МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Ребуси, гатанки и др.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dido_r

МнениеПуснато на: Съб Сеп 10, 2011 7:13 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей Мими,

имам да напиша нещо по темата, но сега нямам време. Очаквай включване съвсем скоро Smile

Поздрави!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мими

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Сеп 15, 2011 6:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Dido_r, очаквам включването ти с голям интерес.
Междувременно, първата тема, с която започвам новата учебна година, е със заглавие „Ендорфини”. Ще пиша скоро по нея, а покрай нея, няма как, ще се наложи да пиша и за ЛДН терапията.
И отново един музикален поздрав, оказва се, че музиката е един от полезните и безопасни начини за регулиране на производството на ендорфини:
http://www.youtube.com/watch?v=c7tr8A6lmVQ&feature=related
Smile
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Вто Сеп 27, 2011 1:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Още не съм готова с „реферата” за ендорфините, вина за това имат отчасти безкрайните септемврийски празници... но съм събрала доста интересни материали за тях и скоро ще систематизирам наученото и ще пиша.
Междувременно ходихме на контролен преглед при невролога, дъщеря ми ще продължи още известно време терапията с витамини и агапурин, макар че зрението се е възстановило напълно. Използвах случая да го помоля да провери коремните рефлекси, които още при първия пристъп, а и при сегашния, беше отбелязано в епикризата, че липсват, оказа се, че напълно си ги има. Ето пример за лекарска предубеденост...
Нещо друго, което ми се иска да споделя е, че преди няколко дни дъщеря ми имаше рожден ден и получи един необичаен подарък – разказ. Разказ за МС. Авторът й е приятел от детските години и колега по право от университета. Разказът е от жанр фантастика и, поне според мен – умерено изкушен в художествената литература читател, много добър - с висока художествена стойност, емоционално въздействащ, ами с две думи... много хубав. Поревах си като го прочетох, но от хубаво чувство. Малко по-нататък ще поискам разрешение от дъщеря ми и от автора да го публикувам някъде тук във форума.
Smile
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пон Окт 03, 2011 1:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Темата за ендорфините се оказа доста трудна и сложна и, засега поне, не мога да направя еднозначни изводи за връзката им с МС. Стойностните публикации не са много, противоречиви са и ми изникват нови и нови въпроси, на които не успявам да намеря отговори. Ще чета още.
Но първо да кажа защо се заинтересувах от ендорфините. Докато търсех отговор на въпроса защо хората с МС са по-чувствителни към високите температури, попаднах на информация, че ендорфините, по-конкретно метионин-енкефалинът, са свързани с терморегулацията: при опити с животни, подложени на високи температури, след въвеждането на налтрексон – опиатен антагонист, който блокирал опиатните им рецептори, телесната им температура рязко се покачвала, т.е. нарушавало се топлоотдаването. Това означава, че е възможно недостигът на ендорфини да е причина за чувствителността към силното слънце. Привържениците на ЛДН терапията знаят, че малките дози налтрексон, приемани вечер, блокират временно опиатните рецептори, което според създателите на това лечение стимулира производството на повече ендорфини след изчерпването на действието на налтрексона. Повишаването на синтеза на ендорфини се свързва с корекция на техния недостиг при МС, макар че аз не успях да намеря потвърждение на твърдението, че при МС нивата на ендорфини са по-ниски, в научни публикации. Но учените са единодушни, че хроничните заболявания, особено тези, които са придружени с болка, повлияват функциите на ендорфинната система. Също така в множество публикации, повечето свързани с податливостта към пристрастяване към наркотични вещества пише, че недостигът на ендорфини може да е генетично обусловен. Модулиращото действие на ендорфините върху имунната система е факт, но различните видове ендорфини оказват различен, а някои напълно противоположен ефект върху имунните функции. Любопитно е, че прекурсорът на мет-енкефалинът – проопиомеланокортин, е източник и на гама-меланоцитстимулиращия хормон /хипофизарен хормон/, който пък е отговорен за устойчивостта на организма към ултравиолетовите лъчи.
Върху температурната регулация оказват влияние и други невромедиатори – така, серотонинът повишава температурата, а катехоламините – адреналин и норадреналин – я понижават. И друг път съм писала, че при дъщеря ми телесната температура по-често е понижена - под 36 градуса.
Съществува възможността нарушената терморегулация при МС да се дължи на директно увреждане на хипоталамуса и/или хипофизата, но е малко вероятна, защото подобни увреждания би трябвало да могат да се установят.
Извън имуномодулиращото действие на ендорфините, друго тяхно свойство, което ме привлече да продължа да чета за тях, е способността им да регенерират увредените и наранени тъкани. И, разбира се, потърсих отговор на въпроса какво и как влияе върху функционирането на ендорфинната система. И тук вече нещата доста се усложниха, защото: 1/въздействие върху ендорфинната система оказват всички пристрастяващи вещества – наркотици – опиати, кокаин и амфетамини, алкохол, някои храни; някои от тези вещества потискат производството на собствени ендорфини, други изчерпват източниците им 2/ физическите натоварвания водят до отделяне на ендорфини, но когато са прекомерни ги изчерпват; 3/стресът също води до отделяне на ендорфини – в този случай те се явяват първо като потискат болката, ако има такава, от стреса, второ като ограничават адреналиновата реакция, за да върнат организма в обичайното му състояние.
Дали недостигът на ендорфини е свързан с по-силното въздействие на стреса върху хората с МС?
Какво може да се направи, за да се приведе ендорфинната система в оптимално функциониращо състояние?
Засега приключвам, скоро ще продължа.
Само още нещо. Ендорфините са били открити през 70-те години на миналия век, в резултат от опитите на западните учени да разгадаят обезболяващия ефект на иглотерапията. Когато опиатните рецептори са блокирани с налтрексон, обезболяващият ефект на иглотерапията изчезва.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Съб Окт 15, 2011 10:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ужасно не ми достига време, а имам доста неща за писане, но пък не искам и да ги претупвам набързо. Надявам се още някоя и друга седмица да е така и после нещата да се урегулират и с малката ученичка, и с всичко останало и да мога повече да пиша.
Засега, относно ендорфините, ето един интересен сайт, авторът на който дълги години се е занимавал с ендорфинната система и е стигнал до интересни заключения и практически изводи:
http://daofanshu.narod.ru/stati/psix/seminar_endorf.htm
И в още една тема съм задълбала, свързана с терморегулацията. Става въпрос за нарушаването на денонощния биоритъм, който, оказва се, е свързан с над 300 физиологични процеси в организма, отразява се върху всички невротрансмитери и чието нарушаване води и до нарушения в адаптацията към сезонните промени. Моята дъщеря е скарана с правилния режим сън-почивка още от горните класове на гимназията та и досега, да не говорим за партита, които започват посред нощ или за безсънни нощи преди изпити и по други поводи. Има и други фактори, които променят ритъма мелатонин –серотонин, напр. интензивните тренировки повишават секрецията на мелатонин през деня и пр., но за всичко това по-подробно ще пиша също по-нататък.
Близо два месеца ровя за въздействието на алкохола при МС – както като за фактор, допринасящ за възникването, така и като за утежняващ протичането на заболяването фактор. Темата за алкохола е дискутирана в няколко други теми на форума и ми се струва важна. Мнозина може би няма да се съгласят с мен, но заключенията, до които стигнах са, че употребата на алкохол няма как да помогне при МС, а може само да навреди. Освен може би в някакви съвсем минимални количества, макар че и в това се съмнявам. И, пак като изключение, за намаляване на спастичността, но за сметка на други, може би доста по-лоши, странични ефекти. Сега няма да имам възможност подробно да аргументирам това твърдение, по-нататък ще го направя непременно, но сега ще приведа няколко линка, от които е видно, че алкохолът засяга и променя всички невромедиаторни системи, резултатът при системна употреба/злоупотреба е натрупване на токсични количества глутамат, изтощаване на невромедиаторите, в частност катехоламините и пр. и пр.
http://ezinearticles.com/?Alcohols-Effects-in-the-Brain&id=1319880
http://meduniver.com/Medical/profilaktika/516.html
http://www.doctorhiller.com/alkogolnaya_zavisimost258779
Последният линк е от сайта на проф. Илер, в Бг скандално известен като проф. Хиллер, влязъл в остър конфликт с една организация – Майки срещу дрогата, но независимо от това смятам, че е от специалистите, които са най-добре запознати с въздействието на психоактивните вещества, в т.ч. и алкохола, върху мозъка. Всъщност мен ме заинтересува как се премахват чрез т.нар. бърза детоксикация, използвана в лечението на зависимости, натрупаните токсични количества глутамат, но тъй като в неговия сайт липсва такава информация, ще търся другаде.
И накрая, само още нещо. Моят псориазис, за който бях писала по-рано, ме напусна. Почти нищо не успях да спазя като хората, въпреки че си бях направила амбициозна програма да го боря: нито спазвах диетата – напротив, колкото повече се насилвах да я спазвам, толкова повече ме избиваше на палачинки, торти и пр. и то в летните горещини; мазах се няколко пъти – не повече от 5, с един смехотворен крем псокалмин, купен от билкова аптека за 10 лв. Вярно, ходих на почивка, поспортувах, пих витамини с минерали, повече се движа напоследък. Но забелязах любопитна закономерност. Значи, като ми потвърдиха диагнозата с биопсията, ми наизлязоха още плаки. А като стана пристъпа на дъщеря ми на морето, оттам нататък спрях да го мисля псориазиса и той взе, че изчезна. Та мисълта ми е, че самото съобщаване на диагнозата МС е стресов фактор, съпоставим по сила с такива събития в живота като смърт на дете или на любим брачен партньор – наскоро гледах една класация. А е така, защото МС е традиционно представяна като нелечимо заболяване, което автоматично води към добре познатия от психологията механизъм на „самоизпълняващите се пророчества”. Нелечими заболявания обаче няма, доказателства за този факт има многобройни и придържането към това знание е единствената здрава основа за излекуване.
Smile
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пет Окт 28, 2011 9:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.overcomingmultiplesclerosis.org/News-And-Events/Whats-New-Out-There/Detail/Shift+work+at+a+young+age+doubles+risk+of+MS/
В горното съобщение се казва, че работата на смени на възраст преди 20-годишна възраст може да провокира МС. Рискът се удвоява, а се свързва с промени в секрецията на мелатонина. Това би трябвало да означава, че и несвързано с работа на смени разстройване на нормалния денонощен ритъм сън-бодърстване може да има същите последици. Сайтът, в който е публикувано това съобщение, целият е посветен на преодоляването на МС, издадена е и книга от един лекар, не разбрах точно какъв, но във всеки случай с висше медицинско образование, който 1999 г. се разболял от МС и досега успява да контролира болестта без прогресия и пристъпи, главно чрез диета, добавки и промени в начина на живот. Е, аз мисля, че можем да сме и по-добри, и по-рационални в съставянето на безпристъпен режим, да е жив и здрав все пак.
Струва ми се, че някой, ако не се лъжа, Лъчо, беше давал преди време също един такъв линк, в украинския форум за МС, в който са събрани и описани десетки случаи на излекуване. Ето го:
http://www.webspawner.com/users/directoryofmultalt/
Има и други сайтове, в които са описани множество случаи на излекуване от МС, затова не мога да се съглася, че МС е нелечима. Друг е въпросът, че конвенционалната медицина не предлага лечение, а и вероятно нещата при МС не опират само до „вълшебното хапче”. Все пак, да не забравяме, че МС е „болест на цивилизацията” - първите съобщения за МС са някъде около 1850 г., по това време в развитите общества вече активно използват газените лампи, дори и за улично осветление, да не говорим за среднощни балове, а две-три десетилетия по-късно Едисон изобретява електрическата крушка, с което окончателно и безвъзвратно осветява Земята – за добро или за зло. А ето и карта на изкуствената осветеност на земята, ами в много голяма степен се припокрива с картата на разпространението на МС:
http://www.vokrugsveta.ru/telegraph/theory/508/
За слънчевите очила допълнително ще пиша.
Но да се върна на мелатонина, да, него го има на хапчета, но, оказва се, хапчето мелатонин не действа така, както естественият сън през тъмната част на денонощието. Апропо, дъщеря ми ме изненада, че често спи и на светната лампа на всичкото отгоре, което, оказва се, никак не е здравословно. Не се препоръчва продължителната употреба на мелатонин на хапчета на възраст преди 55-60 г.; може само временно като мероприятие за подобряване на съня, както и при полети със смяна на много часови пояси.
А ето какво можем да постигнем с естествен сън в подходящото време и нормализиране на мелатониновата секреция:
- Противовъзпалително действие, подобно на индометацина, потиска активността на провъзпалителните цитокини
- Потиска образуването на свободни радикали
- Намалява синтезирането на азотен оксид
- Съхранява допамина /възпрепятства освобождаването му/
- Мембраностабилизиращо действие
- Потенциира ГАМК и опиоидната система
- Предпазва от глутаматна невротоксичност
- Подобрява състоянието на мозъчните кръвоносни съдове
Друго интересно, на което попаднах през последните дни, е за прохормона АДИОЛ:
http://www.sciencedaily.com/releases/2011/05/110512132410.htm
Него пък свързвам с удължения менструален цикъл при дъщеря ми. Ще пиша още за този тип хормонален дисбаланс.
Информацията за МС взе да ми идва множко и ми е все по-трудно да я удържам в удобен за мислене вид в главата си. Затова обмислям как да представя събраната информация във вид на схема, може да си я лепна на един голям картон на стената и да я допълвам, променям, да търся връзки между теории, твърдо установени факти за МС, фактори, ефект от лечения и всичко останало.
Засега съм приготвила на дъщеря ми препоръки за промени в начина на живот „за всекидневна употреба” , не са много, нито са натоварващи, нито са отнемащи много време, но въпреки това й е трудно да ги изпълнява всичките, важното е, че една по една ги включва – целта е да ги направи част от начина си на живот. В тях влизат такива обикновени неща като търкане на кожата на цялото тяло с остра хавлиена ръкавичка или четка – може на сухо, може и под душа с малко по-остра гъба – чудесно средство за отделяне на хистамин; масажи, в т.ч. и с тези малките дървени китайски масажорчета; умерен, но постоянен спорт, повече движение, кратките растояния без колата; лягане преди 12 ч., а още по-добре поне няколко дни в седмицата около 10; за храненето – повечето неща вече ги спазва, хапва месо, плодове, зеленчуци.
С първите мрачни дъждовни дни дъщеря ми се почувства депресирана и тревожна и започнах да й меля по десетина сурови какаови зърна преди обед, не знам от внушение ли, от действието им ли, но казва, че много й помагат и дори сама си ги иска. Шегуваме се, че са като дрога. Много неща съм взела да ги премислям откъм МС-влияние, например казвам на дъщеря ми за епилатора – нищо, нищо, че малко боли, то ти е полезно – малко „дозирана болкова терапия”. Ей такива шегички.
Smile
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Чет Ное 10, 2011 1:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Дъщеря ми пусна малко нови изследвания тези дни, включихме и всички репродуктивни хормони, първо, защото трябва да търсим причината за удължения цикъл, като този път ще бъда по-настоятелна пред лекарите – все трябва да има причина цикълът й все да е удължен средно с 10 дни. Досегашната лекарка, която каза, че всичко с репродуктивната система е наред, е много добра, но е ин-витро специалист и при нея всеки път е огромна лудница и няма време да ни обърне нужното внимание. Ще потърся друг добър специалист, гинеколог ендокринолог, който да има търпението да вникне в изследванията. Надявам се да намеря. И втората причина да пуснем хормонални изследвания е съобщението за АДИОЛ-а – или по-точно - 5-androsten-3Β-17Β-diol, някакъв подвид андростендиол доколкото схващам, който бил важен за предотвратяване на възпаленията в мозъка.
Изследванията не са готови още всичките, но излезе понижен свободен тестостерон – при норма от 0,117 до 0,558, при нея е 0,009. Другият показател за тестостерона също е доста нисък, макар и в норма. Още е много рано да правя каквито и да било заключения, хормони ще пуснем още поне веднъж – към края на цикъла, но междувременно бих искала да предложа да поразсъждаваме абстрактно върху следната схема на синтеза на стероидите:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B4%D1%8B
Схемата може да се увиличи с цъкане върху нея и макар да е с надписи на руски, наименованията на хормоните и междинните продукти са почти същите и на български.
Най-вляво горе е изходната субстанция за синтеза на всички стероиди – холестерол. Въпросният андростендиол е долу вляво, по средата са тестостеронът и естрогените, а най-вдясно са алдостеронът и кортизолът. В малките правоъгълничета, които пресичат стрелките са отбелязани ензимите, които опосредстват превръщането на хормоните и съответно с розов или зелен цвят е отбелязано мястото, където действат – в митохондриите или в гладкия ендоплазматичен ретикулум /в него се извършват важни реакции на детоксикация/.
Ако под влияние на стрес – емоционален, физически – недоспиване, преумора – е необходимо да се синтезира повече кортизол, то ясно, че за останалите хормони организмът може и да не успее да синтезира необходимите количества. Вероятно при хроничен стрес може да се промени съотношението в синтеза на различните стероиди. При остър стрес - при прекомерно покачване на кортизола пък чрез системата за обратна връзка ще се подаде сигнал за намаляване на синтеза на стероиди. Синтезът на стероиди може да намалее също така чрез системата на обратната връзка, ако количеството на естрогените в организма се покачи твърде много – а това може да се случи при следната ситуация: вместо да се елиминират в червата, естрогените през чревната стена проникват обратно в кръвния поток при свръхактивност на един чревен фермент - глюкуронидаза – активността му се регулира от сапрофитни бактерии от рода на ацидофилуса.
Разбира се, проблеми могат да възникнат и при недостиг на вещества, важни за ензимите, които опосредстват реакциите – тук има още доста да поровя, но засега успях да науча, че желязото е важно за някои от тези ензими. Кю-тен подкрепя митохондриите, това си го знаем. Ще се радвам, ако някой още се включи с коментар за горната схема.
http://www.youtube.com/watch?v=MeriTXdLfZk
Smile
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пет Ное 18, 2011 3:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.free-apple.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=38:individual-experiment-2&catid=6:multiple-sclerosis&Itemid=23
Горният линк е към блога на една жена, която се е излекувала от МС, завършила е междувременно психология и сега се занимава с психотерапия. Споделя личния си опит с болестта, своя начин на излекуване. Възнамерява да издаде книга в съвсем скоро време. Веднага се сетих за нашата MayaN, която също е психолог и която също е имала дълга-дълга, може би 30-годишна ремисия, както се казва, дай бог всекиму. И с други случаи на излекуване се запознах, в които основна роля е изиграла психологическата пренастройка, поемането на отговорността за собственото здраве в свои ръце, вярата... според нагласите и разбиранията на съответния човек, но преди всичко вярата в себе си.
Но най-вълнуващото за мен е, че като че ли успях да свържа тази психологическа страна на МС с финия хормонален дисбаланс, който, поне при дъщеря ми, го има, а оттам и с промените в имунните реакции. Проследих кой точно ензим е недостатъчно активен и първоначално се обезкуражих, че не знам как може да се въздейства на някакъв ензим. Но после се сетих. И най-важното, имам идея как точно могат да се коригират нещата. Още не са съвсем дооформени мислите в главата ми, но ще се постарая съвсем скоро да изложа моята концепция за тези взаимовръзки: психологическа нагласа – хормонален статус – имунитет, както и съответните научни основания за нея. Вярвам, че направих крачка в разбирането на МС.
Idea
Върнете се в началото
beni

МнениеПуснато на: Пет Ное 18, 2011 4:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Невероятна си!!!!!!!!!!
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пет Дек 02, 2011 12:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Бени, благодаря за подкрепата.
Не успявам тези дни да седна да пиша, както обещах по-горе, малко ще се забавя, съжалявам.
Но междувременно излязоха и повторните хормонални изследвания на дъщеря ми и аз, след доста търсене, накрая се спрях на гинеколог, който е и ендокринолог, уговорих си час за прием и ги занесох. Докторът каза, че два от хормоните – ФСХ и ЛХ, макар и в норма, са с обърнати съотношения и в двете фази на цикъла. Обърна внимание и върху леко повишения над норма кортизол. И каза, че това може да се коригира, не с хормонални препарати, а с други медикаменти, но е необходимо проследяване и,ако е възможно – тъй като не винаги е възможно, установяване на причината за тази аномалия. Каза също, че при това положение, лечението с противозачатъчни преди години е било погрешно и че то вероятно само е влошило положението. Дотук добре, но докторът отказа да слуша за андростендиола, както и не се ангажира с мнение има ли връзка установената аномалия в хормоните при дъщеря ми с МС или няма, че това си е работа на колегите невролози... Разговорът ни по-нататък протече горе-долу така:
- Тука едно съобщение за андростендиол...
- Андростендион!
- Не... андростендиоЛ...
- Андростендион е хормонът, но както и да е, съобщения излизат всякакви, недейте да ги четете, те нищо не могат да ви помогнат.
- Сега ще ви го покажа на схемата /вадя схемата и показвам/.
- Ама вие каква сте, да не сте биохимик.
- Не, не съм... Но ми направи впечатление, че тестостеронът при дъщеря ми е с понижени нива. Андростендиолът няма къде тук в Бг да го изследваме, но и той се опосредства от същия ензим като тестостерона – 17-бета-стероиддехидрогеназа, та си мислех дали в този ензим не е проблемът, че андростендиолът пък бил важен за предотвратяване на възпаленията в мозъка...
- От моя гледна точка пониженият тестостерон при дъщеря ви е без значение, повишеният би бил проблем. Така... Това, с което мога да съм ви полезен е: проследяване на хормоналните нива и съответно лечение...
Е, пак е нещо, от което можем да започнем. В интерес на истината докторът много добре ми обясни връзката хипоталамус – хипофиза – яйчници, надбъбреци, както и начините, по които се въздейства за коригиране на аномалии във функционирането й.
Оставих разпечатка от съобщението и си тръгнах. Мисля да опитам още някъде да направя консултация, просто ми се иска да чуя още едно мнение, макар докторът да ми се видя много свестен, но е ясно, че има нещо не наред с хормоните.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Съб Дек 24, 2011 4:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

С пожелания за много празнично настроение, коледни вълшебства и щастлива Нова година:
http://rscleros.ru/370.php
http://www.youtube.com/watch?v=uYLvusd6aYw
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Вто Яну 17, 2012 5:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В първите дни на Новата година направихме редовната консултация с нашия невролог и имахме голям късмет – приемната не беше претъпкана с хора както обикновено и имах възможност да подосаждам с въпроси. Попитах за хормоналния дисбаланс,който установихме при дъщеря ми – според доктора не трябва да се оставя без внимание, но дали и как точно ще повлияе лечението хода на МС, не се ангажира да предскаже. Насочи ни към добър ендокринолог, записах час за след десетина дни, да видим... Поговорихме за емоционалния фактор при МС, много добре ни обясни какъв е механизмът на срива в организма при емоционален стрес, най-вече отражението му върху имунната система. Може би не съм споменавала, но, изглежда, при втория пристъп именно емоционалният фактор,а не лятното слънце, е оказал най-съществено въздействие. И,разбира се, работата не опира до премахване на стресогенните фактори, не си правя никакви илюзии в това отношение, а до повишаване на емоционалната устойчивост. Питах специално и за налтрексона, според доктора обаче както налтрексонът,така и марихуаната повлияват МС само симптоматично – намаляват спастичността и така подобряват двигателните функции, но не стопират болестта.
Сега искам да повдигна една тема, която се отнася не толкова и не само до МС, а е фундаментална въобще по отношение на понятията здраве и болест. Та въпросът е следният: как става така, че на един му помага конвенционалната медицина, на друг – билките или хранителните добавки, на трети – йога и медитация, на четвърти – баене? Наскоро разговарях със сестра ми на тази тема и тя ми каза, че й попаднали изследвания и съпоставки между две лечебни заведения: в едното се отнасяли с пациентите с грижа и внимание, а в другото – с пренебрежение и както дойде. Макар и двете заведения да прилагали едно и също лечение, резултатите в първото били много по-добри. Когато вярваме в някое лечение, то е свързано с определени материални или други обекти/ субекти – примерно, доктор, хапче, техника, упражнение, манипулация и пр. и ние проектираме нашите мисли, чувства и емоции върху тях, по-точно върху техните образи в нашето съзнание, т.е. ние пренасяме част от нас самите върху тях. Това пренасяне може би е нашата вяра,или, с други думи, лекува ни вярата в самите нас. Тук може би да помогнат Мая и Бени с по-точна терминология от психологията. Задавала съм си този въпрос, когато се е разболявала малката ми дъщеря и съм се чудила как така й помагат нещата,в които вярвам аз, а не тя самата – тя е малка, не разбира и не може да направи съпоставка между плюсовете и минусите на антибиотика и билките примерно. И неотдавна, докато разглеждах един учебник по невро-лингвистично програмиране, се сетих: тя се е научила да чете езика на тялото преди да се научи да говори, камо ли да разбира от лекарства главицата й; аз й „съобщавам” несъзнателно, че това, което й давам, я лекува. И тя оздравява от моята сигурност, че всичко е наред и че ще е здрава. Както Малкият принц утолява жаждата си от звука на чекръка, от усилието, което някой прави за него...
Следващ път ще пиша за това, което ни вдъхновява и ни подтиква да дадем най-доброто, на което сме способни и онова, което ни потиска и тревожи и в крайна сметка разклаща здравето ни и ще стане дума и за тестостерона.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Чет Яну 19, 2012 12:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://dreamiech.ru/blog/2011/06/02/management-health/
За съжаление не успях да намеря в писмен вид лекция,ел. книга или други материали на този лекар, Дмитрий Шаменков, но в общи линии казаното в това видео в долния край на страницата е, което се опитвах да изразя в предния си пост, само че много по-добре, научно обосновано и обяснено на разбираем език. За тези, които не разбират руски, така и така ще преведа тази лекция, не дума по дума, но по същество за дъщеря ми, ако има интерес, по-нататък ще я публикувам тук.
Ако трябва с едно изречение да обобщя смисъла на лекцията: за да може организмът да задейства механизмите на оздравяване, които са изключително мощни, задължително условие е да не се намира в състояние на тревога/”заплаха за живота”, т.е. регенеративните процеси се задействат само когато съумеем да спрем работата на ума по оценяване на миналия опит и хипотезиране на бъдещето.
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Съб Май 12, 2012 2:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
Отдавна не съм писала. Причината е, че с дъщеря ми сме се впуснали в едни увлекателни начинания, които, на мен поне, ми изяждат цялото свободно време. Надявам се и резултатите от тях да са добри. Пък и крайно време беше да си дам малко почивка на мозъка, да отслабнат връзките в любимите ми версии,за да мога да погледна по по-рационален начин на натрупалата се информация.
Още не сме правили хормоналните изследвания, тъй като все нещо се случва и по времето, когато трябва да ги започнем, или дъщеря ми пътува някъде, или е ангажирана с нещо и все не се получава. Затова пък удържахме една победа над МС . Дъщеря ми имаше възможност да отиде на екскурзия в Дубай, придружавайки група кардиолози. Първоначално се стреснах като прочетох какъв е климатът там – над 30 градуса и то пролетта, когато МС се активизира. Но реших да си замълча и просто да приготвя добавки и съвети, които биха й били отполза да понесе по-лесно смяната на климата и топлината. Успокоявах се и че ще е заобиколена от лекари. Пътуването мина много добре, може би благодарение на това, че там навсякъде е имало климатици, разхладителни напитки – фрешове на всяка крачка, не знам, важното е, че МС не ни стресна и не ни наложи ограничение– повече на мен де, което си е победа.
Любопитно, че в Дубай във фрешовете добавят малко захар, което,така прочетох, подпомага отделянето на хистамин. Друга особеност на храненето на тези жители на топлия пустинен климат е, че преди всяко хранене изяждат по няколко фурми.
Следя с интерес публикациите на Катюша, на dido-r и всички останали. Зарадвах се на съобщението,че австралийски учени са спрели МС при мишки и като поразрових около него, не ме питайте как, и аз не мога сега да възпроизведа как точно от едно на друго стигнах до витамин Б2. Всъщност, свързах съобщението със собствените си версии и по тях,по тях стигнах до въпросния витамин. Интересното е, че уж доста подробно съм чела за него и то научна литература – имам една книга „Храна и витамини” на Фани Рибарова от 2007, в която са събрани уж най-новите открития в областта на витамините.
Та ето върху кои особености на този витамин се основават подозренията ми:
Дефицитът на витамин Б2 предизвиква симптоми,при които се прави диференциална диагноза с редица заболявания, някои от които неврологични и сред тях – с МС. Общото за двете заболявания е ретробулбарният неврит и като цяло увреждане на зрението и зрителния нерв, парестезии, атаксия, повишаване на сухожилните рефлекси и др., а разграничението сеправи по: интенционен тремор, нистагъм, скандиран говор и парализи, т.е, ако ги няма, може да се подозира тази авитаминоза. Други типични симптоми за тази авитаминоза са сцепвания по устните, афти в устата и някои кожни симптоми. Любопитно е, че авитаминозата Б2 се усилва през пролетно-летните месеци и утихва през есенно-зимния период. В развитите страни се среща при хора, подложили се на продължителна ограничителна диета. Често дефицитът на Б2 е причина за анемия с понижен хемоглобин и с набавянето му състоянието бързо се преодолява. Често се съчетава с недостиг на други витамини от Б групата, най-вече с никотинамид, пантотенова киселина, Б6 и Б12. Всъщност Б2 участва в превръщането на някои от другите Б витамини в активните им форми – фолиевата киселина и Б6 например. Също при дефицита на Б2 се нарушава антиоксидантната защита на организма. Недостигът му обуславя също така клетъчна хипоксия. Има и други важни функции, няма да ги изреждам, ще потърся подходящ линк с повече подробности.
Моля, ако и някой друг се е интересувал от това витаминче и знае повече, или е питал невролога си за него, да пише.
Източници:
http://www.medical-enc.ru/m/1/ariboflavinoz.shtml
http://www.nutriherb.net/vitamin_b2_riboflavin.html
За съжаление не можах да намеря подходяща витаминна добавка – отделно не го намерих, а в различните комбинации съдържанието на Б2 е много малко. Попаднах на нещо, което ми се стори подходящо - Неуробекс Нео на Актавис, но за съжаление май го няма в България:
http://aptekar.kz/index.php/home?view=object&type=3&id=229&category=186
Другата седмица сме на невролог, дано не ми се кара много за новата ми версия.
Пожелания за много здраве и настроение.
Върнете се в началото
gogoto

МнениеПуснато на: Нед Май 13, 2012 10:03 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За съжаление не можах да намеря подходяща витаминна добавка – отделно не го намерих, а в различните комбинации съдържанието на Б2 е много малко.
======================
http://nowfoods.bg/p/Vitamin-B-2-Riboflavin
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Следваща
Страница 11 от 13

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети