МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Ребуси, гатанки и др.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Мими

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юли 08, 2012 11:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Отдавна не съм писала, то и няма кой знае какво ново де, но около витамин Б12, темата за който повдигна неотдавна Anitsa, ми се събраха доста питанки и гатанки, та реших да ги споделя. Първо да й благодаря, че сподели опита си с високите дози витамин Б12 и насочи отново вниманието ми към него. Пиша тук, в тази тема, тъй като назад – главно на стр. 8 и 9, съм отбелязала някои важни неща за връзката на този витамин с МС. Както съм писала и преди, ние правихме преди време при дъщеря ми изследване на почти всички витамини от Б групата и Б12 тогава се оказа доста над нормата, както и фолиевата киселина впрочем, което ме успокои тогава, но, изглежда, ми попречи да се задълбоча в разглеждането на този дефицит като възможна причина.
Ето кои особености на витамин Б12 сега, като четох отново за него, ме накараха да се замисля:
Оказва се, че нивата на Б12 в кръвта не са показателни за дефицита му, тъй като поради особеностите на усвояването му първо се изчерпват запасите в тъканите и депата, а едва накрая – в плазмата. Т.е., може да има нормални нива в кръвта и същевременно недостиг в тъканите.
По-точен показател за недостига му е нивото на метилмалоновата киселина в урината, аз обаче не намерих къде у нас може да се изследва.
Дефицитът на витамин Б12 предизвиква стомашно-чревни нарушения поради забавена пролиферация на епителните клетки на стомашно-чревния тракт. Поради това се нарушава усвояването и на други важни витамини и хр. вещества. По-назад съм писала, че хроничните заболявания на стомашно-чревния тракт, както и Б12-недоимъчна анемия, според информацията от един руски център за работа с хора с МС, се установяват при почти 100% от хората с МС.
Процесите на увреждане в резултат от дефицита текат бавно във времето, организмът се адаптира постепенно и поради това липсват ярко изразени и лесно разпознаваеми симптоми.
По отношение на неврологичните поражения в резултат на недостига - смята се, че те доста често не се поддават на лечение – каквато слава си е извоювала и МС. Може би по тази причина се смята, че Б12 „не лекува” МС. Описанието на симптомите обаче е удивително сходно със симптомите при МС – парестезии и липса на чувствителност в крайниците, мускулна слабост и атаксия; проблеми със зрението; нарушения във функциите на тазовите органи; рефлексите може да са както понижени, така и усилени; патологични свивателни рефлекси и неустойчивост в позата на Ромберг; снижена вибрационна и проприоцептивна чувствителност. В литературата изрично се подчертава, че неврологичните нарушения са възможни при нормален хематокрит и нормални еритроцитни индекси, или, с други думи, без признаци на анемия.
Все пак, намерих ето това: „При прилагане на високи дози витамин Б12 се проявява способността му да активира ресинтеза на миелин, в това число и ресинтеза в поразените участъци на нервите. Такива дози в редица случаи позволяват да се осигури възстановяване на синтеза на миелин при неговия усилен разпад /МС, диабетна и алкохолна полиневропатия, травми, ишиас, лумбаго, плексити, невралгия на троичния нерв, лицеви парези/, възпалителни ревматични процеси, както и при първоначално нарушение на процеса на миелинизация при деца.” Не вярвам, че неврологичните увреждания от дефицита са непоправими, по-скоро наред с Б12 дефицита се формират и други дефицити, които също не се коригират от само себе си.
В показанията за приложение на витамин Б12 с лечебна цел МС се визира с най-високите степени на доказателственост, приети в доказателствената медицина – А и Б.
И преди бях писала за възможно нарушение на образуването на метионин при МС – оказва се, че именно нарушение на образуването на метионина при дефицит на Б12 е една от възможните причини за неврологичните увреждания: при липса на метионин се нарушава синтеза на холин и съдържащите холин фосфолипиди – лецитин и сфингомиелин. Друга причина за увреда на миелина, дължаща се на дефицита на Б12, е повишаването на метилмалонил-КоА и предшественика му пропионил КоА, в резултат от което в липидите в нервните клетки се вграждат мастни киселини с нечетен брой въглеродни атоми, вместо с четни.
Сред враговете на витамин Б12 открих естрогена, както и приемът на противозачатъчни, което свързвам с обичайната заболеваемост от МС през периода на полова зрялост и редките случаи в детска възраст, както и след 50 год.
Любопитно, че нашият невролог люто ми се скара, когато му напомних преди няколко месеца, че сме говорили за малко инжекции Б12. Каза, че не може да ми е обещал такова нещо и че сме говорили за Милгама на инжекции. Обаче сега чета, че фармацевтично – в една инжекция, Б12 е несъвместим с разтворите на Б1 и Б6, по-долу пускам линк към източника. А по време на пристъп нали точно такава комбинация се инжектира – милгама Н, в която влизат Б1, Б6 и Б12.
Попаднах на доста информация за несъвместимост между различните витамини от Б групата, но още ще поровя и ще пиша, изглежда обаче, не всички комбинации от Б витамини, така както се срещат на пазара с различни наименования – Б комплекс, Б50 и др., са достатъчно ефикасни. Същото се отнася и до комплексите мултивитамини и минерали. Освен това всеки витамин си има и други функции извън полезния ефект, който търсим от него, и това също така трябва да се отчита. Така например Б6 намалява стероидния синтез, повишава фоточувствителността, та да не се чудим за някои странични действия; Б12 усилва алергизиращото действие на Б1 и пр.
Едно от възможните обяснения за повишената заболеваемост от МС в индустриално развитите общества, за което, мисля, бе споменала и Anitsa е, че съдържанието на Б12 в хранителните продукти е доста бедно в резултат от обработката на хранителните продукти. Така например, при стерилизацията на прясното мляко по-голямата част от Б12 се унищожава; дори в месните продукти Б12 почти вече не се съдържа поради начина на хранене на животните.
Дали МС е разновидност на Б12-авитаминоза, дали част от диагностицираните с МС всъщност са с дефицит на Б12, или нещо друго, не е ясно. Но през годините доста изследвания откриват връзка между епидемиологията на МС и Б12-недоимъчната анемия, отчита се ефикасността от приложението на Б12 при МС и т.н., а се натрупва и доста клиничен опит в това отношение.
Колкото до възпалителния характер на МС, и преди съм изказвала предположението, че причина за него може да не са вируси, бактерии и пр., а хипоксия /кислородно гладуване/, токсични отлагания в резултат от нарушен метаболизъм, обезводняване или комбинация от такива фактори.
Защо все пак реших отново да се захвана с Б12? Ами защото е логично при дъщеря ми да има такъв недостиг – тя години преди диагнозата не ядеше месо, не се хранеше никак правилно, подлагаше се на диети, спортуваше до изтощение, обезводняваше се.
Убедена съм, че с добре премислена стратегия, отчитаща всички особености на МС и на физиологията и особеностите в начина на живот на конкретния човек, МС ще се предаде. Важен обаче е всеки детайл.
Някои от източниците, които съм ползвала при писането на горните редове.
http://www.rlsnet.ru/mnn_index_id_1411.htm
http://medi.ru/doc/j01060320.htm
http://www.msrc.co.uk/index.cfm/fuseaction/show/pageid/1774
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1430153
http://www.livestrong.com/article/510958-vitamin-b12-iron-deficiency-with-multiple-sclerosis/
Пожелания за безгрижно лято.
Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanka61

Местожителство: гр.Добрич

МнениеПуснато на: Пон Юли 09, 2012 3:29 pm    Заглавие: ребуси,гатанки Отговорете с цитат

Не знам,но не вярвм в тая теория с вит B12.Смятате ли,че всички с МС са с недостиг на витамина.Освен това има вероятност да се получи хипервитаминоза.Съжалявам,но така мисля..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivan

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пон Юли 09, 2012 3:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мими фантастична си Smile
Мими

МнениеПуснато на: Вто Юли 10, 2012 10:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Станче, и на мен ми е чудно, та дори и малко обидно, че някакво си витаминче, което уж съм взела под внимание от самото начало, уж и лекарите вземат под внимание, може да причинява такива тежки поражения. Не мога, разбира се, да съм сигурна то ли е главната причина, но е достатъчен фактът, че неговият недостиг може така да увреди лигавиците на стомаха и тънките черва, че да стане невъзможно по-нататъшното му усвояване, както и на много други важни хранителни вещества. Неврологичните усложнения от недостига му също са неоспорим факт. Получава се омагьосан кръг: недостиг на витамин Б12 – стомашно-чревни проблеми – неусвояване на витамини и важни аминокиселини, няма значение в каква последователност възникват тези събития. В резултат от увреждането на стомашния тракт намалява производството на солна киселина, състоянието се нарича хипохлорхидрия и или ахлорхидрия – при това състояние хранителните вещества не се усвояват добре. Още нещо любопитно срещнах, докато го разучавах това витаминче – оказва се, че с Б12 за кратко време се коригира хипотиреоидизъм – недостатъчност на щитовидната жлеза.

Относно опасността от предозиране – ще цитирам от книгата „Храна и витамини” на Фани Рибарова, София, 2007 г., стр.247: „Отсъствието на вредно въздействие от приема на витамин Б12 е доказано и обосновано от Борда по храни и хранене в Националния институт по медицина, САЩ след интензивно проучване и третиране на пациенти с пернициозна анемия с дози до 1000 микрограма, която се приема за безопасна. Не се установяват и странични ефекти дори при парентерално вливане на 1 милиграм 2 пъти седмично в продължение на 3 години или интравенозно по 1 милиграм на ден за една година. Много проучвания доказват, че оралният прием от 3 милиграма дневно може да бъде приет като „установено безопасно ниво, та дори и по-високи количества, но близки до тази стойност се приемат като безопасни”.
Спомням си едно /поредно/ скастряне от нашия невролог, д-р Генов, относно приема на Милгама Н. Попита ме по колко давам на дъщеря ми и аз казах: едно сутрин и едно вечер. Той ми каза: „Не! Не се дава така. Даваш две сутрин и две вечер, за да се постигнат високи плазмени нива, иначе само товариш черния дроб без полза.” Две сутрин и две вечер милгама Н прави точно 1 милиграм = 1000 микрограма Б12. Явно, за да започне да се усвоява от тъканите витамин Б12, е необходимо да се повишат значително нивата му в кръвта.

Още нещо любопитно. Хистаминът увеличава продукцията на солна киселина в стомаха и прави възможно оползотворяването на различните вещества, в т.ч. и витамин Б12, от храната. Още през 1948 г. американски изследовател на МС, д-р Hinton D. Jonez, установява, че хистаминовите нива при болните от МС са ниски. Той смята , че хистаминът има отношение към образуването на стомашната киселина и че поради дефицита на хистамин при тези пациенти не се абсорбират и синтезират важни за образуването на миелиновата обвивка вещества, в т.ч. витамин Б12. По-късно, през 1999 г. медицинската сестра Илейн делак патентова лекарството прокарин /хистамин плюс кофеин/, което, както знаем – не лекува, но значително подобрява състоянието при МС. Тук е уместно да спомена, че д-р Jonez е имал няколко смъртни случая от предозиране с хистамин! – затова никакво самолечение с това вещество; въпреки това е имал изключително добри резултати при всичките си останали пациенти с МС.
Аз правя връзка между обезводняването на организма /в т.ч. на мозъка/ и липсата на хистамин. Хистаминът изпълнява ролята на разпределител на водните запаси – например, като си изпариш пръста на печката или с цигара - драстичен пример за „обезводняване” - в резултат от хистаминтовата реакция се образува мехурче с течност. Всеки може лесно да провери какви са хистаминовите му нива не само с кръвен тест, но и като прокара нокът по вътрешната страна на ръката си – ако се образува ярка розово-червена следа, това означава, че в организма има достатъчно хистамин; ако следата е бледа или съвсем липсва, то значи че и хистамин много няма.
На мястото на възпалението се отделя интензивно хистамин. При определено насищане с хистамин той престава да се отделя, възпалението се самоограничава по този начин. При насищане на кръвта с хистамин възпалителните процеси се ограничават – примери, лечението на настинки в руска парна баня, топене на краката в гореща вода, горещ душ и пр. – все процедури, които водят до насищане на кръвта с хистамин.
Ето и едно съобщение за връзката Б12, хистамин, обезводняване:
http://freelibs.com/news/3287

Един въпрос, над който все още умувам, е пристъпно-ремитентния ход на МС. Дали пристъпът – възпалението, не е начин на организма спешно, екстрено, чрез този своеобразен физиологичен стрес, да си достави необходимите му запаси от витамини, в т.ч. и витамин Б12, от депата – черен дроб основно, бъбреци, далак и др.? След като си ги набави, известен период пестеливо си ги разходва – докато му стигнат.

Музикален поздрав за Иван, както и за всички, които не се предават:
http://www.youtube.com/watch?v=vcWTTs8QVRc
Върнете се в началото
m1ma

МнениеПуснато на: Вто Юли 10, 2012 1:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Боже,Мима...как си ги навързала нещата!!!
Уникална си и като интелект и като отношение към останалите.Защото аз лично получавам наготово много и лесно усвояема информация,за която си ровила и разсъждавала много време.
Има страшна логика във всичко,което си писала.
Аз се заинтригувах от това витаминче,прочетох доста за него.Лошото е ,че на български има много мижава информация,на ниво като за първолаци.От линковете,които си дала прочетох тези на руски,нивото е коренно различно от българските такива.
Вече започвам да си мисля,дали болеста МС не е изкуствено измислена нозологична единица за болест и там,в един и същи кюп да се вкарват доста различни състояния,с различни причини за тях и най-вече да се лекуват по един и същи начин.Това донякъде обяснява,защо някои вижда подобрение в някой витамин,друг в LDN - терапия,трети с билки...В един от линковете,които си постнала ,пише,че демиелинизиращи плаки има при доста състояния - от диабетни невропатии,авитаминоза на В12,дори и при механични увреди на гръбначен стълб (дискови хернии,радикулити,плексити) и др.
В този ред на мисли,смятам,че е излишно да се изказваш негативно за нещо,с което не си се запознал задълбочено и да отхвърляш дадена идея за лечение,само защото ти се вижда прекалено просто и евтино,да речем.Далеч съм от идеята,че приемът на В12 е панацеята за всички,болни от МС,но дори и десет човека да се оправят,пак е много.И това ще е станало,благодарение на вас и споделената от вас информация (на Деница,Anista и Мими).Не смятам ,че е правилно да се примириш с диагнозата и с нейните екстри и просто философски да наблюдаваш как тялото ти се бъгва все повече и повече и да не пробваш нищо.
Още един път -БЛАГОДАРЯ!
Върнете се в началото
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Юли 10, 2012 2:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

[quote="Мими"]
"Един въпрос, над който все още умувам, е пристъпно-ремитентния ход на МС. Дали пристъпът – възпалението, не е начин на организма спешно, екстрено, чрез този своеобразен физиологичен стрес, да си достави необходимите му запаси от витамини, в т.ч. и витамин Б12, от депата – черен дроб основно, бъбреци, далак и др.? След като си ги набави, известен период пестеливо си ги разходва – докато му стигнат."

...а след това?! И защо ли след овладяване на пристъпа има остатъчен дефицит, натрупващ се с всеки следващ?
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Вто Юли 10, 2012 5:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А-а, Лъчо, дай сега да видим какво пишат „светилата” по въпроса за дефицита след пристъп. Например, проф.д-р Иван Миланов:
http://www.ivan-milanov.com/avtobiografia
Имам една негова монография „Множествена склероза” от 2005 г., сега в сайта му видях, че през 2010 е издал нова книга – „Множествена склероза и демиелинизиращи заболявания” и ще си я потърся да си я купя. Но в тази, която имам, в глава „Клинично протичане”, на стр. 35, пише така:
„Пристъпно-ремитентната форма, с която протича заболяването при повечето /85%/ от пациентите в началото, се характеризира със спонтанно преминаващи до няколко седмици остри пристъпи, последвани от ремисии. В началото при по-малка част от пациентите заболяването протича с непрекъсната прогресия. Пристъпите настъпват остро и се характеризират с различни неврологични симптоми. След пристъпа пациентът може да има пълно възстановяване или остатъчен неврологичен дефицит. Периодът между пристъпите, наречен ремисия, протича без прогресиране на неврологичната симптоматика. Пациентите с пристъпно-ремитентна форма на заболяването в началото имат по един до два пристъпа годишно, като с времето броят на пристъпите намалява. Средната годишна честота на пристъпите е от О,1 до 1 годишно. Активността на заболяването обаче е много по-голяма според данните от МРТ, като част от новите лезии протичат субклинично. В началото назаболяването при 80% от пациентите се наблюдава пълно възстановяване след пристъп и само при 5% не се наблюдава възстановяване.”
Тук няма противоречие с моята теория за пристъпно-ремитентния ход, което, обаче, съвсем не означава, че е вярна...
По въпроса какво става след това – предполагам, че, първо, освободените витамини не успяват да задоволят напълно нуждите на мозъка и остават „непокрити” участъци; второ, след изчерпването на освободените запаси постепенно отново започва да се натрупва недостиг от витамини и на други места, и когато малките, „субклинични” възпалителни огнища достигнат някакво критично ниво, с поредния пристъп отново се освобождават от депата още запаси /количествените натрупвания водят до качествени промени/. Накрая запасите навсякъде и съвсем се изчерпват и болестта преминава от пристъпно-ремитентна в прогресираща, което, както е описано в книгите, се случва около 10 години след началото.
На мен ми хареса сравнението, което прави пациентктата с МС от Русия, която много добре се е повлияла от Б12 и е разказала историята си, давала съм по-рано линк към нейната история, може да се открие лесно под името „Мой любимый витамин”. Та тя сравнява витамин Б12 с шивачка, на която са тупнали 1 милион палта, на които липсва по едно копче. Задачата й е да зашие на всяко палто липсващото копче. С това иска да каже, че така, както формирането на дефицита е бавен и продължителен процес, така и възстановяването му може да отнеме много време... толкова време, че надали някой от нас е дал тази възможност на организма си да се възстанови. Данните за високите дози витамин Б12 и тяхната ефективност са от последното десетилетие, а знаем колко консервативна наука е медицината и колко бавно откритията влизат в клиничната практика.
И отново музикален поздрав, този път за m1ma, Lucho и всички останали участници във форума:
http://www.youtube.com/watch?v=Ira4vELy1iM
Върнете се в началото
stanka61

МнениеПуснато на: Сря Юли 11, 2012 9:15 am    Заглавие: хобита и интереси Отговорете с цитат

Мими,поздравявам те за задълбоченото търсене поопроблема,но какво ще кажете с Лъчо по моята форма на МС.Аз съм с първичнопрогресираща форма от началото .Никога не съм правила пристъпи.Какво ще кажете,Да не го казвам на лош час,но смятам,че съм в цветущо здраве,ама не мога вече да вървя.Никога не съм предполагала,че ще стигна до тук,въпреки,че след всеки резонанс имаше нови лезии.Имам лезии в ствола,в малкия мозък,в шийните прешлени и в големите полукълба и се чудех как още съм добре,само куцах с десния крак и залитах.Имах проблем с равновесието. Very Happy
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Сря Юли 11, 2012 12:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Станче, за мен първично-прогресиращата форма на МС е само разновидност на МС, обусловена от спецификата на физиологията и статуса на организма. Върху процесите на увреждане влияят различни вещества – хормони, имунни механизми, биоактивни вещества от храната и пр., затова е нормално да има различия в протичането при всеки. Но аз съм убедена, че „машинките”, ако мога така да се изразя за телата ни, са много съвършени и във всеки един момент правят най-доброто за оцеляването и добруването ни. Това произтича от разбирането, че еволюцията ги е усъвършенствала милиони години и дори по-удивителното е, че все още оцеляваме и живеем в тези неблагоприятни условия, които ние, хората, сами си създаваме – имам предвид екологичните условия, начина на хранене и като цяло условията на живот. Ето, твоят организъм се е увреждал постепенно, но е правил така, че да ти запази основните функции незасегнати – двигателна, зрителна, слухова и пр., накрая се е изчерпал откъм възможности да те предпазва. Може би малко помощ му трябва, за да продължи и занапред да го прави, но пък не знаем от какво точно се нуждае и какво не му достига.
Многократно във форума се е коментирало и всеки го знае, че при някой ЯМР не показва лезии, или показва една-две лезии, а човекът е с богата симптоматика и друг, чийто мозък е целият в лезии, а симптоми почти няма или напълно липсват. При някои лезиите се откриват случайно при ЯМР по съвсем друг повод. Възпалението, изглежда, не е пряко свързано с увреждането на функциите. През последните години съм си събрала цяла купчинка материали за възпалението, тук пускам линк към една статия на руски – „Невропротекция и невропластичност – цялостен подход и перспективи”, в която също се казва, че възпалението играе невропротективна роля. Възпалението, най-малкото, предизвиква приток на кръв към съответния участък,а с кръвта идват кислорода и хранителните вещества.
http://neuro.health-ua.com/article/77.html
За невропротекцията ще пиша друг път повече, сега само ще спомена, че повечето от Б витамините са чудесни невропротектори. Спомням си след първия пристъп на дъщеря ми, уплашена и притеснена, преследвах лекуващата лекарка да ми предпише невропротектор. Изглежда, накрая, й дотегнах и тя ми написа една рецепта за тебокан – гинко билоба. Сега обаче си мисля: гинко, да, чудесно, подобрява мозъчното кръвообращение, стига да има какво полезно да разнася кръвта – витамини, минерали, аминокиселини и т.н. Но ако стомахът и червата не си изпълняват функциите, то какъв е смисълът просто да усилваме кръвообращението. Отново си спомних тези неща, когато Anitsa писа, че взима по 3 милиграма витамин Б12 дневно и всеки опит да намали дозата, я връща към симптомите. Това би могло да означава, че проблемът с усвояването на този витамин при нея не е отстранен, защото необходимите дневни дози от него са многократно по-малки – няколко микрограма. При невъзможност за усвояване обаче, за да се усвои необходимото количество по пътя на т.нар. пасивна дифузия, са необходими високи дози. Не случайно почти всички невролози предписват пробиотици – най-често Ентеросан МС, макар че според мен в момента на пазара има много по-добри и надеждни, а и възстановяването на стомашната и чревната обвивка изисква цялостна програма вкл. хранителен режим, тъй като само пробиотиците, и то отвреме-навреме, може и да не помогнат.
Приключвам засега, че пак се отнесох, желая много здраве и борбеност на всички.
Върнете се в началото
dani2003

Местожителство: Германия

МнениеПуснато на: Сря Юли 11, 2012 12:09 pm    Заглавие: m Отговорете с цитат

Последното, което ми каза невролога ми в Германия е че в момента се обсъжда хипотезата "МС не е болест, а симптом". Може би за това е толкова различно при всички Question
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Сря Юли 11, 2012 12:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

И още една версия, "от последния час", изпрати ми я една друга майка - че хората с МС имат специфична генна комбинация, повлияваща отговора спрямо определени лекарства по начин, различен от този, по който реагират пациенти с други автоимунни заболявания:
http://www.nature.com/news/genome-study-highlights-risk-factor-for-multiple-sclerosis-1.10967
Върнете се в началото
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Юли 11, 2012 2:40 pm    Заглавие: Re: хобита и интереси Отговорете с цитат

О, Станче - Лъчо бяга от това да ти казва, каквото и да е за форми и лечение на МС, което ще те ползува, защото има друга професия и познания. А пък и твърде се съмнява в нещо, което дори капацитети не знаят, защо, от къде възниква и как се лекува. Моите лезии са си същите, както в началото, а от известно време се возя във wheelchair, съвсем не за удоволствие, тъй че и аз си задавам много въпроси, но все още не съм стигнал до истината, която всички търсим. Мога да ти разкажа, как аз се справям, можем да си говорим за сериозните неща много, но не тук, където някой ще вземе да ни повярва само заради умението ни да съчетаваме факти и обстоятелства. По-добре ме питай за нещо, от което няма да те заболи, а не за това, от какво те боли. За последното човек трябва да има две неща поне: истински познания и отговорност.
Мими, искрено благодаря за клипчето, което аз, като един истински дядка на двама внуци, изгледах с присъщото ми умиление Smile Smile
Върнете се в началото
stanka61

МнениеПуснато на: Чет Юли 12, 2012 11:23 am    Заглавие: ребуси и гатанки Отговорете с цитат

Да Лъчо ,прав си,неправилно се изразих.Желая успех и кураж на всичкуи с това гадно заболяване,защото никой още не знае нищо за лечението му. Very Happy
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Пет Юли 13, 2012 5:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Намерих една статия, която, макар да не е посочен автор и въпреки че не съм запозната с останалото съдържание на сайта, дава доста изчерпателна информация за взаимодействията между витамините. Доста от тези взаимодействия са описани и в строго научната литература – например, в книгата „Храна и витамини” на Фани Рибарова, която и друг път съм споменавала, но в статията са обобщени, синтезирани и са дадени и практически препоръки и предупреждения. Надявам се да е полезна,тъй като доста хора вземат витамини и хранителни добавки.
http://vitamin-portal.ru/articles/2011/7/17
Върнете се в началото
Мими

МнениеПуснато на: Съб Юли 28, 2012 12:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Настройвам се отпускарски,но преди това искам да допълня няколко неща за витамините.

Витамин Б12, който намерих за дъщеря ми, е на NOW, 2 000 микрограма, 100 таблетки. Оказа се, че е за смучене или дъвчене, много добре, обаче не го пишеше на листчето на български, което е залепено върху английския текст и около месец й го давах да го гълта, преди да разбера, че е за смучене. Друго, което може би е предимство, е че съдържа три форми на Б12 – цианкобаламин, метилкобаламин и аденозилкобаламин. Би трябвало цианкобаламинът да се преобразува в другите две форми /в черния дроб, доколкото научих/, но не можах да намеря как точно става преобразуването, колко и как се преобразува в едната или другата форма. Така или иначе, може би е по-добре да се взема и направо като аденозилкобаламин, тъй като именно аденозилкобаламинът, изглежда, е това, което ни трябва: „Аденозилкобаламинът е необходим за превръщането на метилмалонил КоА в сукцинил КоА. Дефицитът на аденозилкобаламин води до значително повишаване в тъканите на съдържанието на метилмалонил КоА и неговия предшественик – пропионил КоА. В резултат в нервните клетки се синтезират и вграждат в липидите мастни киселини не с четен брой въглеродни атоми, а с нечетен. Това е още една възможна причина за поражение на нервната система при дефицит на витамин Б12.” Друга възможна причина е: „Както при дефицит на фолиева киселина, така и при дефицит на витамин Б12 в плазмата се повишава концентрацията на хомоцистеин, което е фактор за риск от тромбози... Нарушеното образуване на метионин от хомоцистеин – това е също една от причините за неврологични нарушения при дефицит на Б12. Възниква дефицит на активен метионин /S-аденозилметионин/ и се нарушава синтеза на холин и холин-съдържащи фосфолипиди – лецитин и сфингомиелин.” При дъщеря ми хомоцистеинът беше наред при изследванията, не си спомням обаче дали скоро преди това беше взимала милгама.

Преди време неврологът ни беше предписвал на дъщеря ми тиоктацид – алфа-липоева киселина 600 мг. Тя си изкара курса от един месец, но през цялото време й ставаше лошо от него. Още тогава търсих материали за ползата от алфа-липоевата киселина и намерих, че при експерименти с плъхове високи дози алфа-липоева киселина бил спрян изкуствено предизвикан енцефаломиелит; преизчислената спрямо теглото на човек доза била около 1000 мг. Много се изнервих тогава и повече не съм й давала алфа-липоева киселина. Сега намерих обаче и други материали за взаимодейтвието на алфа-липоевата киелина с витамини от Б групата, по-нагоре съм дала линк – взаимодействията на витамините, най-общо към описаните по-горе процеси имат отношение витамините Б1, Б2, Б3, Б5 и алфа-липоевата киселина, които трябва да са налични и дефицитът на който и да е от тези витамини може да предизвика дибаланс в клетъчния метаболизъм. Може би във взаимодействие с другите витамини дори и много по-малки дози алфа-липоева киселина да са от полза.

Свикнали сме с мисълта, че през лятото човек не се нуждае от допълнителен прием на витамини, но така ли е всъщност. Заинтересувах се от този въпрос, тъй като МС прогресира главно пролетта и лятото. Всъщност, повечето витамини не се запасяват от организма,с изключение на Д, А и Е, можже би и К. Витамин Ц и останалите водоразтворими витамини – от Б групата, се оползотворяват на момента, а излишните количества се елиминират бързо. Освен тгова повечето от Б витамините не се срещат в плодовете и зеленчуците, а в яйцата, месото и млечните продукти, които обикновено през лятото се консумират по-малко. В горещините с потта се губят много витамини и минерални вещества. Може би ползата от плодовете изеленчуците през лятото е повече откъм съдържание на антиоксиданти, но може би и от тях човек има много по-голяма нужда през лятото заради слънчевата радиация. Алфа-липоевата киселина впрочем е много добър антиоксидант.
Нещо интересно, което намерих за витамин Б3 пък е,че е необходим за поддържането на активността на ензими, наречени сиртуини и по-конкретно, на SIRT1, който предотвратява увреждането на нервните клетки. Има доста писано за връзката на МС със SIRT1:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17652729

Намерих алфа-липоева киселина от 100 мг, изпи я вчера и не й стана лошо /алфа-липоевата киселина се взима на гладно поне половин час преди закуска, тъй като е и хелатор/ и смятам да я включа в добавките на дъщеря ми за август месец. Може би за нея би било добре да взима и лутеин и зеаксантин за очите. Сигурно са важни и пробиотиците през лятото заради летните стомашни-чревни атаки на вирусите и бактериите.

Ами то си стана – пълна бойна готовност през лятото.

Е, надявам се поне да няма неприятни изненади това лято при нас, същото желая на всички. На почиващите – приятна и ползотворна почивка, на останалите – спокойно лято.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хобита и интереси Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Следваща
Страница 12 от 13

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети