МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Хистамин- висши функции в мозъка и целият организъм

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други методи на лечение
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Katusha57

Местожителство: Lozen-Sofia

МнениеПуснато на: Чет Мар 08, 2012 3:08 am    Заглавие: Хистамин- висши функции в мозъка и целият организъм Отговорете с цитат

Здравейте Приятели,

Искам да споделя с вас някой мой мисли и открития през поледните няколко месеца.
Съсредоточих проучваниятя си въз оснва на личните ми кръвни проби за поледните 3-4 месеца.
Цинкът, желязото, Б12,червените кръвни теца и лимфоцитите не помръдваха, въпреки, че правех всичко възможно да ги повиша. Това ме накара да започна да проучвам храносмилателната система.

Започнах от витамин Б 12 и стигнах до много интересни неща, които искам да споделя с вас.За витамин Б 12 беше писала Мими в темата “Хранене и хранителни добавки”. Напълно съм съгласна с всичко онова, което тя казва, но искам да добавя и други, интересни факти.
Причините за не доброто усвояване на витамин Б12 не е само Хеликобактер Пилори.

Ето и някой други немаловажни причини:

. Някои от Ензимите на Панкреаса не функционират нормално

. Ниското ниво на Хидрохлорик асид-HCL- (стомашен сок). Доказано е, че апсолютно всички хора, страдащи от Мултипленна склероза, имат недостатъчно производство на стомашен сок.

.Друга немаловажна причина е повишеното или намалено ниво на Пх (рН) в стомаха. Много често ацидността в червата и стомаха водят до ракови образования.

.Aнемия, която води до недостиг на Интриник фактор, протеин, който също е необходим за абсорбирането на витамин Б12.

.Atrophic gastritis,(изтъняване стените на стомаха),също може да бъде една от причините.

.Операция, при която са премахнати част от стомаха или червата.

.Състояния като Crohn's болеста, целиакия, размножени бактерии или паразити.

.Продължително използване на лекарства, които редуцират ацидността в стомаха
За да се установи точно коя е причината за ниската абсорбация на Б12, трябва да се направят отделни тестове за всяка от горепосочените причини, които за наша радост могат да се коригират.

Не забравяйте,че витамин Б12 е жизнено необходим витамин, който играе важна роля при производството на червени кръвни телца, които пренасят кислород чрез кръвта до всички точки на тялото, че той поддържа нивото в граници на амино киселината хомоцистеин, който при ниско ниво на витамин Б12 уврежда кръвоностните съдове, че заедно с витамин Б9 образуват генетичният матерял за нашето тяло, че ниското ниво на Б12 причинява мегалобластна анемия и че витамин Б12 е важен елемент за изграждане на миелина.[/color]Симптоми на липсата или ниското ниво на витамин Б12 са апсолютно сходни с тези,със симптомите на МС.
Преди години по-съвестните доктори са лекувале тези симптоми с инжектиране на Б12.
Сега не само че отказват, но се и обосновават, че нямало клинично изследване Б12 да бъде причина за МС. Тогава ние, с ниско ниво как да го набавим без инжекции?
В западните страни има Б12, които се абсорбира под езика. Шведски учени са доказали, че това е равностоино на инжектиране. Аз си купих /sublingual- под езика/ Б 12 и успях да го наваксам. Същевременно се покачиха хемоглобина, лимфите, феритина.

За витамин Б12 също научих, че ако до 7 години се остави ненабавен, това ще доведе до невъзвратими мозъчни увреждания. Ето защо, тези от нас, с по-ранна диагноза, трябва да объртнат повече внимание на витамин Б12.

Витамин В12 е микроелемент в движеща сила за цяла плеяда от причини. Нашето тяло се нуждае от В12 за:
· Правилното храносмилане, усвояване на храните, метаболизма на желязото, въглехидратите и мазнините.
· Здравословно функциониране на нервната система.
· Насърчаване растежа и развитието на здрави нервни влакна.
· За образуването на червените кръвни клетки
· Правилната циркулация
· За продукцията на адреналиновият хормон
· Здравословната функция на имунната система
· Подкрепа на женското репродуктивно здраве и бременност
· Регулиране на настроението
· Умствената яснота, концентрацията, паметта
· Физическа, емоционална и умствена енергия

Когато проучвах ензимите на панкреаса попаднах на хистамина, който много ме заинтригува. За него Мими също е писала в темата”Хобита и интереси.”(първата и тема)
Хистаминат не е само причинител на алергични реакции. Неговата роля се свежда и до много жизнено важни процеси в човешкото тяло, които ще се опитам да ви разясня в тази тема.
Най-напред искам да ви разкажа историята на една жена-американка - Elaine DeLack-жената, която ме възхищава и вдъхновява.Тя ми каза вчера:- Всеки, който се бори и търси, ще превъзмогне болестта. Първите и симптоми на МС се проявяват през 1984г.,когато забременява за тори път със сина си. Още повреме на бременността си, тя получава скованост на десните крайници.

Изплашена, започва да тропа на не малко докторски врати, но освен съжаляваме или не можем да ви помогнем, нищо друго не е получила. Официално е била диагностирана с МС през 1989г.
Нейна близка и дава телефона на доктор, който и тойсамият е имал МС, който и предлага инжекции с витамин Б12 и АМР./Аденозин Монофосфат/
Много скоро симптомите започват да утихват. Без никаква странична помощ, доста умело се справя с отглеждане на новороденото си бебе. Започва отново да кара кола и решава да довърши образованието си за мидицинска сестра. Записва и курсове за научни изследвания и
започва усилено да търси отговор за връзката на витамин Б12 и цикличният Аденозин монофосфат, който и помагат да преудолее доста от симптомите на МС.При всяко проучване попада на хистамина.Там научава, че хистамин е нужен за производство на АМФ и на витамин Б12.
Започва да посещава частни и държавни библиотеки, да търси и денонощно да чете тонове от информация.. Тогава не е имало интернет. В един слънчев ден, тя попада на интересна находка - Историята на Д-р. Джонc от болницата в Такома.
http://www.tldp.com/issue/11_00/ms.htm

През 1946 г.Д-р.Джоунс лекува МС пациентите си чрез инжектиране на хистамин. Резултатите били замаиващи. Повечето от пациентите му напълно били освободени от всякакви признаци на МС.
Имало един починал, поради погрешно инжектиране. Хистаминът трябва да се вкарва бавно и на малки дози. Златно правило, ако някой от нас реши да се подложи на тази терапия.

За хистаминът като тритмент за МС, Д-р. Джонс научава по времето на симпозиум на Американският колеж по имунология и алергии.Тогава многоизвестният Др.Беярд Хортън
от Майо клиниката в Рочестер - Минесота, когато е дискутирал алергиите и тяхното лекуване по време на вечеря с Др. Джонс и колегите му ,е казал: -Вземете Мултипленната склероза. Имаме достатъчно причини да вярваме, че това е алергична реакциа. Рано е да се приказва много, но вярвам, че сме на прав път.
Трябва да ви кажа, че Майо клиниката е световно известна клиника с едни от най-добрите доктори в света. За да си запишеш час, трябва да чакаш поне 3 месеца. Когато получих фаталната криза и аз реших да посетя тази клиника, чаках 4 месеца и се озовах там.
За съжаление нищо не ми помогнаха, само джобовете ми олекнаха.
Д-р.Хортън отдавна не е между живите и неговият хистамин отдавна е забравен.

Научаваики това, Илейн Делак незабавно започва да се инжектира с ниски дози хистамин.

И чудодо става.........
Тази жена живее с МС от 1984 г.Тя тича.... и се радва на живота.
Ето нейната история в You tube.

http://www.youtube.com/watch?v=_gIDxmbpGAM http://www.youtube.com/watch?v=BgdLo4U5IKQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=suzb8MRlca0&feature=related

Да накара научните среди да приемат сериозно откритията на една обикновенна жена със скромната професия на медицинска сестра е следващата и борба. Тази така да я нарека “схватка” продължава около десет години. Накрая отново побеждава. Медицински екип се съгласява да направи клинично изследване за Връзката между Хистамина и Мултипленната склероза.
Преудоляла всички симптоми на болестта, Илейн Делак осъзнава, че хората, страдащи от МС няма да могат сами да се спpавят с инжектиране на хистамин. Желанието и да помогне на страдащите я кара да мисли и да търси приемлив начин за постигане на резултати.
Един ден в съзнанието и и два идеята за трнсдермално приемане на хистамин,т.е.през кожата.
Така възниква идеята за прокарин- трансдермални лепенки, напоени с хистамин и кофеинов крем. През 1999г.тя подава молба за патентоване на прокарина, която е удобрена.

А сега нека ви разкажа на кратко и моята история.
Когато научих за прокарина и действието на хистамина в човешкото тяло, прехвърлих “тонове” от информация .Колкото повече четях, толкова повече се убеждавах, че хистамина е нещото, което ще възвърне здравето ни.
Макар и със скептицизъм, реших да опитам тези лепенки. Опитах се да ги поръчам от от страницата на Илейн Делак, където там тя дава списък с аптеките за поръчка.
www.edmsllc.com
Обадих се в една от аптеките и ми казаха,че става само с рецепта. Убедена бях,че моят лекуващ и ниврологът няма да ми съдействат и затова потърсих услугите на близък лекар.
Минах през няколко перипета, но в крайна сметка, от около 20 дни съм на прокарин.
Това, което получих го е нарекла прокаринов диск. Изглежда като малко копче за панталон, не е лепенката с крем, която я показва във филмчетата. Сместа е по-твърда. Много хора, които са употребявали този крем са се оплаквали от силни сърбежи, затова измисля тези “дискове”
В страницата си г-жа Делак описва кои са първите симптоми от които да се разбере дали хистамина е започнал да действа.
За сега имам два-три положителни симптома - спя по-добре, започнах да сънувам много често и треморът в ръцете ми като че ли понамаля. След известно време ще ви информирам, ако имам повече резултати.
При разгворът ми с Илейн Делак я попитах, как може прокаринът да бъде достъпен за пациенти от България.Тя ми таде телефонът на Канадска аптека, която изпраща за Европа.
Tелефона е : 001-416-239-3566 Търсете Linda Honiblle
Лепенките и пощенските разноски горе-долу ще струват 230-250 щ.долара. Аз лично бих ви посъветвала да изчакате да се види дали аз ще имам резулт.
Мисля, че българските фармацефти биха могли да забъркат тази формула също успешно.
http://www.freepatentsonline.com/6277402.pdf /тук са пропорциите/
За по-ефикасна авсорбация на хистамина, някои хора са прибягнали до метода (Sublingual)-под езика.Те капват по една капка, два-три пъти на ден течен хистамин дифосфат. Течен хистамин сами можете да направите, като си купите хистамин на кристали и добавите вода/на тъмно/. На всеки три мисеца трябва да се прави нова течност, защото действието на хистамина във вода е три месеца. Някои хора също прибягват и до капка върху кожата по пет-шест пъти на ден. И в двата случая, трябва да се нанася кофейнов крем върху кожата. При прилагане на трансдермално лечение, преди това кожата трябва да се почиства /да се направи по-алкална/ със сода бикарбонат
Можете да прочетет тук за този метод.
www.freewebs.com/.../02_Histamine_Therapy...
http://www.revolutionhealth.com/drugs-treatments/rating/histamine-phosphate-for-multiple-sclerosis-secondary-progressive-spms
Хистаминът е много чувствителен към светлина и топлина. Имайте в предвид тези му качества, ако някой реши да го пробва. Ако не ги спазвате, хистаминът няма да действа.

В страницата на Илейн Делак във фейсбук-Tread Multiple sclerosis with prokarin-можете да й задавате въпроси относно прокарина и действието на хистамина при хора с МС.
Забравих да ви кажа,че в You tube г-жа Делак има девет филма, който е нарекла Myths of MS.
Нарекла ги е митове за МС, защото не смята, че тази болест е автоимунна.Това го доказва екипът,който прави научното изследване за ролята на хистамина при болни от МС.
Филмите можете да видите тук.
http://www.youtube.com/watch?v=fgeb1hfKHLE

Симптомите за ниски нива хистамин са всчки ония, които ние ги имаме.
Умора
стрес
топлинна интолерантност
скованост
редка коса
трудно ходене или инвалидизация
тремор
Лично аз смятам, че МС трябва да се раздели на две групи. Едната с повече хистамин, а другата с по-малко. До сега ни категоризираха в четири групи без да дават обяснения.Например вторично пргресиващата. Кои са причините за тази прогресия,какво ни липсва,за да прогресира болестта. Изглежда отговорите на тези въпроси сами трябва да ги намерим.
Тези от нас, които се изпотяват и имат алергии ги слагам в групата на хистаделия (с повишени нива на хистамин), а тези, които нямат тези симптоми,в групата на хистапения (с понижени нива на хистамин)

Хистаминът е основен невротрансмитер в мозъка, но е популярен с ролята му в алергични реакции. Пациенти с нисък кръвен хистамин(хистапения) са склонни да имат депресирана обмяната на веществата, с крушовидна форма на тялото,нямат главоболие,имат труден оргазъм,шум в ушите,идеи за величие,препускащи мисли.
При хистапенията се наблюдава депресия,повишена метилация,високо ниво на мед , ниско ниво на цинк и повишени нива на допамин. Повишеното ниво на мед намалява кръвният хистамин Хистапенията успешно се лекува не само с витамин Б3 и витамин С, но и с фолиева киселина(Б9), Б6, Б12, манган, антиоксиданти и други нутрити според нуждите на определеният индивид.Тук споменавам витамин С,защото е посочен в статията,но от собствен опит мога да кажа, че приемането на голями количества витамин С намалява хистамина. Някои хора първоначално изпитват влошаване на симптомите, дължащи се на рециркулацията на запасите от мед в тялото.

При хистаделията се наблютава хронична депресия, ниски нива на мед, понижена метилация.
Симптомите включват хиперактивност, натрапчиви мисли, мании, вътрешно напрежение, умопомрачение, фобии, хронична депресия, и силни суицидни тенденции.
Физически белези могат да включват малко толерантност към болка, бърз метаболизъм, обилно потене, сезонни алергии, и чести настинки.

Обикновено лечението включва такива вещества като калций, магнезий, витамин В6, С, цинк, манган, и метионин, както и ограничаване на приема на фолиева киселина и хистидин(белтъчина, прекурсор на хистамина)
И при двата случая има нарушения в нервотрансмитерите: хистамин, допамин, серотонин, норадреналин, ацетилхолин, и серин. Често проблемът не е в абсолютното ниво на даден невротрансмитер, а в нивата на веществото, което го неутрализира.
От опитът ми до тук за МС, стигнах до извода,че ние трябва да се лекуваме според кръвният ни тест.
Последният ми кръвен тест показва,че нивата на белите и червени кръвни телца са малко по-ниски, ниско ниво на желязо(25,при стойноси от 50-170), хистамина(147,при стойноси от 180-1800) и добрият холестерол(HDL)(по-голям от 40,моят е 35). Всичко останало, което съм изследвала е в норма.
От там тръгнаха и проучванията ми върху диета. Никои освен нас самите, не може да ни направи диета, защото при всеки организъм е различно.Това,което липсва при мен,може да е в изобилие при друг.
За да покача желязото,трябва да ям повече телешко и дробчета.
За да покача хистамина, трябва да пия червено вино,витамин Б3, бирена мая и да ям храни, които ферментират, като сирене, кисело мляко, кисело зеле и т.н.
За да покача добрият холестерол, трябва много внимателно да работя върху диетата.
Чела съм,че арачидоик асид е много вреден за МС пациентите.Това е киселина, която се съдържа в свинската мас. Поради тази причина дълго време стриктно избягвах свинското месо.
Какво беше учудването ми, когато получих прокарина и там имаше пълен списък с нещата,които трябва да вземам или да не вземам, когато използвам лепенките.
Там в диетата беше включена сланина и забрана на диетата с ниско садържание на мазнини.
Бях много учудена и веднага се обадих на Илейн Делак.
Тя ми каза да, но това се отнася за хора, които не са на прокарин.(които нямат достатъчно хистамин) Сега си давам сетка, че искам да си възстановя миелина, а пък съм на диета с ниско садържание на мазнини........Та нали структурата на миелина е изградена от 80% мазнини.
От тогава (един месец до днес) използвам масло, кокосово масло, но все още ме е страх за сланината.
След време ще отворя нова тема за мазнините и за кокосовото масло.Според мен мазнините и липидите играят голяма роля при МС.
Бих искала да ви посъветвам: Лекувайте се според кръвният ви тест. Правете сами диетите си. Никой друг, освен вас самите, не може да почувства кое е добре или зле за собственният ви организъм.
Проучванията ми за витамин Б12 ме отведоха не само до хистамина, но и до храносмилателната система. Сами се досещате, че всичко е тръгнало от там.
На тази тема ще се спра по-късно. Сега тук искам да спомена информативно действието на хистамина според най-новите научни изследвания, а следващият път, когато пиша ,ще ви запозная с научните изслевания ,обяснени в страницата на Илейн Делак.
Италиански учени доказват, че хистаминът регулира активирането на реактивните Т клетки и лепкавостта във възпалената мозъчна микроциркулация, както и производството на интерферон-гама, които участват във процеса на възпаление на мозъка и демиелинизацията.
http://www.jleukbio.org/content/89/2/259.abstract
Други роли на хистамина в регулацията на вегетативните функции включват терморегулацията, регулиране на глюкозата, липидния метаболизъм и контрол на кръвното налягане. Хистаминът допринася за съдови промени, промени в кръвно-мозъчната бариера, промени в имунната функция или дори смърт на клетките.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK28245/

Учени от Института по неврофизиология, Heinrich-Heine, Дюселдорф, Германия,изследват действието на хистамина в нервната система.

Хистаминът е предавател, в нервната система и е сигнална молекула в червата, кожата и имунната система. Хистаминергичните неврони в мозъка са разположени изключително в tuberomamillary ядрото на задната част на хипоталамуса и изпращат своите сигнали в цялата централна нервна система. Активирани единствено по време на събуждане, те поддържат, будност и внимание. Три от четирите известни хистаминови рецептори обвързани с глутамат NMDA рецепторите обслужват множество функции в мозъка, особено контролът на възбудимост и пластичност. H1 и H2 рецепториса са най-вече стимулиращи, H3 рецепторите действат като инхибиторен авто-heteroreceptors,. Взаимни взаимодействия с предаватели от различни други системи образуват мрежа, която свързва основни хомеостатични и висши функции на мозъка, включително регулиране на сън-събуждане, ритми на хранене, имунитет, обучение и памет.

Хистаминът,които се намира в неуроепителиините клетки и е от хемопоетичен произход, има определени функции: секрецията на стомашна киселина, имуномодулация, бронхиална мускулна контракция, съдовата вазодилатация както и епи-и ендотелиен контрол. Тези действия имат важни последици за стомашно-чревни, имунни, сърдечно-съдови, и репродуктивни функции.
В това научно изследване ще се запознаете с действието на хистамина в: централната нервна система, нервнотрансмитерите, стомаха, червата, хипоталамуса, преоптичният нерв, сивото вещество, синаптичната пластицидност, кръвно-мозъчната бариера, терморегулацията, енергииният метаболизъм, прием на течности и баланс, стреса, щитовидната жлеза, физиологията на костите и хомеостазата на калция, репродукцията, сетивната система, образователната функция и паметта.

Ще научите и за патологията и патофизиологията при дисфункцията на хистамина в различните области в тялото: като нарушаване на съня, нарушаване на метаболизма и храненето, сърбежа и болката, възпалението на невроните, мозъчна травма и главоболие, енцефалопатия, двигателни нарушения, разстройства на настроението, депресията, деменция, епилепсия, вестибуларни нарушения, пристрастяване, демиелинизация.

http://physrev.physiology.org/content/88/3/1183.full

Тази страница показва пълният текст на изследването. Материялът е твърде много за превеждане, ето защо само изброявам онова,върху което са работили.
При добро желание всеки може да си го преведе с гугъл преводача. Макар,че преводът няма да е идеален, все пак ще можете да разберете смисъла.
А ето и схема,от която нагледно може да се разбере действието на хистамина върху човешкото тяло.

Желая на всички добра и ползотворна седмица.
Мими

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Мар 12, 2012 2:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Katusha57, благодаря за споделената информация. Напоследък съм доста претоварена с работа и нямам възможност да се включвам така редовно, както преди, но при нас и няма новини, още не сме провели хормоналните изслредвания. Относно хистамина - и аз доста се рових около него и моите заключения бяха, че при дъщеря ми нивата на хистамин в кръвта са силно занижени. Много си права, че не само понижения, а и повишения хистамин може да са свързани с МС - аз бих го нарекла дисбаланс на хистамина, в смисъл, несъответствие между хистамина, отделян от периферните тъкани - кожа, и от органите, примерно - мозъка. В Бг не намирам изследване на хистамин в кръвта, най-близо до него е изследването на IgE тотал. Дъщеря ми е правила такова изследване скоро след първия пристъп - юни 2009 г. и стойностите й са били 1,48 IU/ml, което е много, много ниско - границата за възрастни е 100. Нормите за този показател са: за деца до 1 г. - до 15, за деца до 5 г. - 60, за деца 6-9г. - 90, от 10 до 15г. - до 200 и за възрастни - до 100. Направи ми впечатление, че около пубертета стойностите са по-високи, което вероятно е свързано и с хормоналните промени през този период.
Аргумент в подкрепа на "алергичната теория" е, че МС прогресира най-силно през пролеттта и лятото - бях пускала такова съобщение.
Това, което според мен е в основата на лечението на Илейн Делак, е, че повишаването на хистаминовите нива в кръвта възпрепятства отделянето на хистамин в мозъка, респективно възпалението, тъй като все пак, хистаминът е преди всичко медиатор на възпалението. Хистамин в мозъка може да се освобождава интензивно по много причини - например недостиг на вода, недостатъчно снабдяване с кислород и хранителни вещества и пр.
Това, което аз съветвам дъщеря ми, е да си прави масаж с груба ръкавичка, а като си взема душ да се търка с по-остричка гъба. Така и кожата става много хубава, и кръвта се насища с хистамин.
Апропо, червеното вино е сред първенците-хистаминлибератори.
Ще очаквам да споделиш още от опита си с прокарина, от сърце ти желая успех и още веднъж - благодаря за споделената полезна информация.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Katusha57

МнениеПуснато на: Пет Мар 23, 2012 12:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей Мими,

Благодаря ти, че ми благодариш.

Както бях обещала в по-горната статия, сега ще поместя пълният преведен по смисъл текст от страницата на Илейн Делак за хистамина и МС, което надявам се донякъде да допринесе за по-доброто разбиране на
симптомите и развитието на болеста.
За прокарина ще пиша по-нататъка. Все още изчаквам.

http://www.edmsllc.com/research_layman.htm

Prokarin ™ изследвания: мирянин
Обяснение на възможна причина за MS въз основа на научни изследвания

• изследвания: Professional
• Prokarin ™ Проучване

Има различни хистамин рецептори в организма, наречени H1, H2 и H3. Всеки от тези рецептори, ще бъдe активиран от специфични молекули, които съвпадат с тези рецептори. Това е аналогично на ключ, ключова дупка и заключване. Ключът трябва да бъде точно съвпадение на вътрешната конфигурация на ключовата дупка с цел, да се получи заключване (с други думи активира се заключването). Ключът е това, което науката нарича "рецепторен агонист", рецепторът е ключовата дупка , а заключването е химическа реакция, която е в резултат от активиране на рецептора. Рецепторите са крайната цел на специфични молекули в тялото, така че те регулират всичко, което става в тялото чрез вградени механизми за обратна връзка. Ако тези рецептори не получават достатъчно стимулация със специфичният им агонист (ключ), след това те ще се увеличат на брой, така че те могат да хващат всички възможни ключове, които идват. Ако има твърде много ключове там, които се опитват да влязат в рецептора (ключовата дупка) броят на рецепторите намалява и не може да приема повече стимулация, докато броят на ключовете (рецепторни агонисти) не намалее. По този начин рецепторите стават контролирани и балансирани в тялото.

Различните рецептори в организма имат различни специфични химични реакции, за които са отговорни.
H1 рецептора е най-отговорен за алергични реакции в организма. Ако H1 рецептора се стимулира със специфичният си ключ, след това той призовава имунната система да търси, атакува и унищожава чужди (тела)нашественици. Всички клетки имат предупредителни флагове, така да се каже вътре в клетката, така че ако нещо се промъква в клетката или я унищожава, или клетката умира по други причини, тези предупредителни флагове се освобождават, когато клетката се отворя и разпада и тези предупредителни флагове сигнализират H1 в това пространство или други рецептори на имунната система, които на свой ред изпращат съобщение на имунната система да почисти боклука. Първите имунни клетки, пристигнали на мястото на разрушението, са макрофагите или фагоцитите. Те са като хищници, които поглъщат и смилат клетъчните остатъци от разрушените клетки. Сега тези клетки, които се хранят с отломки от загинали клетки, търсят наличие на чужди частици (протеини) в тялото и ако намерят нещо чуждо, те изпращат съобщение на имунната система, че им е необходимо подкрепление. Имунната система изпраща Natural Killer T-клетки като подкрепления и T-Helper клетки. Тези Т-клетки бързат за мястото за унищожение, за да убият чуждите нашественици и те също така фотографират агресора и изпращат тези снимка на B-клетките, така че те могат да направят система за отбрана, която ще бъде в състояние незабавно да разпознае всички бъдещи нашественици, които съответстват на това описание. Тази бъдещата система за отбрана, направена от B-клетките се нарича антитяло.

Науката не знае много за рецептора H3 освен това,че увеличава производство на лигавицата в стомаха и червата като протектор, и то изглежда да имат регулаторен ефект върху цялата система на хистамина.

H2 рецепторите са отговорни за регулирането на редица химични реакции в тялото, и дейностите им са много по-различни от дейностите на H1 рецептори. H2 рецепторите са отговорни за регулирането на химическите реакции в тялото, които са засегнати в MS. Ето защо, тези химически реакции ще бъдат във фокуса на следващата дискусия.
Изследванията показват, че пациентите с МС имат нарушена способност за метаболизиране (промяна) на хистамин молекула Н2 рецепторен агонист (H2 ключ).

Това води до натрупване на тип H1 рецептори и недостатъчно производство на рецептори от тип H2. Повишените нива на H1 може да се счита, че спомагат за развитие на хранителна чувствителност и други алергии, от които се оплакват страдащите от MS, най-вече в по-ранният стадии на болестта. Често с напредването на болестта, дори и производството на H1 тип може да намалее, поради абсорбционни храносмилателни проблеми, които ще бъдат обсъдени по-късно. Тези храносмилателни проблеми са в резултат на недостатъчното усвояване на аминокиселина, наречена хистидин, която е градивен елемент, необходим за производството на хистамин. Пациентите с МС не са в състояние да произвеждат достатъчно H2 ключове. Неадекватното производство на H2 ключове дава резултат в каскада от проблеми. Преди всичко, H2 е невротрансмитер, което означава, че предава съобщения от една нервна клетка към следващата. Той е основен невротрансмитер в хипоталамуса, който е като твърд диск на мозъка. Хипоталамусът е възлов център в мозъка, където се събират съобщения, сортират се, и се предават на правилните им целеви дестинации. Хипоталамусът е нашият център за благополучие. Ако хипоталамусът е с дефицит нa H2, човек може да се чувстват депресиран и загубва интерес към ставащото наоколо. Хипоталамусът също участва в нашият апетит и чувството ни на удовлетворение. Ако в хипоталамуса липсва достатъчно H2, човек може да загуби апетита си за храна, секс и други дейности, които създават чувство на удовлетворение.
Хипоталамусът също действа като термостат за тялото. Ако температурата на тялото се увеличава от упражнения или от увеличаване температурата на околната среда, като слънце, топла стайна температура или гореща вана, производството на H2 се увеличава. Увеличението на ключовете на H2 стимулира епифизната жлеза да прави повече мелатонин, който стимулира изпотяването. Щитовидната жлеза също се стимулира от H2, който стимулира изпотяването. Увеличаването на H2 също стимулира малките артерии да се разширяват, което също улеснява изпотяването. Увеличението в ключовете на H2 също увеличава съдържанието на вода в мозъка, която помага за охлаждане на мозъка и предпазва от обезводняване. Ето защо топлината е много голям класически стресиращ фактор за пациенти с МС. Пациентите с МС имат нарушена способност да произвежда достатъчно ключове на H2, така че ако те се сблъскват с топлинен проблем, при повишаване на температурата, тялото се загрява, не може да се поти и мозъка може да започне да се обезводнява.
Фактът, че щитовидната жлеза е стимулирана от H2, обяснява защо много пациенти с МС имат понижена дейност на щитовидната жлеза, а това е причината да се чувстват охладени. Намалената активност на щитовидната жлеза, е причина да имат малко по-ниска телесна температура, т.е. 97,7 º F - 98 º F.
Намаленото ниво на H2 също причинява малките артерии да се свиват, което допринася за суха кожа, студени крака и ръце, и често срещаният симптом на неврит на зрителния нерв. Малките кръвоносни съдове са храна за зрителния нерв и свивания (стеснения) на тези артерии може да предизвика неадекватен приток на кръв към очния нерв, което може да доведе до подуване и повреди.
Както беше споменато по-рано, H2 ключовете активират епифизната жлеза, която произвежда мелатонин и цикличен АМФ.(Аденозин монофосфат) Мелатонинът и цАМФ поддържат кръвно-мозъчната бариера. Кръвно-мозъчната бариера е една мембрана, която покрива мозъка и гръбначния мозък. Тази мембрана ги предпазва от вредни токсини, вещества и организми, които могат да бъдат в кръвта, за да не проникнат в централният и гръбначният мозък. Тя действа като голям защитен филтър, много приличащ на кожата за тялото. Разкъсване или пукнатини в кожата, може да доведе до някои неща да проникнат в тялото, което обикновено не се случва, ако кожата е здрава и непокътната, така че това е едино и също и за кръвно-мозъчната бариера. Ако H2 е с дефицит, кръвно-мозъчната бариера не е здрава и може да се получат пукнатини в нея, които позволяват на потенциално вредни организми, да пресичат мембраната. Било е установено, че при пациенти с МС, кръвно-мозъчната бариера е била повредена и епифизната жлеза е атрофирала (изсъхнала).
Мелатонинът е необходим за производствения етап на съня, наречен Rapid Eye Movement sleep (REM). По време на съня REM, тялото прави много от неговите ремонтни работи. Промяната на мелатонина от високо към ниско ниво, е необходима, за да се започне REM сън. Отново, ако имаме дефицит на H2, нивото на мелатонина ще е недостатъчно и няма да бъде достатъчно голяма разликата в нивата, за да започне REM сън. Пациентите с МС са с недостиг на мелатонин и по този начин те не влизат в REM сън и затова не се чувстват наспани и отпочинали през ноща. Това ниско ниво на мелатонин също допринася при много пациенти с МС да развиват парализа, защото ниските нива на мелатонин предизвиква определени нерви, да не изпращат съобщения. Това е същото като сънна парализа, която се проявява обикновено по време на съня REM. Мелатонинът е необходим също така и за обмяната на веществата (разлагане и усвояване) на мазнини. H2 чрез мелатонина е необходим за метаболизма на Наситени мазнини (животински мазнини), както и за безопасният метаболизъм на Ненаситени мазнини. H2 стимулира епифизната жлеза, която от своя страна произвежда мелатонин. Епифизата е единственият район в мозъка, които може да метаболизира полиненаситени мазнини (масла като растително масло, ленено масло, масло от иглика, рибено масло, Омега 3 и Омега 6). Това се нарича lipoxygenation, което означава, че не предизвиква производството на токсични молекули, наречени липидни пероксиди. Всички останали региони на мозъка, не могат да метаболизират полиненаситени мазнини от липидната пероксидация, които произвеждат токсични молекули. Тези токсични молекули (липидните пероксиди) са много вредни за нервните клетки и особено за миелин произвеждащите клетки, наречени олигодендроцити. Изследванията показват, че пациентите с МС имат голямо количество от тези токсични молекули в мозъка им, което е така, защото епифизната жлеза е спаружена при пациенти с МС, поради липсата на H2.
Миелин произвеждащите клетки на мозъка и гръбначния мозък са застрашени поради липсата на цАМФ. H2 е един от първостепенните начини, тялото да произвежда цикличен АМФ. ЦАМФ е необходим за поддържане на миелина (изолация около нервите) в мозъка и гръбначния мозък. Едно изследване показва, че, ако цАМФ липсва, миелин клетките в централният и гръбначният мозък ще са изродени, и ако цАМФ се възстановяви, след това тези миелинови клетки отново ще се превърнат в здравословни миелинови произвеждащи клетки. Същото изследване също показва, че миелин произвеждащите клетки в периферната нервна система (ръцете, краката и т.н.) няма да се самоунищожават, ако цАМФ липсва. Дефицитът на H2 рецептори може да доведе до намалено производство на цАМФ, който води до диструкция на клетките на миелина в централният и гръбначният мозък, но не и в ръцете и краката . Това обяснява защо лезиите, които показват унищожаване на миелина при пациенти с МС са само в централният и гръбначният мозък. Това самоунищожение на клетките на миелина също обяснява, защо макрофагите се намират на мястото на лезиите, защото когато миелин клетките се самоунищожат, те изпращат съобщения на предупредителните флагове, които призовават имунната система да изпрати макрофагите, за да се изчистят отломките и да проверят за чужди нашественици. Ако се открият нашественици, макрофагите алармират Т-клетките да излязат на сцената. Вместо едно форсиране на Т-клетки, точно обратното се наблюдава при пациенти с МС по време на криза. Пациентите с МС са с необичайно ниски Т-клетките по време на криза. Този феномен ще обясня по-късно в дискусията. Освен това, ако се открие чужд нашественик, B-клетките са инструктирани да правят антитела за бъдеща отбрана. Науката никога не е намерил никакви антитела в миелина при пациенти с МС. Медицинската общност се опитва да обясни разрушаването на миелина с наличието на макрофагите в лизиите, както и липсата на антитела в миелина, като казва, че нещо кара Т-клетките да атакуват миелина. Но ако това е истина, броят на Т-клетките ще бъде увеличен при пациенти с МС, вместо това те са с ниско съдържание и ако Т-клетките възприемат миелина като чуждо тяло в организма (дали възприятието на Т-клетките е правилно или грешно ),това чуждо тяло все пак ще задейства Т-клетките, да изпратят съобщение на B-клетките да изработват антитела, за миелина. Науката никога не е намерила такива антитела.

ЦАМФ е необходим за всяка клетка, за да функционира правилно, така както кислорода е необходим за всяка клетка. Ако способността на организма да произвежда цАМФ чрез системата на H2 е нарушена, тогава тялото ще провокира неговата енергиина молекула, наречена ATP(Аденозин трифосфат) да произвежда цАМФ. Това може да обясни огромната умора при хората с МС. В действителност, при 65% от пациентите с МС се среща умора. Липсата на H2 в тялото води до това, организмът да използва АТР, вместо да произвежда цАМФ, което е абсолютно необходимо за живота.

H2 участва в изпращането на съобщения от една нервна клетка към друга, както споменах по-рано. Адекватен брой от H2 дава възможност на тези съобщения да бъдат изпращани многократно, бързо и лесно чрез активиране на Na + - К + помпа (натрий - калий помпа). Това е аналогично на запалване ключа на лампата. Когато ключът на лампата е включен се прави връзка, която позволява на електрическия заряд да преминава през кабелите. Помислете за H2 като завъртане на ключ (натрий, калий помпа), което от своя страна изпраща съобщения (електроенергия) по-нататъка по нервният път (жицата)
H2 не само прещраква ключа, но колкото повече Н2 има, толкова е по-голям волтажа (напрежението), с други думи по-бързо и по- лесно съобщението се предава по нерва. Колкото по-малко има H2, толкова съобщението е по-бавно.
В този смисъл съобщения от нерв до нерв протичат до тогава, докато Н2 се произвеждат или рециркулират в нервните влакна до изпращане на ново съобщение. Когато H2 са изчерпани, получените съобщения са по-слаби, докато накрая просто волтажа е съвсем недостатъчен в края на нервния път (жицата), за да се превърти ключа за следващия нерв. На този етап съобщението от нерв на нерв се прекратява, докато се произведът повече Н2 и след това съобщения по нервните могат да се изпращат отново. Това обяснява защо пациентите с МС, за да направят повтарящи се неща, като например многократно докосване на пръстите си, по-лесно и по-бързо го правят в началото, но след няколко повторения, тези движения са по-бавни и по-трудни за изпълнение, докато накрая те не могат да изпълнят това въобще. След изчакване за кратък период от време, те могат да направят това отново след като са набавили Н2.

Стресът и MS вървят ръка за ръка, както всеки страдалец от MS ще ви каже. Документиран е фактът, че стресът предизвиква обостряне на симптомите на МС. Изследванията показват, че стресът блокира химикал, който е необходим, за производството на H2. При нормални функции, блокирането е само временно и всъщност причинява освобождаване на кортизол, който на свой ред повишава химическата реакция за производството на Н2 до 3 пъти повече (което означава, колкото повече кортизол е освободен, толково повече Н2 ще се произведът) Така че в крайна сметка, стресът е трябвало да увеличи производството и дейността на H2.

В началото на болестта е нормално нивото на кортизола да бъде повишено, и това е в резултат на по-малко увредената дейност на химическото вещество, което е необходимо за производството на H2. (Не забравяйте, намалената активност на този химикал, води до увеличаване отделянето на кортизол)

Повишеното производството на кортизол, кара химическото вещество да работи по-усилено и да произвежда повече H2. Това увеличено производството на H2 може да доведе до ремисия или намаляване на симптомите. За съжаление обаче, химикалите се изчерпват с течение на времето, по-малко H2 се произвеждат и възможността за инвалидация се увеличава.

Освен това, продължаващото намаление на този химикал задейства надбъбречната жлеза да произвежда повече кортизол, докато накрая угасне. Надбъбречната жлеза често угасва очевидно, когато има допълнителнителен стрес. Този добавен стрес , като вирусна инфекция, емоционален стрес, раждане на дете и т.н. се превръща в слама, която счупва гърба на камилата ". Надбъбречната жлеза просто не може да издържи повече и H2 производството дори става по-ниско. Много пациенти с МС могат да си спомнят конкретен инцидент на стрес, като например заболяване, или други инциденти, които изглежда са началото на прогресията на болестта и симптомите. Отново, това е "слама, която счупи гърба на камилата".

Способността на кортизола да увеличи производството на H2 е само временна. При нормално функциониране, кортизола има за цел единствено да “смаже” двигателя (химикала), той не е предназначен да го стартира. Това е аналогично на стартера на двигателя. Стартерът (кортизола), запалва двигателя (химикала ) и след това двигателят се движи от самосебе си (производство на H2) и освобождаването на кортизол намалява. Сега двигателят ще работи, ако е в достатъчно добро състояние и получава достатъчно газ. Ако двигателят не може да работи от самосебе си, стартерът не може да поддържа работата на двигателя. Стартерът (кортизола) има за цел единствено да стартира двигателя (химикала), а не да го поддържа да работи (да произвежда H2).Това може да обясни защо лечението с кортикостероиди може да доведе до почти незабавно намаляване на симптомите по време на криза, но този ефект е нетраен. Стероидите действат по същият начин като кортизола (стартера), и те тласкат стартера (кортизола), да задвижват двигателя (да се активира химикала, нужен за производството на H2). Но не забравяйте, кортизол или стероиди не могат да проддържат двигателя да работи. За съжаление, тъй като двигателят (химикала) е в лошо състояние, дори голям о количество стероиди не би могло да го накара да произведе повече H2. По този начин се вижда, че стероидното лечението губи силата си в намаляване на симптомите при прогресиране на МС.
H2 регулира имунната система. Увеличаването на H2 и произтичащото от това цикличен АМФ, стимулират имунната система и особено Т и В-клетките. Изследванията показват, че нивото на H2 контролира активността на рецепторите на тези клетки и че нивото на H2 е намаляло по време на криза или хронична прогресия на МС. Проучването показва също така, че пациентите с МС са с необичайно нисък брой T-клетки по време на криза. Това противоречи на теорията, че имунната система, по-специално Т-клетките, са хиперактивни и атакуват миелина. Напротив, имунната система става потисната при MS, поради ниските нива на H2 и цикличен AMP.

H2 увеличава производството на стомашен сок и храносмилателните ензими. Пациентите с МС имат ниско ниво на стомашен сок и храносмилателни ензими. Ето защо, много пациенти с МС се оплакват от затруднено храносмилане на месо, защото тези хранителни продукти изискват храносмилателни ензими пепсин и гастрин. Намалената стомашна киселина, поради намалелият H2 причинява свиване и отпускане (сфинктер) между стомаха и хранопровода,. Това позволява на храната и стомашната киселина да се връща нагоре в хранопровода и да причинява киселини и сърцебиене.Това се нарича езофагеален рефлукс, което често се среща при пациенти с МС. Намаленото производство на храносмилателни ензими, произтичащо от неадекватното количество на H2, причинява амино киселинна недостатъчност и други хранителни дисбаланси, защото храната просто не може да бъде обработена добре, за да се извлекът необходимите нутрити от нея. Аминокиселините се получават от белтъчините които ядем, и един от тези аминокиселини е хистидина, който е необходим, за да се направи хистамин, както споменах по-рано. Намалената стомашна киселина и храносмилателни ензими, поради намалелият H2, допринася за запек, което всички пациенти с МС го имат.Производството на Н2 е нарушено при пациенти с МС.
Неадекватно производство на H2 води до затруднено изпращане на съобщения между нервите, топлина непоносимост, миелин самоунищожение, умора, депресия, лошо чувство за благосъстояние, проблеми с храносмилането, подтискане на имунната система, и неспособността да се толерира стреса.

МС пациентите изпитват всички тези симптоми, които единственно са зависими от наличието на H2.

Така че, сега логичният въпрос е, какво причинява производството на H2 да бъде нарушено? Ровейки се в повече научни изследвания, аз открих много фактори, които могат да възпрепятстват производството H2. Наличието на тези фактори увеличават риска от развитие на МС. Колкото повече рискови фактори, толкова по-голям е шанса за развитие на МС. Не е само един специфичен рисков фактор, който да предизвика MS, защото много от тези рискови фактори са налице в други хора, които не развиват MS. То е като пушенето. Не може да се каже, че пушенето причинява рак, защото има много хора, които пушат, но никога не развиват рак, но пушенето увеличава риска от развитие на рак при някои лица, защото техният генетичен строеж може да бъде по-рисков, отколкото при други хора. Химикалът, който е отговорен за производството на H2 е уязвим и може да да бъде деактивиран от много фактори. На първо място, инструкции за това, колко от този химикал трябва да бъде произведен са кодирани в Х-хромозомата, която може да отчита всички недостатъци в производството на този химикал, за да бъде повече при жените отколкото при мъжете, защото жените имат две Х-хромозоми, а мъжете имат една Х и една Y хромозома. На следващо място, тези производствени инструкции за този химикал се очаква да бъдат пуснати в действие по време на юношеството (това се нарича задействането на генната експресия).

По време на юношество, присъстват повече фактори, които могат да повлияват на производството на този химикал, което от своя страна може да повлияе на количеството химическо вещество, произвеждано от този момент нататък.
Това може да доведе до производството на химикала да бъде по-малко от оптималното за останалата част от живота. Това също може да обясни, защо научните изследвания за MS показват, че когато човек се премести да живее на друго място по време на юношество ,това действа като рисков фактор за по-късно развитие на МС. Факторите, които могат да играят поразия с производството на този химикал са инфекции, стрес, липидна пероксидация, токсини, дефицит на меда и цинка, дефицитни нива в производството на мелатонин, високите нива на естроген, индоевропейската раса, и женският пол. Всеки от тези фактори ще бъде обсъден по-долу.

Преди всичко, женският фактор като риск фактор е бил обсъждан. При Европейската раса този рисков фактор е по-голям. При тази раса кожата е по-светла и за това гените са вече инструктирани да произвеждат по-малко от този химикал. Този химикал, който произвежда Н2, също е въвлечен и в производството на меланин (пигментация на кожата) Хората с по-тъмна кожа имат по-голяма активност на този химикал. Хората с по-светла кожа имат по-ниска активност, поради това, че
се произвежда по-малко количество меланин.

Това обяснява защо MS е по-широко разпространена при хора от Европейската раса, отколкото при черни или азиатци, защото при белите хора производството на този химикал е по-малко, така че присъствието на повече рискови фактори са на лице, който могат да инхибират дейността на химикала.
В предишната дискусия бях споменала, че H2 стимулира производството на мелатонин. Така че, ако производството на химикала, който произвежда H2 е вече генетично намален при жените и бялата раса,
след това по-малко мелатонин може да бъде произведен при тези лица и присъствието на всеки възпрепятстващ фактор за дейността на този химикал, значително ще намалява производството на мелатонин.
Друг начин за тялото да се снабди с мелатонин е от преките ултравиолетови лъчи, облъчващи ретината на окото.

По този начин производството на мелатонин се покачва, колкото сме по-близо до екватора. Мелатонинът е мощен антиоксидант за организма. Той намалява потенциалното увреждане на клетките от токсини и липидна пероксидация. Също така не забравяйте предишната дискусия, че мелатонинът помага за поддържането на кръвно-мозъчната бариера, помага за охлаждане на тялото от топлината, помага да се даде сигнал на мускулите да се движат, преработва наситени мазнини, безопасно преработва ненаситени мазнини и помага на тялото да отиде в етап на REM съня, при който тялото се саморемонтира. За да го обобщим, колкото повече мелатонин се произвежда, толкова по-малко стрес има за тялото. Както беше обсъдено по-рано, стресът блокира химическата дейност, която произвежда H2, така че ако по-малко мелатонин се произвежда, толкова повече стрес се натрупва в тялото. Химичното вещество, което произвежда H2 е възпрепятствано, което води до недостатъчно производство на H2. А това обяснява защо MS е по-разпространена в северните, а не в южните ширини на света, които са по-далече от преките лъчи на слънцето, което от своя страна намалява производството на мелатонин, който в крайна сметка намалява H2 производството.
Недостатъчнотопроизводство на мелатонин също може да наруши абсорбцията на цинк. Ниските нива на цинк подтискат имунната система и това може да увеличи податливостта към инфекции. Освен това, ниските нива на цинка увеличават пероксидация на липидите, който разрушават клетките, особено нервните клетки и олигодендроцитите (миелин произвеждащите клетки в главния и гръбначния мозък). Липидната пероксидация подтиска активността на химикала, нужен да се произвежда H2 до 60%. Пациентите с МС имат ниски нива на цинк в кръвта и особено ниски при застаряване.
Ниските нива на мед също подтискат производството на химичното вещество, което произвежда H2, защото самото химично вещество съдържа мед.
Пациентите с МС имат ниски нива на мед, особено когато те са по-млади. Съотношението мед - цинк в организма е много важно. Когато МС пациента е по-млад,и има ниски нива на мед, това предизвиква намалено производство на химичното вещество, което прави H2.

Ако намалява химикалът, който произвежда Н2, тогава намалява и производството на мелатонин. Ниските нива на мелатонин водят до по-малка абсорбция на цинк, а това води до по-ниски нива на цинка в кръвта, когато пациента остарява или болестта прогресира. Това води и до по-голяма липидна пероксидация, която от своя страна инхибира производството на H2, което пък води до влошаване на симптомите на МС и прогресията на заболяването. Виждате ли как тялото попада в низходящо спираловидно състояние, което води до прогресия на заболяването на МС и влошаване на симптомите.

Защо появата на MS се увеличава при мъжете и защо толкова бързо се увеличава при населението в САЩ (средно 200 нови случаи на МС се диагностицират на седмица в САЩ). Може би това се дължи на диета с високи количества на въглехидрати и полиненаситени мазнини, като маргарин, растителни масла, и т.н. и тенденцията към намаляване консумацията на наситени мазнини като масло и мазнини в червеното месо.

Приемането на голямо количество въглехидрати в организма, води до излишно количество, което се съхранява под формата на триглицериди, които са просто празни мастни молекули. Тези триглицериди карат тялото да произвежда повече естроген. Има научни изследвания които са установили, че по-голяма част от населението е с висок естроген. (естрогена увеличава риска от рак и раковите заболявания са се увеличили). Естрогенът инхибира химикалът, който произвежда H2 в хипоталамуса (твърдият диск на мозъка). Не е учудващо, че, високата консумация на въглехидрати в САЩ, предизвиква по-голямо производство на естроген, съчетано с висока консумация на полиненаситени мазнини, които причиняват липидната пероксидация, което значително ще потиска производството на H2, а това допринася значително за повишаване случайте на MS в САЩ и на мъжката част от населението?

По този начин, много рискови фактори могат да доведът до намаляване производството на ключовете H2 в тялото. Тези рискови фактори обясняват тенденциите, наблюдавани при възникване на МС, като например: тя е по-разпространена при хора от европейската раса, засяга повече жени, отколкото мъже,( но съотношението се променя,) по-разпространена е в области, по-далеч от екватора, и къде се е намирал субекта по време на юношество, могат да увеличат риска от развитие на болестта.

H2 хипотезата също така обяснява защо имунопотискащите терапии са били неуспешни за лечение на симптомите, и неуспешни в крайна сметка да променят хода на болестта.
Дора Григорова

МнениеПуснато на: Сря Апр 24, 2013 12:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей Katusha57,

Радвам се да се запозная с Вас!
Нова съм във форума!Регистрирах се, защото ме заинтригува статията ти за хистамина!Сина ми е с това заболяване и се интересуваме от всякакви алтернативни начини на лечение. По-точно ме интересуват лепенките Прокарин и извършването на кръвен тест.Ако ти е възможно да ми напишеш малко повече инфо за начина, по който се извършва изследването!
Научих за тези лепенки още преди две години, но не успяхме да си ги доставим.
Сега правим опити да получим лепенките от Канада, но не знаем дали трябва преди това да направим кръвен тест?
Радвам се, че има хора като вас, които споделят нови начини на лечение и помагат на хората!
Предварително благодаря!
Върнете се в началото
Katusha57

МнениеПуснато на: Съб Юли 06, 2013 9:19 pm    Заглавие: Резултат от Прокарина Отговорете с цитат

Здравейте,

Отдавна трябваше да напиша резултата от прокарина, за което много се извинявам. Получавам много запитвания в лични съобщения за това, как да се снабдят хората с него.
За голямо съжаление, Прокаринът НЕ ми помогна.
Изглежда инжекцийте с Аденозин Монофосфат (АМР), който дава енергия на митохондрийте е помогнал на тази жена.
От последните ми изследвания става ясно, че хистаминът ми все още е на много ниско ниво.
Heaven

МнениеПуснато на: Вто Юни 21, 2016 8:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Хистаминът има една много съществена задача като регулатор, който компенсира недостига на вода в организма. Работата му е рационално да разпредели водата из тялото, когато има дефицит на такава.

Когато не се приема достатъчно вода или въобще не се приема е нужен хистамин, но ако водните нива са нормални хистамина бива естествено редуциран. Хроничната дехидратация е причина да бъде нарушена работата на така важната отделителна система, докато при пресищане с хистамин се появяват дихателни смущения - тогава тялото има нужда от вода и сол.

Най-естественият начин да снабдите тялото с хистамин е да пиете сок от изтискани портокали, което изисква и да се пие поне същото количество вода след това.

Специално за МС осъзнах, че е нужен пълен детокс на тялото, понеже се открива наличие на токсични метали в мозъка - живак, алуминий, олово, арсен и тн.
Понеже заболяването при мен стартира след поставяне на задължителна ваксина против тетанус. Постепенно започнах да губя сили, поради тежка физическа работа.
Познавам и човек, който е бил електротехник преди да заболее и да се влоши, което също ме навежда на мисълта, че се е надишал на вредни изпарения съдържащи живак
Действието на тези метали директно се отразява на киселинността в стомаха и червата, което провокира и прекомерното размножаване на Кандида Албиканс.

Ако консумирате и продукти с неразграден глутен се получава синдром на пропускливите черва, което прави част от токсините в червата да проникват в кръвния поток. Глутеновата непоносимост е силно характерна за всички неврологични заболявания и има ясно изразена алергична реакция. Другият такъв чревен смутител е казеинът в прясното мляко.

Средата ни на живот е качествено влошена - въздух, вода, храна, ваксини, и като добавим ежедневен стрес и дехидратация се появява проблем, или се задълбочава.

Стомашночревните проблеми се разрешават чрез употреба на антибактериални препарати, особено препоръчвам алое на кристали, като периодично се редуват с прием на пробиотици или направо синбиотици, които са по-ефективен вариант

Има отзиви на хора, които свидетелстват, че след редовно пиене на сок от кориандър и хлорела са успяли да се изчистят от вредните метали и така завинаги са забравили какво е това МС. Трябва само да се има предвид, че и двете съдържат високи нива на желязо, което може да предизвика констипация или стремглаво отслабване.

Не пропускайте приема на всички витамини от група В, D3 при нередовно неизлагане на слънце, както непременно и Магнезий.

Тялото винаги има способността да се самовъзстановява, а когато това не се случва е съвсем логично да се замислим, че присъства постоянен дразнител, който възпрепятства този оздравителен процес.

Обърнете внимание и на нивото на половия хормон Тестостерон, съответно Естроген.

Надявам се съм бил поне малко полезен за някого.
Върнете се в началото
kane701

МнениеПуснато на: Чет Ное 03, 2016 4:21 pm    Заглавие: Re: Хистамин- висши функции в мозъка и целият организъм Отговорете с цитат

Здравей Katusha 57, приятно ми е да се запознаем. Аз също съм майка на син с МС. Той живее и учи във Франция. Там се случи и тази коварна болест, а аз съм само един страничен наблюдател - немога да му помогна с нищо. Знам че е на лечение с Таксифеда, но днес ми съобщи че нивата му на лимфоцитите са много ниски. Виждам че си доста навътре в темата - за което те поздравявам . Наистина ако сам човек не дерзае - няма кой да му помогне! Та въпросът ми е по какъв начин може да се повишат тези лимфоцити и трябва ли да се разглеждат нивата на цинк и мед поотделно или да се гледа общо като на лимфоцити? Благодаря за вниманието.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Други методи на лечение Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети