МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
Тизанидин и баклофен практика
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Симптоматични медикаменти и други лекарства
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ivan

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Съб Юли 25, 2009 1:47 pm    Заглавие: Тизанидин и баклофен практика Отговорете с цитат

Преди време пуснах ето тук http://www.msobshtestvo.org/forums/viewtopic.php?t=779 първата темичка за тизанидин това е новият миорелаксант, който е в новия списък 100% се реимбурсира от касата.

Та аз го ползвах 4 месеца ето впечатленията ми
Лекарството е по-силно от баклофен и мидокалм - сравнявам тизанидин 2 мг с баклофен 10 и мидокалм 150. Действието е най-добро между 1-ви и четвърти час от приема, след 4 тия се схващаш и то бързо и силно. Голяма грешка е да си разпределяш дозите според храната, разпределяйте според времето. пробвах 3х2 както и 3х4, най-адекватното за мен беше два пъти по 2 мг и един 4 - големият вечерта. Когато денят ми е по-дълъг, а това е често отивам на 3х2 плюс четворка вечерта. Тизанидин е силен, но не го вземайте ако ви предстои да се натоварите - да отидете до някъде, защото с отпускането ви взима и силите, може да ви се придреме и прочие. хубаво е в комбинация със някой стимулант през деня - витамин, добавка или нещо такова. Та ползвах го 4 месеца и после се посъветвах с невролог, в моя случай Кметска. Някъде след 3-тия месец отпускането не е същото, а по-слабо. Това по обяснението и на Кметска, а и на това което съм чел е в резултат на притъпяването на реакцията на рецепторите към някои от съставките на лекарството. случва се с повечето медикаменти. Та, на третия месец се ппрепоръчва ротация - оптималният вариант, поне за мен е баклофен. Първият ден от смяната е труден, не се учудвайта ако се чувствате като робокоп, но после всичко се оправя. Всичко което съм написал по-горе обаче трябва да се консултира с невролог, всеки случай е различен. Тизанидин не е много познат. потърсете го в големи централни аптеки. малко пациенти го използват, малко лекари предписват. Дори в централни софийски го няма, но поръчването не е проблем. Ако го заявите - го имате за 24 часа в софия и 2-3 дни в провинцията. Важно е да уверите аптеката че ще го вземете със сигурност. лекарството е безплатно за вас, ама ако не го вземете аптеката трябва да го плати.
lucho

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Юли 25, 2009 4:59 pm    Заглавие: Re: Тизанидин и баклофен практика Отговорете с цитат

Проблемите идват и от това, че хем не трябва да се вглъбяваме в себе си, хем трябва мнооого внимателно да си наблюдаваме реакциите, защото все пак само диагнозата ни е еднаква. Казвам това, защото по препоръка на един невролог от Варна, тизанидин пиех около година някъде в периода `99-2001г. - не помня точно кога беше, но не намирах разлика от приема ми на мидокалм преди това. Или разликите са били толкова малки, че не съм могъл да ги усетя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivan

МнениеПуснато на: Нед Юли 26, 2009 11:42 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, колосална разлика няма как да се усети. На някои хора не им понася мидокалма, на други баклофена, но идеята на ротацията е друга. Разлика има при продължителен период над 3 мес. - просто както казах рецепторите се "уморяват" към част от съставките на лекарството. Затова сменяш и им даваш почивка примерно три месеца. Е няма да литнеш и аз не съм литнал. Въпросът не е в това, а максимално да се щадиш откъм отровите в лекарствата. Казано по-просто ротацията на миорелаксантите е един вид рехабилитация за рецепторитети между две натоварвания. Тъпо го казах, ама в момента пиша с 1 грам кортизон и интелекта ми се е овъртел отвсякъде
Boryana

МнениеПуснато на: Нед Сеп 20, 2009 12:31 pm    Заглавие: Re: Тизанидин и баклофен практика Отговорете с цитат

Сподели, моля как правиш прехода тизанидин - баклофен! Баклофен - тизанидин дали е възможен? Баклофена не ми върши работа. Пия по 40мг/ден. Надявам се с тизанидин да е по-добре.
Върнете се в началото
ivan

МнениеПуснато на: Пон Сеп 21, 2009 10:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В прехода ги редувам. 15 баклофен, 2мг тизанидин, 10 баклофен и вечер 2 или 4 тизанидин. Два или три дни. Доста дървен се усещаш честно казано. и после 2-2-4 тизанидин или ако ти е по-дълъг 2-2-2-4. Ако си съвсем скована вземи 4 мг. сутринта. Имай предвид обаче, че тизанидина удря по-здраво от баклофена и те оставя без сили. препоръчвам ти освен ако не се налага да не взимаш 4 мг по обяд и след. изобщо правилото е да не го взимаш ако ти трябват силите за някакво по-сериозно придвижване. за разлика от баклофена тук по-голямата доза е вечер. иначе с баклофен правя 20-15-15. вслушвай се в тялото си за тизанидина, то ще ти каже кога има нужда. пуска някъде след третия час. Дърпа сили и успива - ако питаш мен комбинирай с повече витамини, сарженор и т.н. пуска рязко и се сковаваш бързо ако не вземеш навреме следващата доза. всъщност това му е недостатъка в срявнение с баклофена. питай си и невролога, ако високите дози баклофен или тизанидин не те отпускат ти е време за кортизон. тизанидина е безплатен, но трябва да го заявиш в аптеката обикновено два дни предварително. тормозат се ако заявиш пък не вземеш, защото хората които го ползват са малко и те вече са го платили и нямя какво да го правят. ако имаш читав рехабилитатор е хубаво да ти направи една програмка да си я правиш и вкъщи. набляга се на разтягането и помага ако си търпелива. Масажите в моя случай са спорни, т.е имам положителен и приятен ефект, но също уморяват доста, ефектът е някъде до втория ден и всчко отначало. Обяснявам разбъркано ако нещо съвсем е неясно питай. Желая ти успех.

ПП И при тизанидина има случаи на непоносимост. Изчакай до 4тия, петия ден да видиш как ти действа. Успех
stanka61

Местожителство: гр.Добрич

МнениеПуснато на: Пон Дек 28, 2009 1:42 pm    Заглавие: тизанидин и баклофен практика Отговорете с цитат

Здравейте,искам да споделя за тизанидина.Невролог ми го изписа по2г. два пъти дневно.Аз пих досега баклофен,но стана година и явно организма привикна.Но докато преди трудно свивах в коляното крака с тизанидина го свивам много лесно,но трудно го изпъвам.Питах невролога и каза да пия мидокалм 150 два пъти дневно.Още съм на петия ден от пиенето на мидокалм.сякаш е по-добре от тизанидина.Моля ви някой,ако има положителни резултати от медикаментите да сподели.Ванка,аз спрях от раз баклофена и почнах от раз тизанидина.Да не би това да е повлияло на схванатостта на крака ми.Или пък дозата да ми е голяма.Но сега ще пия известно време мидокалм,нали трябва ротация.С баклофена бях добре,ама много време го пих и вече няма ефект.Да се надявам,е с мидокалм ще е добре.аааааааапоздрави Confused
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivan

МнениеПуснато на: Пон Дек 28, 2009 2:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Привет Станче, честит празник и на теб
Не би трябвало рязкото спиране да повлияе чак толкова и дори да е повлияло вече е отшумяло. Трите миорелаксанта действат много индивидуално и си е работа на невролога, който следи състоянието да прецени какво да предпише. За мен тизанидинът е най-силен (дори прекалено силен) като действие. Мидокалмът е лекарството, което най-много щади стомаха и примерно при теб действа, което е чудесно. За проблема с крака не мога да кажа точно какво ти се случва, но спастичността трябва да е и в двете посоки. Ако питаш мен решението освен миорелаксанта е рехабилитация, но не масаж. Масажът е по приятен, но е пасивна терапия, а според мен ефективна е активната, когато с теб работи рехабилитатър, но активните действия са твои. Всъщност ти сама споделяше колко добре се чувстваш след плуване - логиката е същата само че се иска упорство и търпение (и двете са ти много добр е познати). Не знам дали правиш нещо такова в момента. Ако да ми прости дърдоренето за топлата вода Касата отпуска 10 процедури рехабилитация на месец (всъщност на 45 дни) с направление талон 3. ако се договориш с рехабилитатора за три пъти седмично и караш без прекъсване ще трябва да доплатиш нещо като две-три процедури за месец и половина. При мен напредъкът е бавен сантиметър по сантиметър, но знам че го има.
stanka61

МнениеПуснато на: Пон Дек 28, 2009 3:53 pm    Заглавие: тизанидин и баклофен практика Отговорете с цитат

Благодаря Ванка,да ти кажа и аз съм установила ,че след масаж,съм толкова отпусната,че едвам ходя.Даже шофьора на инвалидното микробусче се майтапи:А бе казва какво те правят тебе,като отиваме,вървиш добре,а като се връщаме си като дъвка.И аз се чудех,защо става така.уж масажът е полезен.Но явно повече на тренажора трябва да се раздвижвам,отколкото масаж да правя.
Върнете се в началото
ivan

МнениеПуснато на: Пон Дек 28, 2009 4:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Абсолютно така е. Масажът е уморителен, защото все пак е стимулация на мускулите. Много важно е масажистът да познава тялото ти и да прецени кога се уморяваш/преуморяваш. Има си и някакви максимални продължителности примерно при лечебния масаж е нещо като 20 минути и ли нещо подобно. Лично аз предпочитам активната рехабилитация, защото там главно действащ о лице си ти и регулираш какво и колко да натовариш. За масаж съм се обръщал при определено влошаване примерно блокаж на единия крак. Но като цяло масажът е полезен само ако го прави спец по мс и познава тялото ти
tanq_rs

Местожителство: Ruse

МнениеПуснато на: Сря Авг 22, 2012 9:58 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте.изписан ми е Баклофен 3 пъти по 1 таблетка дневно.въпроса ми свързан с това че моите сиптоми като скованост стqгане в краката не се проqвqват всеки ден а и когато се поqви нещо подобно то е по-различно време от денq и незнам как да го приемам смисъл когато усетq стqгане в краката само в тези дни ли или да си го вземам постоqнно сутрин,обед,жечер защото бqх чела че ако привишиш необходимата доза пак получаваш обратен ефект като слабост,а предвид моите непостоqнни симптоми мислq че е възмойно да се получи нещо подобно.
Djudji

МнениеПуснато на: Сря Авг 22, 2012 12:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

tanq_rs написа:
Здравейте.изписан ми е Баклофен 3 пъти по 1 таблетка дневно.въпроса ми свързан с това че моите сиптоми като скованост стqгане в краката не се проqвqват всеки ден а и когато се поqви нещо подобно то е по-различно време от денq и незнам как да го приемам смисъл когато усетq стqгане в краката само в тези дни ли или да си го вземам постоqнно сутрин,обед,жечер защото бqх чела че ако привишиш необходимата доза пак получаваш обратен ефект като слабост,а предвид моите непостоqнни симптоми мислq че е възмойно да се получи нещо подобно.
Малее,кой ти го изписа в тези огромни дози?Започва се сьс сьвсем малко на ден,никога не се пие така,както ти казваш.И не се спира рязко.Кой лекар ти го изписа?Мен баклофена ме правеше на парцал,и за това го спрях.Мотае ми се главата,доспива ми се.Предпочитам да са ми сковани краката,отколкото постоянно да сьм сьнена.Трябва да го пиеш всеки ден,но започни с по половин доза,че той си има бая странични ефекти.Ще се увериш сама,като прочетеш листовката.
Върнете се в началото
stanka61

МнениеПуснато на: Сря Авг 22, 2012 5:43 pm    Заглавие: тизанидин и баклофен Отговорете с цитат

Аз също пия по 3 пъти баклоффен от 10 мг. и нямам проблеми.Моя приятелка с МС не се чувстваа добре с него.Всеки трябва да намери товаа,което му действа добре.Д-р Кметска ми каза,че може да вземам и преди лягане четвъртo хапче.
Върнете се в началото
ivan

МнениеПуснато на: Чет Авг 23, 2012 12:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За максимална препоръчителна доза се смята 60 мг. дневно
davida

МнениеПуснато на: Чет Ное 15, 2012 11:47 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте!
Моля за информация относно страничните ефекти на баклофен. Моята майчица е с МС. Много трудно диагностицирана, в течение на няколко години беше загадка за медицинското съсловие. Когато се разбра какво й е, състоянието й вече беше тежко - на количка на 100%, много отслабнала, с доста занижен мускулен тонус. Разсъдъка й работи на 100%, но се притеснявам от баклофен, който приема от м. май. От известно време при нея се наблюдават много от страничните му ефекти. Много бързо през последните 3-4 месеца състоянието и се влошава. Не иска да спре приема на баклофен и я разбирам - все пак надеждата крепи човека и може би това е нейната спасителна сламка към надеждата. Но се инати и не се съгласява, че по-скоро той й вреди, отколкото помага. Страшно много се е променила.
Става въпрос за борбена жена, която не се предава лесно. Точно това й качество й помогна да се държи и да не се предава толкова време, въпреки, че не се знаеше какво й е. Но в последно време това не е моята майка. "Пали" се по-лесно от кибритена клечка.
Моля за информация относно страничните ефекти от това лекарство от действителни хора, а не само от листовката.
Благодаря ви предварително!
Желая ви хубав и пълноценен ден!
Върнете се в началото
popo_roro

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 15, 2012 12:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Недей да търсиш под вола теле! Влошаването на майка ти едва ли се дължи на страничните ефекти на Баклофен, а по скоро на естествения ход на заболяването (доколкото при МС нещо може да бъде сигурно)!
Разбираемо е, че като усеща влошаване на физическото си състояние, това се отразява и на психическото й равновесие.
Вместо да й взимаш "спасителната сламка", предложи й да я замениш с друга - Тизанидин. И без това е препоръчително да се редуват видовете симптоматични медикаменти, тъй като с течение на времето губят ефективността си.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Симптоматични медикаменти и други лекарства Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети