МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Стволовите клетки: нова надежда

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Как се лекува МС по света
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Христо Балабанов

Местожителство: София, ул."Петър Делян" 28

МнениеПуснато на: Нед Дек 12, 2004 1:00 pm    Заглавие: Стволовите клетки: нова надежда Отговорете с цитат

Приятели, ето едно съобщение намерено на страноиците на www.lechitel.com
Техниката е все още далеч от клинично прилагане, но ранни тестове в експериментални условия на мишки са показали окуражаващи резултати. Ако резултатите се потвърдят, новият метод ще помогне на милиони хора по света страдащи от Множествена склероза.

Множествена склероза е хронично заболяване на нервната система, при което се атакува миелина, който изгражда обвивките на аксоните. Пациентите с множествена склероза могат да преживяват мускулна слабост, нарушения на зрението, равновесието и други. в най – тежки случаи се обездвижват.
В новото изследване са използвани стволови клетки за компенсиране увредите при Множествена склероза. Стволовите клетки били взети от нервни тъкани на възрастни, наречени неврални стволови клетки.

Италианските специалисти се фокусирали върху неврални стволови клетки, тъй като те можели потенциално да заместят функцията на увредените неврони.
Невралните стволови клетки могат да дадат начало на верижна реакция, за производство на миелин, обясняват учените.
Те инжектирали неврални стволови клетки във възрастни мишки със заболяване подобно на Множествена склероза. Инжектираните стволови клетки били проследявани на Ядрено Магнитен Резонанс в продължение на тридесет дни.
Стволовите клетки не губели време и само ден след инжектирането, се позиционирали близо до засегнатите мозъчни зони. Когато продукцията на миелин започнела, симптомите на болестта при експерименталните животни се подобрявали.
Мишките, на които били инжектирани стволови клетки показали почти пълно възстановяване от болестта. Останалите животни преживяли пълно развитие на симптомите на болестта.

Предстои още много работа преди този метод да бъде приложен при хора, подчертават учените, но те се надяват на успех, въпреки че все още не са наясно относно възможните странични ефекти от такова лечение.
Резултатите от проучването са представени в Чикаго пред годишен конгрес на Обществото по радиология на Северна Америка, съобщава ВВС.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
petio

Местожителство: Червен бряг

МнениеПуснато на: Нед Дек 12, 2004 5:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Много добре звучи, но ... блаженни са вярващите...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Христо Балабанов

МнениеПуснато на: Нед Дек 12, 2004 6:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Петьо, човек без надежда не е човек....
petio

МнениеПуснато на: Нед Дек 12, 2004 7:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз не го казвам в лош смисъл. Една, дори мога да кажа любима фраза ми е: Очаквай и се надявай!
Така завършва "Граф Монте Кристо".
Това и правя, но все пак сме в Бг и годината е 2004. Все пак има надежда, защото това лекарство ще е скъпо, а именно те са хит и винаги ще бъдат хит.
Все пак:
Очаквай и се надявай!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Христо Балабанов

МнениеПуснато на: Нед Дек 12, 2004 7:28 pm    Заглавие: Дуплика на Петьо Отговорете с цитат

Петьо, и аз не искам да кажа нещо лошо. Имай предвид и следното: 1. Интерфероните са също безумно скъпи над 2000лв/месец. Подходящите лица ги получаваха и над 2 г. БЕЗПЛАТНО! 1995 Г. Аз платих 12000 марки мои/семейни пари. А как ги внесох, беше одисея...
2. А че сме в България, не е чак толкова лошо за лечението ни, защото съм се срещал с болни от Англия, Германия там не получавт безплатно това лечение. Това го казвам, защото е истина!!!! Е имаме много трески за дялкане, но като махнеш лошото остава хубавото!
petio

МнениеПуснато на: Нед Дек 12, 2004 7:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Знам колко струват, дори съм на опашката от м.септември и очаквам февруари, март да ми дойде реда. Аз не се оплаквам от нищо, просто казвам какви са реалностите според мен. Аз съм един доволен (извинявай dovolen Laughing ) и щастлив млад българин въпреки разните му болести! Razz
Върнете се в началото
Fobos

Местожителство: Перник

МнениеПуснато на: Чет Яну 13, 2005 10:42 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Експериментите на италианските учени показват наистина добри резултати. Това не бива да се омаловажава. Въпреки, че според мен ще минат много години, докато има нещо ефективно.
Освен, че дават надежда на болните, тези опити се надявам да помогнат за лекуване на болестта докато е в начален стадий. Още е много рано да се правят изводи обаче...
Но пък както цитира petio: "Очаквай и се надявай!" Smile
Върнете се в началото
dovolenn

Местожителство: София - Люлин 1

МнениеПуснато на: Чет Юли 01, 2010 12:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Лечение на множествена склероза чреза стволови клетки
Сн.: DoctorOnline.bg
Лечение на множествена склероза чреза стволови клетки
DoctorOnline - 01 Юли 12:36
Българският невролог д-р Борис Минев от Калифорнийския университет, заедно с екип свои колеги, е открил революционен начин за лечение на множествена склероза - чрез стволови клетки от мастна тъкан, съобщи БТА.

Минев и екипът му открили, че инжекция от собствени стволови клетки от мастна тъкан стимулира производството на веществото миелин, което съставя обвивката на нервите. Множествената склероза е резултат именно от разрушаването на тази миелинова обвивка.

“Нито едно от сега достъпните лечения не потиска атаката на имунната система срещу нервната система, нито стимулира регенерацията на увредената тъкан. Доказахме, че стволовите клетки от мастна тъкан могат да запълнят тази празнина”, обяснява Минев.

Учените направили експеримент с трима пациенти. Единият през трите години преди лечебната процедура е имал над 600 пристъпа, а след инжекцията не е получил нито един, вече цяла година. Друг пациент дори подкарал колело едва 10 дни след лечението.

http://novini.dir.bg/news.php?id=6653958
Върнете се в началото
popo_roro

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юли 01, 2010 12:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

600 пристъпа?!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dovolenn

МнениеПуснато на: Чет Юли 01, 2010 12:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

popo_roro написа:
600 пристъпа?!

И мен ме учуди, но аз само съм го копирал, за това съм дал и линка Very Happy
Върнете се в началото
veihaivei

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юли 01, 2010 7:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За третият пациент нищо не е казано, което статистически е повече от значимо, за да бъде премълчано.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
dovolenn

МнениеПуснато на: Сря Сеп 29, 2010 12:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

over 'pointless' MS treatment

A doctor who convinced patients to spend thousands of pounds on his bogus alternative treatments has been struck off the medical register.

A hearing at the General Medical Council ruled that Dr Robert Trossel exploited vulnerable patients who were desperately looking for relief from their... Multiple Sclerosis.

Many had raised thousands of pounds to travel for the treatment at Dr Trossel's clinic in Rotterdam.The 56-year-old had claimed that his unproven stem cell therapy might relieve their symptoms but, instead of using cells from human umbilical cords, he used cells from a cow on four of his patients.

Alarmingly, this was a practice only ever tested on other animals... [Read More] - http://www.msrc.co.uk/index.cfm/fuseaction/show/pageid/2479Вижте повече
Върнете се в началото
diidii

МнениеПуснато на: Чет Сеп 26, 2013 11:41 am    Заглавие: отново за стволовите клетки Отговорете с цитат

Днес се "порових" и открих тази статия
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=bg&prev=/search%3Fq%3Dmultiple%2Bsclerosis%2Bstem%2Bcell%2Bnews%26start%3D20%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:bg:official%26biw%3D1280%26bih%3D836&rurl=translate.google.bg&sl=en&u=http://www.msdiscovery.org/news/new_findings/7546-stem-cells-enhanced-generate-myelin-producing-cells&usg=ALkJrhheRvmHLvAoNB5Pzwm_NNBmvpUepg
Синът ми почти всеки ден ме пита дали има нещо ново в мс обществото.
И аз искам да видя нещо обещаващо , но ...
Върнете се в началото
Pesho

МнениеПуснато на: Нед Авг 07, 2016 10:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ново от Израел: http://www.jpost.com/Jerusalem-Report/Opening-a-door-to-regenerative-medicine-459639
Тук няма химиотерапия, но трябва да се види според мен колко е траен ефекта. Но за сметка на това е подействало при първична форма, което само по себе си е огромен напредък.
Върнете се в началото
Alessa1

МнениеПуснато на: Сря Окт 19, 2016 5:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте, приятели- никой не е писал много отдавна и това ме тревожи, а съм нова МС надежда..хайде кажете някъде нещо Sad
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Как се лекува МС по света Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети