МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Възгледите на един учител за народното творчество и ние

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Моето ежедневие
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Daniela

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 24, 2011 12:15 pm    Заглавие: Възгледите на един учител за народното творчество и ние Отговорете с цитат

Решихме с една дружка на рингова количка да посетим нашумелия спектакъл на Камен -" Възгледите на един учител за народното творчество" .
В края на месец септември се отбих до касата на Сатиричния театър ,за да взема билети. Влизайки в помещението видях една кукла Барби /вероятно билетопродавачката/, която реши , че трябва да се интересувам от драматичните събития от живота й , споделени по мобилния телефон на висок глас. Явно моята незаинтерсованост я принуди да прекрати разговора след 5 минути/ за мое облекчение/ .
След като й заявих каква е целта на посещението , тя беше изключително любезна да ме информира , че за тази постановка хората се редят 4 часа преди да започне продажбата на билети и видите ли как можем да искаме каквото и да е съдействие , защото идвали хора от чужбина , специално за Камен Донев.
Явно доста недоумяващо съм я погледнала ,реакция от моето нахално желание , ...след продължителни диалози ме посъветва да се обърна към организаторите за групови посещение , като изрично ме предупреди , че за това представление не се допускат колективни посещения.
Като човек , който не си оставя магарето в калта , се събрахме с моята дружка да измислим пробиваема стратетия и стигнахме до извода да поканим повече хора , които са трудно подвижни със съображението , че те също не биха могли да се редят на опашка 4 часа преди пускането на билетите.
След като се обадихме на организаторите за колективни посещение ,една любезна и мила жена прие присърце моя проблем . Взе ми номера на мобилния телефон и ми заяви , че около 10 октомври пускат билетите за ноември , така че на не я безпокоя преди тази дата. Също така ме уведоми , че няма да има никакви отстъпки като за ХУ / като че ли ние сме искали такива/. Заяви че билетите са 15 лв. Дотук добре . Аз от своя страна поисках да ми запази 10 билета - в това число ще има 2-3 човека на инв. колички.
Речено- сторено . Наистина на 10 октомври ми се обади и поиска да й дам накуп 160 лв , защото билетите вече не били 15 ,а 16 лв. Като един истински пионер в иновационното мислене на Сатиричния театър реагирах мигновенно.
Постановката беше за 23.11 / ноември/ и понеже искахме да няма изненади и неочаквани обрати се обадихме на фирма Лозана един месец преди събитието.
След неколкократни уточнавания , тъй като театъра изискваше хората с колички да са в 18.10 в театъра/ спектакъла започва в 19 часа/ , тази задача беше перфектно извършена от транспортната фирма , както и прибирането по домовете , за което благодарим.
Интересна беше одисеята в театъра. Нека кажем , че там има достъпност , но
не е ясно точно кой как я разбира.
На 5-те стъпала вляво от входа , за да се продължи напред и да се стигне до едно подемно устройство, бяха поставени две релси , които се движеха . Не бяха прикрепени към стълбите. Появи се една госпожа , която трябва да беше отговорник по тая част. Със строг поглед ни изрече по- бързо да се оправяме , защото 500 човека трябва да влязат . Вероятно е изключително трудно да се организира подобно нещо , че й чак сме нарушили техния изграден стереотип по този въпрос. Странното е , че хората бяха дали по16 лв , а тези ,които бяха придружители също си бяха закупили билетите.
След като се разпореди , опита се да ми обясни как ние сме длъжни , т-е- хората с количките и аз да се справим с преминаването по движещите релси.
Добре , че се намериха двама- трима добряци , които помогнаха след известно умуване , а тя стоеше като режисьор на пулт.
Явно е решила , че съм скрита лимонка и нося силата на гюлехвъргачка.
Опита се да се накара на човек с акумулаторна количка да се захване в оградената подвижна преграда на подемното устройство тип лефтер и понеже той не се страви достатъчно добре с поставената му задача , тя реши да го вдигне така , както се е справил ,за ужас на двете вече качени на горния етаж жени в инв. колички.
Черешката на тортата беше излизането от театъра , когато акумулаторната количка заседна в началото на релсата. Впросната организаторка заяви дали си даваме сметка колко струва съоръжението /тип подвижни релси/ и как можело преди посещениено в театъра да не заява тежестта и обема на инв. количка. Сред такъв хубав диалог ,човекът с акумулаторната количка се отправи директо да преминава по стълбите. Ако пък беше минал и пребил , интересно какво щеше да се случи с театъра и въпросната лейди Макбет...
Не дамата с поверената й власт , а моя милост се развика и повика мъже пред вратата на театъра , все пак имахме късмет с един от екипа, който все пак се включи.
Да не забравя и успокоителното отношение на един добре костюмиран господин , който ме помоли да не съм рязка в тона , зашото това е театър.
Интересно , ако човекът в акумулаторната количка се беше пребил от доброжелателното поведение на стоици , да не говорим за липсата на граждански морал....
Все пак пиесата си заслужава да се види , но за голямо съжаление не беше докоснала дори и частица душевността на разпоредителката.
И друго- дали тя е добър ръководител , не е ли по- добре вместо да командва и нарежда , да се опита да бъде по- конструктивна и действено мислеща
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Fobos

Местожителство: Перник

МнениеПуснато на: Чет Ное 24, 2011 4:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Много добър очерк, Даниела! Дано въздейства на когото трябва, както трябва...

Ще ми се да им кажа на замесените личности, че ние, хората с МС, не сме по-различни от вас! Не ни слагайте в друга категория, защото преградата за вас ще е по-голяма от тези, които срещаме всеки ден!
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Ное 24, 2011 8:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

И разтвори Господ небесата, и надвеси се над Земята, и силом се провикна:
- Даниелкааааааа, Аман /т`ва ша да й Аллах, щом ша вика "Аман" - `ма къкту и да е/! От мелниците, които строих за Дон-я ти Ких-ота, останаха малко и за теб, ама, `земи че истипосай т`ва, дет` си изпонаписала тук и на страниците на някой ежедневник /сещам се и за познати теб електонни медии/, и до здравния, социалния, и до главния менистер, та да земи ти /или ни/ са чуй по-силно гласеца, ДАНО! Щот`тук вий си пейте, ама си и сами слушате, а пеенето ви е само допълнителен вятър за мелничните перки...пунякугаж.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Алекс

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Дек 08, 2011 11:39 am    Заглавие: писмо до Сатиричния театър, където пак бихме искали да идем Отговорете с цитат

В отговор на възникналата ситуация Даниела изпрати писмо от името на фондацията до ръководството на Сатиричния театър с молба за съдействие и промяна в условията за достъпност на средата там.
Пишем го и защото пак бихме искали да го посетим и да гледаме постановки там.

ФОНДАЦИЯ “МС ОБЩЕСТВО БЪЛГАРИЯ”
www.msobshtestvo.org

До: Сатиричен театър
София, ул. "Стефан Караджа" № 26
Дата:07 декември 2011

На вниманието на г-н Иван Попйорданов
Директор на Сатиричен театър Алеко Константинов

Уважаеми господин Попйорданов,

Обръщаме се към Вас с молба за съдействие да стане по-достъпна възможността за хората със сериозен двигателен дефицит да бъдат често срещани посетители на театъра.
Разговаряхме с госпожа Йохана Костадинова, на длъжност артистичен секретар, и показахме какъв е проблемът, който стои пред инвалидните колички.
Преодоляването на трите стъпала се оказа сериозно препятствие. Поставени са две релси, които са подвижни и хлъзгави и крият риск за живота. Изкачването по тях предизвиква движение под количката, което създава неудобство, както за човека вътре в нея, така и на придружителя. Право е на хората да имат достъпност, която да ги прави независими и социално активни.

За да бъдем взаимно полезни ви изпращаме НАРЕДБА № 4 ОТ 1 ЮЛИ 2009 Г. ЗА ПРОЕКТИРАНЕ, ИЗПЪЛНЕНИЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА СТРОЕЖИТЕ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ДОСТЪПНА СРЕДА ЗА НАСЕЛЕНИЕТО, ВКЛЮЧИТЕЛНО ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ, като специално обръщаме внимание на Глава четвърта
(ЕЛЕМЕНТИ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА РАЗЛИЧНИ НИВА В УРБАНИЗИРАНАТА ТЕРИТОРИЯ
чл.16. 8. покритията на рампите осигуряват безопасното придвижване на колички (инвалидни, детски, товарни и др.), където се забранява използването на подвижни, хлъзгави и трудни за преодоляване настилки за наклона.

С уважение и в очакване на Вашия отговор,

Татяна Иванчева
Председател на „МС Общество България”
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Моето ежедневие Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети