МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Ребуси, гатанки и др.
Иди на страница 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мими

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Май 07, 2010 10:28 am    Заглавие: Ребуси, гатанки и др. Отговорете с цитат

Замисляли ли сте се при кое физиологично състояние на организма е възможно хем кръвно-мозъчната бариера да се разруши /капилярите да се разширят и да станат пропускливи/, хем югуларните вени да се стеснят и запушат?
/Струва ми се, че намерих един възможен и логичен отговор на този въпрос, но може би не съумявам да видя и други възможности, затова пиша тук, съвсем неангажиращо, като на игра./
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
deni26

МнениеПуснато на: Пет Май 07, 2010 10:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мими, моля те да споделиш своите умозаключения за да ги обсъдим.Аз лично не можах да измисля нищо логично.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Съб Май 08, 2010 8:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Дени26, разбира се, че ще пиша, но малко по-късно като дойде детегледачката за малката.
Сега съвсем накратко: При недостатъчно снабдяване на мозъчните клетки с вода, с цел да се достави необходимото им количество, се освобождава хистамин в междуклетъчното пространство, при това въздействие се разширяват капилярите и стават пропускливи /подобно на алергичните реакции по кожата, аналогични хистаминови рецептори - Н1, Н2 и Н3 има и в ЦНС/. При дехидратация същевременно намалява кръвния обем в кръвоносната система и вените се стесняват.
Ето един линк, в който има снимки от ултразвук на деца след боледуване от различни инфекции в състояние на хиповолемия – намален кръвен обем /на руски югуларна вена е “яремная”/:
http://www.medison.ru/si/art271.htm
Нещата обаче са доста по-сложни - при определени състояния пиенето на вода не само че не може да помогне, но може и допълнително да утежни положението. Има различни видове дехидратация – изотонична, хипертонична и хипотонична. Поддържането на водно-солевия баланс в организма може да бъде затруднено по различни причини и е свързано с различни други заболявания.
Всичко, което научих в тази връзка, ще се постарая да изложа кратко, ясно и аргументирано, но ще ми трябва малко време. И, разбира се, ще разчитам на критиката, тя ще е много важна за мен!
Smile
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Съб Май 08, 2010 12:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Първо, да кажа как се заинтересувах от хистамина - всъщност повторно, първият път беше от книгите на Батманжелидж за водата, за които писах. Причината беше, че исках да разбера как точно действа пчелната отрова, респективно ужилванията с пчели за облекчаване на симптоматиката при МС – наскоро за това беше писала m1ma в подфорума други алтернативи. След като научих за познатите съставки на пчелната отрова –има и такива, които още не са известни и изследвани, вниманието ми привлече алергичната реакция от самото ужилване. Потърсих още материали за хистамина и така научих, че аналогични на кожните хистаминови рецептори има в мозъчните клетки. Припомних си, че хистаминът има отношение към преразпределението на водата в организма – примерно, ужилва те пчела, мястото се подува и отича – там се събира вода. Хистаминова реакция се получава и при излагане на слънце – кожата се зачервява и подува, образуват се мехурчета, пълни с вода, а ако не се преустанови въздействието на слънчевите лъчи, накрая се пука, бели се и изсъхва. Подобно нещо се получава и при недостиг на вода в мозъчните клетки – хистаминът в състояние на дехидратация поема разпределителни функции, освобождава се от клетките и навлиза в междуклетъчното пространство. При определено насищане на междуклетъчното пространство с хистамин започва обратното действие – привлечената от хистамина вода навлиза в клетките и те могат да продължат да функционират. Но при въздействието на хистамина в междуклетъчното пространство се разширяват кръвоносните съдове – капилярите, и те стават пропускливи – кръвномозъчната бариера, както знаем, се състои от множество капиляри. В същото време намаленият кръвен обем поради общото обезводняване на организма кара вените да се свият и в резултат от това се затруднява мозъчното кръвообращение, което, от своя страна вероятно води и до други проблеми.

Второ, отнесох наученото към частния случай – дъщеря ми. Писала съм неведнъж, че тя спортуваше по час и половина, облечена с термо трико и клин и се ограничаваше в пиенето на течности, за да задържи ефекта от намалението на теглото, не се хранеше нормално и пр. Нещо повече, тя продължаваше да се ограничава в пиенето на течности дори и след поставянето на диагнозата, особено след кортикостероидните вливки от страх да не качи килограми. Не ми е чудно сега, че ЯМР-то през септември показа натрупваща лезия. Аз самата обърнах по-сериозно внимание върху пиенето на течности едва преди няколко месеца – може би малко преди Нова година. Вчера гледах изследванията й от м.юни миналата година – видях, че кръвния й обем е на долна граница, еритроцити – на долна граница, натрия – под долна граница – все признаци на обезводняване и загуба на соли. Чудя се, дали окончателното подобряване на зрението беше резултат от третото вливане на кортикостероиди през ноември, или от това, че започна да пие повече течности. Може би, и на двете, но е факт, че сега, дори и след 70-минутна тренировка, зрението й вече не се замъглява, да чукна на дърво.

Трето, спомних си, че borodin по повод предишните ми “открития” за водата, отговори, че пие много течности и въпреки това МС го е споходила. Върнах се назад в неговите постовете с надеждата да науча повече за неговия случай и видях, че през април 2008 е писал, че има повишени нива на кръвната захар и взима хапчета. Затова потърсих повече за видовете дехидратация и научих, че високата кръвна захар е причина за обезводняване, и то много опасна, при това особено за мозъчните клетки:
При висока концентрация на натрий и/или глюкоза в серума настъпва хиперосмоларно състояние, което заплашва с обезводняване на клетките, особено на мозъчните и с настъпване на кома. Тези увреждания могат да станат необратими.
http://www.homeopathybg.org/members/DeJure/metodichni/metnephrology.html
В същия линк по-надолу, в раздел Ж, I са описани и другите форми на дехидратация. Допълнителна информация за видовете дехидратация може да видите и в следната статия, но тук-таме в нея има съществени грешки, аз открих една такава – за хематокрита, затова може да се ползва с уговорката, че е само за обща информация:
http://medicine-bg.net/index.php?option=com_content&task=view&id=585&Itemid=34
При дъщеря ми дехидратацията вероятно е от изотоничен тип – тоест, тя е губила и вода, и соли, което е напълно обяснимо – хем не пие течности, хем спортува и губи соли с потта.

Четвърто, идеята за дехидратацията може да бъде подкрепена с множество аргументи, ето само някои от тях:
- пристъпите при МС най-често са свързани с прекарано скоро преди това респираторно или др. вирусно заболяване – знае се, че тези заболявания винаги са свързани с дехидратация, затова и се препоръчва да се пият много течности – чайове, сокове, вода по време и след боледуване;
- стресът като отключващ фактор по всяка вероятност влияе чрез активизиране на хистаминовите реакции – този механизъм е добре познат при алергиите, но вероятно все още не е търсен по отношение реакците в ЦНС;
- по време на бременност кръвният обем се увеличава с 25-30%; хистаминът вероятно също е ангажиран в подобряването на състоянието, но как точно влияе още не съм проверявала, знам само, че е изключително активно вещество в деленето на клетките на плода;
- криотерапията – за която сигурно сте чели – студолечението, вероятно помага с това, че намалява потоотделянето през кожата и респективно намаляването на загубите на вода; същото се отнася и за влиянието на горещините - отрицателно, плуването в прохладното море – положително и др.
- кортикостероидите, които, както знаем, помагат при МС, а помагат също и при алергии; в ЦНС по-специално понижават активността на хистаминовите рецептори за сметка на активизиране на адреналиновите, т. е. помагат при МС точно като потискат хистаминовата реакция.

Стана много дълго, а има още много неща, но спирам.

Пишете какво мислите за всичко това, а също и да отскоча ли в понеделник до патентното ведомство?
Smile
Върнете се в началото
veihaivei

МнениеПуснато на: Съб Май 08, 2010 2:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мими, според мен вече си открила разковничето.
Дълбоки реверанси и почитания!

Просто не мога да кажа нищо смислено след наученото от теб току-що.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
Мими

МнениеПуснато на: Съб Май 08, 2010 5:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Вейхайвей, благодаря ти.
Още не съм сигурна дали съм на прав път, но засега ми се струва, че за да се осигури ефективност на която и да е терапия при МС, е важно да се обърне внимание на достатъчното хидратиране на мозъчните клетки. Това само по себе си може да не се окаже лесна задача. Мозъкът е привилегирован орган по отношение на водните запаси, глюкозата и всички необходими хранителни вещества и сигурно е трудно да се предположи, че дехидратацията може да причини такива сериозни проблеми. Но процесите в мозъка са по-трудни за наблюдение, отколкото в кожата, да речем, и все пак се знае, че при общо обезводняване на организма мозъкът също страда от недостиг на вода, а вероятно има и състояния, при които страда дори в по-голяма степен от други органи. Вероятно при МС става въпрос не за еднократно дехидратиране, а за продължителен, системен недостиг на вода и в един момент количествените натрупвания довеждат до качествени изменения /това е възможно да се получи например при спортистите/.
Спомняш ли си на срещата какво каза д-р Клисурски за невропротектирането – че водата е много добър невропротектор. И д-р Генов, когато разговаряхме специално за хранителния режим при дъщеря ми, също ни беше казал – достатъчно течности, минимум литър и половина вода на ден, също, че маслинките са добър антиоксидант /а са и соленки/, по-често по-малки по обем хранения за поддържане нивото на кръвната захар – все златни съвети, на които обаче тогава не обърнахме достатъчно внимание.

Докато търсех за хистамина, попаднах на информация, че някъде около 2000 г. в САЩ или в Канада е имало патентовано лекарство за МС – прокарин, което всъщност си е хистамин и се е продавало под формата на пластири за кожно приложение, тъй като приет през устата хистаминът се разгражда от два ензима в стомаха. Основанията за приложението на прокарина били, че в кръвта на болните от МС хистаминът бил с много понижени нива. Пишеше, че давал много добри резултати. Хистаминът в организма може да е в две състояния – свързан в клетките и свободен в кръвта. Вероятно при насищане на кръвта с хистамин се потиска освобождаването на хистамин от клетките, но може и да не съм права.

Друго нещо, което ми се струва важно е, че до около 20-годишна възраст хормонът на растежа и хистаминът съвместно управляват растежните процеси, а после хормонът на растежа силно намалява и функциите му по отношение на разпределението на водата се поемат от хистамина - може би растежният хормон играе и някаква протективна роля и затова началото на МС е обичайно след 20 г. възраст.

Предположението за дехидратация на мозъчните клетки може да даде обяснение защо при някои пациенти няма лезии, а има симптоматика – защото дехидратацията сама по себе си уврежда нервните клетки, а разрушаване на кръвно-мозъчната бариера може и да не последва.

Депресиите са много тясно свързани с обезводняването - намерих много информация за това.

Още няколко неща ми се искаше да напиша – за бетасерка и фампридина, но няма да успея сега, защото са по-дълги за обясняване.
Върнете се в началото
veihaivei

МнениеПуснато на: Съб Май 08, 2010 6:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Продължавам да следя темата в състояние на разтрепераност, но само не разбирам "шегата" да я сложиш в "хобита и интереси"
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
deni26

МнениеПуснато на: Съб Май 08, 2010 6:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мими,много ти благодаря за цялата тази информация,с която ни заливаш и която ни е много полезна.Аз за себе си мога да кажа,че винаги съм пила много малко течности и ям безсолно.Напоследък се опитвам да променя това,но когато ми се налага да излизам навън пак се ограничавам.А за ПРОКАРИНА преди години гледах филм и видях как си лепяха пластири по засегнатите крайници и имаха подобрение.Бях поръчала на мои познати в Америка,но не го откриха.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пон Май 10, 2010 1:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Вейхайвей,
Надявам се да не се увлека с моето хоби до развъждане на експериментални мишки из апартамента, но преди няколко дни накъсах от пред блока жълтурчета – хубаво разцъфнали, с еднакво дълги дръжки и ги сложих в отделни пластмасови чашки за кафе – в обикновена вода, в подсолена, в сок от морков и цвекло и в обикновена вода в хладилника. За да има съпоставимост с това, което отиде в хладилника, прибрах и останалите в тъмен шкаф. След два-три часа ги погледнах – само жълтурчето в сока не се беше затворило, другите бяха станали на пъпки, но пък на това в сока стъбълцето му не беше с добър тургур – малко се огъваше. Извадих ги от шкафа, на следващия ден сокът вече беше започнал да ферментира, но от останалите най-читаво беше това в хладилника, следвано от това в подсолената вода.
Ето още нещо любопитно за водата:
http://www.impulse.bg/group-albums/50729/view/1188380

Изглежда, напитките, дори и прясно изцеденият сок, не могат пълноценно да заместят водата, а и солите сигурно имат значение. Опитах последните дни да пия много повече вода с кафето /обикновено до обяд изпивам две-три кафета/ – ефектът обаче беше само по-често посещение до тоалетната, вероятно кафето си действа като диуретик докато му се изчерпи действието и не може да бъде компенсирано с прием на повече течности.
Може би една закуска или допълнителен прием на малко сол да успеят да задържат течностите, но само така – вода с кафе, май не става.
Всички кофеинсъдържащи напитки са диуретици, подсладените и газирани напитки – също; пушенето, оказва се, също има много изсушаващ ефект и изисква допълнителен прием на течности /аз съм пушачка/; алкохолът, дори виното и бирата – също.
Пак няма да ми остане време да пиша по-надълго за водно-електролитния баланс, но с две думи ще кажа какво имах пред вид за бетасерка и фампридина. Бетасеркът, който се прилага обикновено при Мениеров синдром, е хистаминоподобно вещество, разликата е, че е малко видоизменен афинитетът спрямо хистаминовите рецептори – леко усилва Н1, а блокира Н3 рецепторите, което би трябвало да означава, че предизвика хистаминотделяща реакция. Може би при Мениеров синдром това да е уместно, с цел да се усили локалното кръвообращение, но при МС как се отразява хистаминовата реакция на кръвно-мозъчната бариера?
http://expo.rusmedserv.com/articl6.html
А за фампридина се питам, ако с негова помощ калиевите канали трябва да се държат блокирани, това не означава ли, че е нарушен именно водно-солевия баланс? Намерих, че повишаването на нивото на калий в извънклетъчната течност предизвиква отделянето на хистамин от клетките, т. е. с помощта на фампридина калият се задържа в клетките.

Мисля, че вече се досещам каква е причината за нуждата от допълнителен прием на витамин Д при МС, но първо ще потърся още малко доказателства.

Дени26, не съжалявай за прокарина, може би има по-здравословен начин да се регулират хистаминовите реакции, може да поговориш с невролог за пиенето на течности. За дъщеря ми съм сигурна, че се е обезводнявала от тренировките и диетите, тя преди няколко дни ми каза – мамо, ти знаеш ли, че устата ми понякога побеляваше от жажда и пак не пиех!

Тази седмица се надявам най-после да успея да отида на консултация с моите въпроси и мисли и ще пиша пак.
Smile
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Сря Май 12, 2010 2:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Включвам се набързо само да кажа, че успях да си уговоря консултация с невролог за утре преди обяд.
Междувременно една друга майка, чийто син наскоро направи балониране на югуларните вени, ми подсказа, че е възможно подобрението в първите дни след ангиопластиката да се дължи отчасти и на това, че след процедурата се вливат доста банки физиологичен разтвор.
А дали е възможно и при пристъп бързото подобрение да се дължи не само на действието на кортикостероидите, а и на физиологичния разтвор? Чела съм, че само кортикостероиди на хапчета при МС не помагат.
Снощи си поръчах по интернет една медицинска книга – “Водно-електролитни нарушения. Записки на терапевта”, надявам се от нея да науча повече за ролята на водата, калия и натрия, а също така и на калция и магнезия, последните по-специално ролята им при болките.
Оказва се, че обичайните кръвни изследвания – кръвна картина, хематология и клинична химия, всъщност не дават почти никаква информация за кръвния обем и за възможна дехидратация на организма.
Четох, че причерняването пред очите при бързо изправяне от легнало положение може да е признак на обезводняване, но иначе кръвното налягане – високо или ниско само по себе си не дава представа за това.
Върнете се в началото
ivan

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Сря Май 12, 2010 3:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За първи път чувам, че след балонирането/стентирането се влива голямо количество физиологичен разтвор (няма логична причина да се прави). Освен това в първия месец подобрението е много рязко и не мисля, че може да е резултат от физиологичен разтвор. Иначе знам, че на хора, при които нищо не действа, вкл и кортикостероиди единственото останало нещо е физиологичния разтвор и ако има възможност пак венозно витамини.
stanka61

Местожителство: гр.Добрич

МнениеПуснато на: Сря Май 12, 2010 4:54 pm    Заглавие: ребуси,гатанки и други Отговорете с цитат

Мими,продължавай,страшна си.Между другото искам да споделя,че отдавна бях чула за хистамина(че е в по-малко количество при болните от МС).Даже търсих навремето по аптеките хистамин.Бетасерк съм пила без никакъв ефект при мен.Мими,ти продължаваш да меудивляваш с твоята борбеност.Успех.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мими

МнениеПуснато на: Сря Май 12, 2010 10:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Иван, на дъщеря ми, само заради ангиографията, без балониране или стентиране, при д-р Симка до вечерта й вляха три големи банки с някакви разтвори, накрая бутахме колелцето да тече по-бързо, защото тя искаше по-бързо да си тръгваме. А на момичето на съседното легло, на което преди нас бяха поставили стент, продължиха да вливат. Доколкото научих тогава, вливат през целия ден след процедурата и цялата нощ, на другия ден преди обяд си тръват, ако всичко е наред. Между другото, контрастното вещество при ангиографията е йодсдържащо и не се препоръчва при възпалителни процеси в мозъка, пише си го в листовката, и аз бях писала за това и се отказахме от ангиографията в Трета градска. В Полша вече го бях преглътнала и не попитах специално, но предположих, че на дъщеря ми й вливат тези банки за подпомагане на извеждането на контраста от организма.
А това, че физиологичният разтвор помага, кагато друго не помага, е супер! Не го знаех. Може би обаче трябва да се продължи “оводняването” и след пристъпа? В книгите на д-р Батманжелидж пише, че рехидратирането на обезводнения организъм не може да стане за два-три дни, може да отнеме няколко месеца и повече. Но за болките, например, пише, че отшумяват значително по-бързо – за десетина дни. Ако успея тези дни, ще набера от книгите на д-р Банманжелидж няколко кратички по-интересни неща. В една от книгите, след едно писмо на излекувал се от МС пациент, докторът е дал своето обяснение за МС, много любопитен коментар.
Нещо, което пропуснах по-горе да пиша е, че с възрастта процентното съотношение на водата в организма намалява, а чувството за жажда се притъпява. Дали това не е обяснението за преминаването на ремитентната форма в прогресивна и въобще за прогресията на болестта?
Станче, според същия доктор, МС може да се дължи на нарушение в метаболизма на хистамина. Честно казано, някои неща за хистамина още не са ми съвсем ясни – кое е по-добре – да е повече или да е по-малко, или е важно някакво равновесно положение между свободния в кръвта и този в клетките, може ли да има недостиг, как влияе на имунната система, утре ще питам специално за тези неща.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Чет Май 13, 2010 1:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Много се радвам да споделя, че неврологът, при когото ходих днес на консултация, прояви интерес към теорията за дехидратацията при МС. Разказах му накратко всичко това, което писах по-горе. Окуражи ме, че има много резон в това, което казвам. Допълнително ще му изпратя по имейл някои линкове, за които му разказах. Прояви интерес и към теорията на д-р Батманжелидж. Каза, че самият той е имал проблеми със зрението преди години и една от мерките, които е взел за себе си е именно пиенето на повече вода. Каза, че специално се е интересувал от водата и я смята за наистина уникално вещество. Каза, че сред пациентите си с МС наистина има немалко спортисти. Но каза също, че за да се докаже една теория трябва да се проследят определени параметри на голям брой пациенти за по-продължителен период. По отношение на евентуалните нарушения във водно-електролитния баланс и показателите за обезводняване, ми каза какви още изследвания е добре да включа на дъщеря ми при следващо взимане на кръв и също, че имало някаква формула, по която от няколко показателя се изчислявал осмоларитетът. Подсказа ми за аквапорините – това са водни рецептори на клетките – открити са съвсем неотдавна и откривателят им през 2003 г. е получил Нобелова награда за откритието си. Например, аквапорин 4 рецепторите и по-точно липсата им, са отговорни за възникването на невромиелитис оптика. За съжаление, чакаха го и други пациенти, телефонът му звънеше и нямаше как да ми отдели повече време, но се уговорихме, че след около месец ще поговорим пак, междувременно ще направим изследванията.
Не успях да го попитам някои от интересуващите ме неща, но и така ми отдели много време, а за следващия път ще си запиша предварително какво искам да попитам.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Чет Май 13, 2010 3:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Книгата, за която писах по-горе – “Водно електролитни нарушения”, автори Никола Иванов и Николай Колев, пристигна преди малко и веднага погледнах за хипонатриемия – тъй като при дъщеря ми натрият миналата година е бил под долна граница и в кръвта, и в ликвора, и ето какво пише: Симптоми в зависимост от нивото: Обща слабост, Булбарна или псевдобулбарна парализа, Тежки неврологични симптоми. И други интересни неща мернах, но сега няма да имам време повече да я разглеждам. Книгата е страхотна, много ясно, схематично и точно са описани различните видове нарушения на водния баланс. Ще я чета с голям интерес и пак ще пиша.
Smile
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Следваща
Страница 1 от 13

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети