МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Сънливост
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> МС - симптоматика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
leno

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Нед Май 25, 2008 4:06 pm    Заглавие: Сънливост Отговорете с цитат

искам да споделя за характерната при мен сънливост!то не е точно сънливост а по скоро е може би нещо подобно и води до разсеяност и отпуснатост!гаден симпом защото понякога ми пречи да се концентрирам и правилно ми правят забележка понякога че съм отнесен Very Happy това харектерен симпом ли е на МС?наистина приемането на ПРОВИГИЛ ми дава така желаната свежест но се чудя може ли да се приема често това лекарство?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sisi_m

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Май 25, 2008 11:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

О, това със сънливостта ми е до болка познато. При мен обаче сънливостта е през деня (докато съм на работа се мобилизирам, но ми коства доста усилия). А пък вечер се ободрявам и тогава съм в най-добра кондиция и обикновено върша домакинските си задължения. Затова и си лягам доста късно, въпреки че не е хубаво. Но най-странното е, че диагнозата я имам от 2 години, а сънливостта - откакто се помня. Дори в училище ми се е случвало да заспивам в първите часове (рано сутрин).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мария

Местожителство: Благоевград

МнениеПуснато на: Пон Май 26, 2008 3:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Търсите "под вола теле"
leno

МнениеПуснато на: Пон Май 26, 2008 8:08 pm    Заглавие: не мисля! Отговорете с цитат

добре явно не се изрезявам точно!разсеян съм със сигурност и с постоянно чувство че не съм се наспал!ама то като се замисля това си е и симптом на заболяването абе с две думи ме прави шматка Very Happy друго характерно е гледането в точка!това е голям проблем с жените Very Happy постоянно чувам:"ама ти не ме слушаааааш"ето за тая липса на свежест имах предвид
Върнете се в началото
sisi_m

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Май 27, 2008 10:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

leno, много точно го описваш! Чувствам се по същия начин - явно е симптом!!! :D
Върнете се в началото
beni

МнениеПуснато на: Чет Май 29, 2008 10:18 am    Заглавие: Отговорете с цитат

И не само вие. Чувствам се разконцентрирана почти през цялото време (като че ли отсъствам вътрешно). Разликата е само в степента. Страшно става като се уморя повече. Тогава дори не фокусирам и хората започват да ме гледат странно. Сигурно изглеждам добре надрусана. А аз се опитвам да не загубя правата линия докато ходя. Възстановяването е бавно и с много сън. Преди няколко години имах цял период от около месец, когато всеки свободен миг прекарвах в сън. Просто не можех да стоя будна. Май това е била първата ми криза.
Върнете се в началото
leno

МнениеПуснато на: Чет Май 29, 2008 3:03 pm    Заглавие: сън! Отговорете с цитат

точно описано Бени Exclamation това са все симптоми на МС които ни правят трудни за възпиемане от астаналите!винаги и аз следвам мислена права линия и тя ми е най-важната!нищо друго не ме разсейва и това е странно за околните но това е!когато аз бях добре и то много никак ама никак не разбирах момче от моя клас който изглеждаше като зомби!върви си и само това!впоседствие ми каза че е имал операция на мозъка и затова но пак не ми стана много ясно!тогава буквално хващах мухите във въздуха, но сега го разбирам напълно и още повече Very Happy да си жив и здрав Живко!!!имало и така, и така Very Happy одеве например съм заспал за 30 мин и вече втори час не мога да се разсъня Very Happy като пребит съм!
Върнете се в началото
Мария

Местожителство: Благоевград

МнениеПуснато на: Съб Май 31, 2008 1:14 pm    Заглавие: не мисля Отговорете с цитат

Според мен това не е характерен симптом на МС.Умора - да ,но сънливост - не мисля,дори напротив.....а разсеяността - също не.
vania

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Съб Май 31, 2008 1:47 pm    Заглавие: сън Отговорете с цитат

Здравей, Мария,
Сънливостта и разсеяността може и да не са характерен сиптом при МС, но се срещат при голяма част от болните.
Описано е в специализираната литература.
Често нуждата за сън настъпва внезапно, при мен това става в късните часове следобяд, ако не поспя поне 30 -40 мин, ставам още по- разсеяна и уморена. Усилва се и залитането и липсата на координация, особено в ръцете.
Това не ми пречи пък от друга страна да страдам от безсъние, незвисимо дали съм спала след обяд или не.

Друга работа, е че хора, които нямат МС , понякога споделят подобни проблеми Smile
Върнете се в началото
beni

МнениеПуснато на: Пон Юни 02, 2008 4:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не знам дали "разсеяност" е най-точната дума и може би от там идва объркването дали е симптом. Не говорим за разсеяност като липса на внимание, да си мислиш за нещо друго. Според мен е по-скоро разконцентрираност, неспособност(дори с усилие) да се съсредоточиш върху това, което вършиш. При мен се появява като следствие от умората. Самата умора много често настъпва внезапно, сякаш ми спират тока. Даже думата умора не е точна. Това е някакво итзощение, организма няма никакъв енергиен запас и спира да функционира. В такива моменти ми помага "сарженор", но най-доброто средство е съня. Симптомите при всеки са много индивидуални, но аз съм сигурна, че тази разсеяност или както и да я наречем е част от протичането на мс.
Върнете се в началото
веселин христов

Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Съб Юни 06, 2009 2:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

непрекъснато ми се спи. даже когато стоя на стола.в работата заспивах. работех в магазин за ел. материяли и когато нямаше клиенти заспивах на масата . вечно съм изморен.
Върнете се в началото
Rummi

Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Пон Юни 08, 2009 7:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз се чувствам като вас ,но като се замисля май повечето ми приятелки се оплакват от умора,разсеяност и разконцентрираност Smile ,а само аз съм с МС . Забелязала съм,че в неделя съм най отпусната и размазана и затова мразя почивните дни.През седмицата като ставам рано за работа съм жизнена,а в неделя като се събудя в 10 часа ми трябват две силни кафета,докато се освестя и цял ден съм скапана.И напоследък като шофирам правя разни изцепки и го свързвам с жегата,но май една от причините е МС.Не намирам обяснение на някои свои действия,сякаш някой друг мисли вместо мен.Например да спирам редовно на зелен светофар Rolling Eyes После си задавам въпроса ,защо съм го направила и не мога да си отговоря
Върнете се в началото
stanka61

Местожителство: гр.Добрич

МнениеПуснато на: Вто Юни 09, 2009 10:06 am    Заглавие: сънливогт Отговорете с цитат

и аз забелязвам,че в последно време съм станала по-сънлива.Ама това не е проблем от който трябва да се плашите.Понеже телевизора в спалнята е на стената и гледам легнала,неусетно заспивам и като се събудя виждам,че половината от предаването е минало.Организма си иака своето.Имал е нужда от сън и си го е взел.Когато сте на работа и усетите умора,направете си почивка.Ако има възможност сложете една глава за 15 мин.Мисля,че работодателят,ако ви знае заболяването ще ви разбере.Не се страхувайте от съкращение.Той има полза да държи инвалиди на работа.Успех.
Върнете се в началото
Rummi

Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Вто Юни 09, 2009 1:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ни мисля,че работодателят или колегите трябва да знаят.Моят знае,защото ми е съпруг.Ако се наложи да сменя работата,не бих уведомила никого за заболяването си.Хората са толкова невежи,че като чуят диагнозата ще ме отпишат.Дори и с мъжът ми рядко говоря за болеста
Върнете се в началото
stanka61

Местожителство: гр.Добрич

МнениеПуснато на: Сря Юни 10, 2009 8:49 am    Заглавие: сънливост Отговорете с цитат

Здравей Руми,естествено всеки си решава сам как да постъпи.Дано нямаш скоро проблеми с болестта,но в един момент ще стане видно.Аз от 15 години работех с нея и никога не съм крила.Въпроса е,да обясняваш на хората,че имаш само физичвески проблеми,но не и интелектуални с тази болест.Всички са ме приемали и дори са се възхищавали на духа ми.За съжаление от 1 юни вече не съм на работа,защото от ТЕЛК ми дадоха придружител.Искрено ти желая по-дълго време да си здрава.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> МС - симптоматика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети