МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Ребуси, гатанки и др.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
veihaivei

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юни 11, 2010 1:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Мими, чакам и въздишам...
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
Мими

МнениеПуснато на: Чет Юли 01, 2010 1:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Фарьорските острови са чудно красив и привлекателен архипелаг в рамките на Кралство Дания, разположен между Шотландия и Исландия. Релефът е изпъстрен с фиорди, високи откоси и плата, прорязани от дълбоки дефилета, осеяни с морени и езера с вулканичен произход.
Населението на Фарьорските острови е около 48 000, което е твърде малко, за да могат да се направят кой знае какви изводи за разпространението на заболяване като множествената склероза, характеризиращо се със заболяемост от порядъка на 4-5 души на 100 000 и болестност от 5 до 200 на 100000. Болестността в Северозападна Европа, част от която са и Фарьорските острови, е 150-180 души на 100 000, а болестността на Фарьорските острови, която е привлякла изследователите с епидемичния си характер, е била едва 41 на 100 000.
Независимо от това, има редица фактори на околната среда, които могат да обяснят Фарьорския феномен. Преди всичко, Фарьорските острови са разположени на географска ширина, която е типична за високата степен на болестност и заболяемост за МС. Зависимостта от географското разположение става още по-категорична, ако за отправна точка се вземат не географските, а геомагнитните полюси. Понастоящем единият магнитен полюс се намира около малък остров в Канада, в Арктическия архипелаг, а другият – в океана недалеч от Земята Уилкс в Антарктида. Геомагнитните полюси очертават много по- точна зависимост в разпространението на МС – както е известно, най-засегнати от болестта са Канада, САЩ, Северозападна Европа, Нова Зеландия и Южните части на Австралия. За същите зони са характерни силното влияние на електромагнитните бури, влиянието на слънчевата радиация върху озоновия слой, а за островните части на някои от тези зони – и вулканичната дейнст.
Всичко това създава специфичен средови фон на Фарьорските острови. Изследователят на Фарьорския феномен – Курцке, определя няколко пика на заболяемостта с начало 1943 г. в доста широки – от порядъка на пет-шест години – граници, които съвсем добре се вместват не в предполаганите от него 13-годишни, а в 11-годишни интервали, съответстващи на циклите в слънчевата активност. Между другото, има добре документирани сведения за сериозни нарушения на радиовръзките и радиопредаванията в северозападна Европа по време на Втората световна война, съобщенията са за Англия през 1942г., в резултат на силни геомагнитни бури.
На Фарьорските острови растителността е представена от треви, мъхове, лишеи и др. подобни, а сухоземният животински свят е доста слабо представен , има най-вече птици и морски животни. От домашните животни се отглеждат предимно овце. И не е чудно, при условия на висока влажност на въздуха – намалено съдържание на кислород във въздуха, и силни ветрове, които оказват дехидратиращо въздействие върху живите организми. Питейната вода е предимно от геотермални източници със специфичен минерален състав.
Привилегията на наблюдателите на магическите северни сияния, изглежда, има някаква своя цена, тя обаче, струва ми се, би трябвало да може да бъде сведена до нула. За сведение, има един-единствен документиран случай на наблюдение на такова сияние от екватора, където, както знаем, МС почти не съществува.
Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Юли 04, 2010 11:05 am    Заглавие: Отговорете с цитат

[quote="Мими"]

Of the next sigh...in puzzle Smile

"...Предположението, че МС може би се причинява и /допълнението е от мен/от някакъв инфекциозен агент се потвърждава от няколко интересни наблюдения. На Faroe Islands до 1920 год, МС не е била позната. След нашествието на британски части, заболелите от МС нараснали драматично. Този факт идва в потвърждение на предположението, че МС е причинена от някаква инфекция, с която местното население не се е срещало до тогава..."

http://msobg.org/forums/viewtopic.php?t=604
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Нед Юли 04, 2010 1:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Конкретно за Фарьорските острови - ако няколкото човека, които са се разболели през 1943 г., толкова лесно са се заразили от британските войници, защо тогава от тях пък не са се заразили също толкова лесно останалите им съграждани?
При заболяемост на МС, определяна в единици на 100 000 души и при население на Фарьорските острови не повече от 50 000, както липсата на заболели в определен период, така и по-честата заболяемост в друг могат да се считат за случайни отклонения, флуктуации. Освен това не е ясно доколко точно и прецизно се е водила статистика на заболяванията в годините преди 1920 г. То и сега се отчита, че епидемиологичните данни за МС са все още твърде неточни и несъпоставими, какво остава за тогава. Независимо от това, Фарьорският феномен си остава интересен за интерпретация и разгадаване чрез него на тайната на МС, тъй като на тези острови не е трудно да се проследят факторите на околната среда, генетичната предразположеност, храненето и др.
Чудя се, тези железни депозити около венулите в мозъка при МС, за които пак се заговори покрай теорията на Замбони, дали се състоят от малки феромагнитни частици и ако е така, как ли влияят те на електрическия заряд на околните тъкани и течности?
Колкото въобще до инфекциозната теория за МС, поне в конкретния случай при дъщеря ми, тя не даде очакван резултат. Изследвахме почти всички „заподозрени” микроорганизми и вируси, но положителен резултат получихме само за два – хеликобактер пилори и Епщайн-Бар вирус, които, оказа се, си ги носи по-голямата част от човечеството, пък не боледува от МС.
Понеже съм лично мотивиран изследовател на МС, а не лекар, биолог или биохимик, нито физик, който има необходимите знания в съответните области, преди всичко съпоставям нещата с преживяно, научено по случаен повод или друг вариант на житейски опит, т. е. опирам се на здрав разум. В тази връзка, преди много-много години, някъде около 1990 г. беше започнал често да ме боли стомах. По това време работех на място, около което нямаше никакви кафенета, откъдето да си купуваме напитки, а кафе си правехме с кафеварка на работното място. Наблизо имаше само една баничарница, от която за обяд си взимахме топли мазни бюреци. Нямах време и желание да ходя на лекар и тогава един мой близък отиде заради моите болежки при една безименна баба лечителка. Върна се с буркан, в който беше забъркан мед, прополис и пчелен прашец, доколкото си спомням. Бабката беше казала, че не е проблемът в бюреците, не пречи да карам на сухоежбина, но да пия вода. И аз започнах да пия вода направо с шепи от чешмата. След около седмица болките спряха. Така се научих да пия вода и оттогава не съм имала почти никакви ядове със здравето, а вкъщи винаги е имало десетлитрова туба вода с накрайник. Само че, за да има какво да пие детето, със собствените си ръце мъкнех кока-коли, фанти, спрайтове, сокове и какво ли още не и ми тежеше, и дъщеря ми, разбира се, рядко посягаше към водата, само ако няма друго. Както и да е, но си мисля, че ако навремето бях отишла на лекар и ме бяха подпукали с лекарства за язви и гастрити, а не ми бяха казали, че трябва да пия вода, сега сигурно щях да съм някоя язваджийка, особено както обичам кафе и пуша цигари. Покрай дъщеря ми и аз си направих изследване за хеликобактер – имам си го, но не ми е създавал проблеми. Сестра ми се разболя от псориазис на около 10 г., а две-три години по-късно лежа в болница с пиело-нефрит. Сега, покрай нейния рак, за който също причина може да е дехидратация, умувахме дали още тогава организмът й не е страдал от обезводняване. И за рака се подозират редица вируси, бактерии и най-вече паразити. Но аз през последните петнайсетина години живея с куче в къщи, пък не съм страдала от паразити. От личния си опит, а и от това, което изчетох за имунитета, излиза, че ние си живеем в мирно съвместно съществуване с хиляди микроорганизми и вируси, които взимат връх само когато сме под влияние на вредни или по-необичайни фактори на околната среда.
Затова така вярвам в лечебната сила на водата
Smile
Върнете се в началото
lucho

МнениеПуснато на: Нед Юли 04, 2010 3:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

[quote="Мими"]
Амиии, как да ти кажа: отговорът е, може би в това, че не всички кашлят при грипна епидемия. И ако ми кажеш, че при грип, не точно се кашля, ще прибегна до поредната хитринка: и след "чумата" са останали живи хораSmile. Друго не зная. А за язвите: двайсетина години имах страшна язва. Сега, вместо нея - страхотно гадже/дано да не ме чуе, как я наричам/.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Нед Юли 04, 2010 5:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Дали пък и при дъщеря ми подобрението не е от ново гадже, а аз – водата, та водата.
Very Happy
Върнете се в началото
lucho

МнениеПуснато на: Нед Юли 04, 2010 6:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами то пак водата - значи има кой да и я напива Smile))
Върнете се в началото
dovolenn

Местожителство: София - Люлин 1

МнениеПуснато на: Чет Юли 08, 2010 1:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Водата – помага за отслабване и ободрява
DoctorOnline.bg
Водата – помага за отслабване и ободрява
DoctorOnline - 08 Юли 14:30
Можете ли да назовете напитка, която е в състояние да ви направи по-бодър за нощното ви учене или пък по-свеж, след като сте давали кръв? Надали ще отговорите: вода. Да, но това е правилният отговор. Американски учени са установили, че обикновената вода – без никакви добавки, не само утолява жаждата. Оказва се, че тя има доста непознати досега полезни свойства върху организма. Едно от тях е засилването на сигнала между невроните, като по този начин ни прави по-съсредоточени и внимателни, контролира кръвното налагяне и дори и разхода на енергия на организма. В предишни експерименти е наблюдавано уникалното свойство на водата да повишава кръвното налягане. Макар и не с много, тя го прави, твърдят изследователите. Изчислено е, че дори можете да загубите около 2 килограма годишно само ако пиете достатъчно вода.

И все пак не забравяйте, че препоръчителното количество вода, което трябва да поемате на ден, е два литра и половина. Не забравайте и че повечето хранителни продукти съдържат вода.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мими

МнениеПуснато на: Чет Юли 08, 2010 10:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А знаете ли коя вода се смята за най-полезната вода на света? Намерих доказателства, че предпазва и от МС.
Smile
Върнете се в началото
dovolenn

Местожителство: София - Люлин 1

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2010 10:20 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Мими написа:
А знаете ли коя вода се смята за най-полезната вода на света? Намерих доказателства, че предпазва и от МС.
Smile

Ако може ни разкажи и на нас за тази вода, защото аз си пия от тази от язовир Искър Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мими

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2010 10:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Добра си е водата от язовир Искър.
Smile
А за най-полезната - сега тепърва ще проверявам дали не може да се бутилира, да не вземе да ме изпревари някой.
Smile
Ще разкажа, разбира се - на 15 септември, живот и здраве.
Smile
/Един жокер - не е в Македония, но македонците са с връзки там, където е./
Върнете се в началото
deni26

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2010 11:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Мими,моля те кажи поне какъв тип е водата и с каква минерализация.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2010 12:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Deni26, повечето български минерални и изворни води, които се бутилират и се продават по магазините, са много добри, хубаво е обаче да се редуват именно заради различния минерален състав.
Добре, веднага ще отговоря, пък за 15 септември ще мисля друга гатанка.
Смята се, че най-полезната вода на света пие племето хунзи, чиито членове се отличават със завидно и непоклатимо здраве и сред тях има много дълголетници. Хунза е долина с дължина приблизително 300 км в района на хребета Каракорум в хималайската система, североизточно от Пакистан. А македонците, оказва се, били преки потомци на хунзите:
http://www.pozvanete.com/malki/svobodni/komentari.pl?action=show_full&statia=n7&data=14_Jul_2008
Както четем в горната статия, тези дни вождът на племето хунзи е посетил Македония.
А в Македония МС е два-три пъти по-рядко срещана, отколкото у нас и в останалите балкански страни. Следователно, водата на хунзите влияе не само пряко, но е повлияла чрез гените и върху потомците.
Впрочем, може би принос има и типичната за хунзите храна. Знае се, че те най-много консумират... кайсии!
Smile
Върнете се в началото
Fobos

Местожителство: Перник

МнениеПуснато на: Пет Юли 09, 2010 12:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Похвално, Мими! Дерзай в същия дух! Надявам се, че истината ще излезе Smile

Мими написа:
... македонците, оказва се, били преки потомци на хунзите...

Ако питаш македонците ще ти кажат, че хунзите са дошли от Македония, както и всичко живо на този свят Laughing
deni26

МнениеПуснато на: Съб Юли 10, 2010 1:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Е-ее,жалко за силния македонски ген,който при мен не е успял да надделее,защото родителите на майка ми са македонци.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Следваща
Страница 3 от 13

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети