В: Когато някому е поставена диагноза МС, но в последствие се окаже, че има ХС, какъв ефект оказва това на неговия живот
О: Това е трагедия.Някои от нашите пациенти на които е поставен етикет МС са загубили твърде много в своя живот, но те могат да бъдат лекувани много лесно
В: Какво е лечението на ХС
О: Аспирин, или препаратите за разреждане на кръвта хепарин или варфарин.
В: Имат ли диетата и натуралните продукти като гинко-билоба, масло от свещица (Oenothera biennis), рибени масла, чесън и др. същият разреждащ кръвта ефект като тези препарати
О: Те имат сходен ефект, но със сигурност нямат същия ефект като посочените лекарства. Всеки, диагностициран с ХС, със сигурност трябва да приема един от посочените антикоагуланти.
В: Опасно ли е да не се лекува ХС
О: Да. ХС е твърде опасен за да не се лекува, защото води до повишена съсирваемост. За около 10 годишен период при 50% настъпват тромбози. Това може да предизвика удар който да доведе до фатален изход или парализа
В: Ако имаме ХС как би се отразило лечението за МС с интерферон?
О: Няма да помогне
В: Ако сте били диагностицирани с МС, но впоследствие се окаже, че имате ХС могат ли да се възстановят настъпилите изменения с лечението
О: Очевидно. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-добре. Също така, по-лесно се лекуват млади хора, отколкото възрастни. При някои пациенти симптомите изчезват след няколко седмично лечение с антикоагуланти и не се наблюдават прогресиране на неврологичната симптоматика. При по-увредени пациенти, зависи от степента на увреждането. Може да настъпи обратно ръзвитие на симптоматиката и физиотерапевтична помощ.
В:При ХС самата кръв ли е “лепкава”, или нещо по стените на съдовете кара кръвта да “лепне” по тях
О: Вероятно проблемът е в самата кръв. Тя е по-гъста отколкото трябва, но ние не можем да установим на какво се дължи това.
В:При ХС има проблем с коагулацията на кръвта, кръвни клетки и фосфолипиди, но това наистина няма връзка с МС
О:Има общи неща и вероятно има общи фактори
В: Ако болен с МС има и проблем с коагулацията, ще има ли полза от лечението прилагано при ХС
О: Възможно е
В: Какви резултати на кръвта са съмнителни за ХС
О: Всяка лаборатория има свои позитивни и негативни нива. Ако резултата е несигурен редно е да се повтори изследването."

http://www.hughes-syndrome.org/symptoms.htm тук можете да откриете повече информация

Последната промяна е направена от MayaN на Нед Дек 13, 2009 9:18 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
veihaivei

МнениеПуснато на: Нед Дек 13, 2009 9:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

MayaN, благодаря ти за този труд!

Той мен лично много ме обнадеждава!
Остава да направя това изследване "лупус антикоагулант" и току виж се оказало, че имам ХС, а не МС...

Отново благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
Gosho Toshev

МнениеПуснато на: Пон Дек 14, 2009 8:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Е то все пак нищо не ни пречи да взимаме по едно аспиринче на ден за профилактика (това според интервюто е лечението). Баща ми има проблем с предразположеност към иннфаркт (по принцип имам много инфаркти и инсулти в рода) и от години всеки ден пие аспирин за разреждане на кръвта. Не съм чул аспирина да е вреден при МС (ако някой знае да каже моля).

Тс. пробвам и ако се повлияя положително след месец два значи има нещо гнило в диагнозата.
Върнете се в началото
Fado

МнениеПуснато на: Пон Дек 14, 2009 12:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз (жертва на рекламата Very Happy ) всяка вечер пия по един аспирин протект, но не мисля, че променя нещо. Гошо, пробвай, на теб може да ти повлияе добре.
Върнете се в началото
Gosho Toshev

МнениеПуснато на: Пон Дек 14, 2009 2:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Fado написа:
Аз (жертва на рекламата Very Happy ) всяка вечер пия по един аспирин протект, но не мисля, че променя нещо. Гошо, пробвай, на теб може да ти повлияе добре.

Е то трябвало да се пие детски аспирин (до 100 мг пише в нета)когато е всеки ден. Ама аз нещо почнах да губя надежда. Макр че съм от най големите експериментатоери, до сега от нищо различно от разните системи по болниците не съм усетил подобрение. Много бих се учудил ако при положение че стотици учени в цял свят работят върху проблема МС решението му се окаже аспирин. Звучи тъпо но надали проблемите със изследването и покоряването на космоса ще бъдат решени с технология генерирана във лек автомобил трабант например....... Но как да е и това ще пробвам с аспирина (само да ми се освободи дупка в деня, защото пия поне 5 лекарства в момента) - все пак вече между 13 - 16 години с МС ме гложди мисълта че лекарите нещо не я разбитрат тая болест и има нещо гнило....... Ама сбъркана или не болестта си върви... Сега последно мисля да пробвам с интерферони, макар че винаги съ вярвал че и там нещо действието е по скоро неяьсно и тези дето се подобряват уж (20%) просто са в началото на по доброкачествена форма и имат дълги периоди на ремисии.......... Та нещата при мен трайно отиват към ....... абе да не се оплаквам че и без това не ми се говори..
Върнете се в началото
rumi

МнениеПуснато на: Пон Дек 14, 2009 9:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Момчета,не пишеше ли в книгата на Ева Майда,че аспирина ни е напълно противопоказен?
Върнете се в началото
Fado

МнениеПуснато на: Вто Дек 15, 2009 1:13 am    Заглавие: Отговорете с цитат

rumi написа:
Момчета,не пишеше ли в книгата на Ева Майда,че аспирина ни е напълно противопоказен?
Ама аз съм момиче! Very Happy
Върнете се в началото
rumi

МнениеПуснато на: Вто Дек 15, 2009 10:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Embarassed Embarassed Embarassed
Моля за извинение! Rolling Eyes
Върнете се в началото
Gosho Toshev

МнениеПуснато на: Сря Дек 16, 2009 10:39 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Пола няма значение.... Както казваше един старшина в казармата - Всеки над 18 години може да си избере дали да е момче или момиче..........

Иначе Руми съм убеден че ако се заровиш в нета ще намериш поне 10 причини да не пиеш каквото и да било.... Още вчера личната ми аптекарка (позната ми е) откза да ми даде аспирин с агрумента - Ти проблем със сърцето имаш ли? Знеш ли кава язва може да си докараш? Станал си хипохондрик? Какви стеснени кръвоносни съдове? Съсредоточи се върху кинезитерапията и стига си скачал от лечение на лечение итн....... Та какво да ти кажа.............. Май понякога търсейки надежда малко залитаме във разни посоки ама какво ни остава друго..........
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Сря Дек 16, 2009 1:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също бях чела някъде, че аспирин не бива да се дава при МС и веднъж преди два месеца, когато дъщеря ми нещо й дращеше гърлото, видях, че си забърка колдрекс с упсарин, тази комбинация според нея веднага й пресичала настинките. Казах й, но тя се заинати, обадихме се на невролога да го питаме и той каза – може упсарин!

Гошо Тошев, за кинезитерапията аптекарката ти сигурно е много права. Във форума, който съм посочила в другата тема – за вените, пишеше за едно изследване от 2006 г. на някакъв институт по кинезитерапия /по-точно - хиропрактика, но то май е едно и също/, че са имали огромно подобрение след масажи на гърба, врата и скалпа при пациенти с МС и Паркинсон. И аз сега търся грамотен и опитен кинезитерапевт за дъщеря ми. Но аптекарката също така би трябвало да те насърчи да си направиш изследвания за вените, ако няма друга по-свежа идея как да се подобриш! Пожелавам ти бързо оздравяване!
Върнете се в началото
Margo

МнениеПуснато на: Сря Дек 16, 2009 7:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мая, благодаря за информацията.
Предполагам тези изследвания ги прави всяка лаборатория, нали...?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други въпроси за МС Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети